sobota, 31 maja 2014

TOP 10 NOWOŚCI - czerwiec 2014

Zapraszam na drugą odsłonę moich TOP 10 nowości w nadchodzącym miesiącu. Jestem z siebie dumna, bo tym razem się nie spóźniłam ;)

Moim zdaniem czerwiec jest dużo słabszy pod względem premier niż maj. I dobrze, mam już swoją kolejkę książek do kupienia i nie chciałabym (znowu) jej zmieniać. Tak więc ze strony moich zakupów możecie oczekiwać ode mnie Golema i Dżina oraz Zoo City. Może kupię też trzecią część Pana Lodowego Ogrodu, ale nawet jeśli, to recenzja w tym miesiącu na pewno się nie pojawi.

EDIT. Właśnie zauważyłam, że jakimś cudem nie dodałam książki Johna Greena 19 razy Katherine, więc lista zostaje zmieniona.


1. John Green 19 razy Katherine - 4 czerwca

Colin Singleton gustuje wyłącznie w dziewczętach o imieniu Katherine. A te zawsze go rzucają. Gwoli ścisłości, stało się tak już dziewiętnaście razy. Ten uwielbiający anagramy, zmęczony życiem cudowny dzieciak wyrusza w podróż po Ameryce ze swoim najlepszym przyjacielem Hassanem, wielbicielem reality show Sędzia Judy. Chłopcy mają w kieszeni dziesięć tysięcy dolarów, goni ich krwiożercza dzika świnia, ale za to nie towarzyszy im ani jedna Katherine. Colin rozpoczyna pracę nad Teorematem o Zasadzie Przewidywalności Katherine, za pomocą którego ma nadzieję przepowiedzieć przyszłość każdego związku, pomścić Porzuconych tego świata i w końcu zdobyć tę jedyną. Miłość, przyjaźń oraz martwy austro-węgierski arcyksiążę składają się na prawdziwie wybuchową mieszankę w tej przezabawnej, wielowarstwowej powieści o poszukiwaniu samego siebie.

Byłam zachwycona Gwiazd naszych wina tego autora, więc z pewnością (o ile będę miała okazję) sięgnę po jego kolejną książkę.



2. Jakub Ćwiek Dreszcz 2. Facet w czerni - 27 czerwca

Dreszcz potrzebuje muzyki, by ogarnąć wszystko, co dzieje się wokół niego. Potrzebuje naprawdę ostrego grania. Oprócz codziennej walki z kacem i urwanym filmem musi ścierać się z najbardziej przerażającymi tworami śląskiego półświatka: węglowymi zombie, mikołowską mafią, a nawet… z rzeźnikiem z Sosnowca. W niebanalnym zadaniu pomagają mu: kumpel emeryt, młodociany kamerdyner i paru herosów. W tym… super-żule z katowickiego dworca i jedyny prawdziwy Polak. W dodatku czarny. Są pieniądze, są kebaby i jest nowa kapela – żyć nie umierać. Przewrotny (prawie) komiks Ćwieka o superbohaterach w trudnych czasach fejsa, słitfoci i Łan Dajrekszon.

Sama mam straszną ochotę na coś pana Ćwieka, ale jakoś nie mogę dostać tego w moje łapki. Wiem jednak, że jest tu wielu jego fanów, a nawet jeśli nie ma, to może ktoś chętnie sięgnie po niego.



3. Philip K. Dick Krótki, szczęśliwy żywot brązowego Oxforda - 4 czerwca

Pierwsza część opowiadań zebranych Dicka zawiera utwory, które powstały w latach 1951-1952. Niepowtarzalny dowcip i dużo lżejsza od późniejszych utworów konwencja sprawia, że czyta się je z prawdziwą przyjemnością choć w niektórych pobrzmiewa już echo zimnej wojny i globalnego zagrożenia komunizmem. Mimo ogromnej różnorodności opowiadań, każde z nich nosi znamię mistrzostwa Dicka.

Dick otrzymuje miejsce drugie za bycie Dickiem. Sama nigdy nie czytałam, ale autor już od dawna znajduje się na mojej liście MUST READ.




4. Juraj Cervenak Czarnoksiężnik 2. Miecz Radogosta - 18 czerwca

Rogan powrócił z królestwa zmarłych, aby w świecie śmiertelników walczyć z biesami i siłami ciemności. Jako potomek czarnoksiężników z Góry Dzika musi jednak najpierw wydrzeć święty Krwawy Ogień z pazurów złowieszczych służalców Białoboga. Nie będzie to możliwe bez pamiątki rodowej - miecza wojennego, należącego niegdyś do boga Radogosta. Poszukiwania prastarego oręża zawiodą go daleko na zachód, gdzie plemię Czechów jest zagrożone przez plemię Łuczan dowodzonego przez demonicznego księcia Włościsława. Czarnoksiężnik i jego drużyna, wiedźma Mirena oraz przywódca wilczej sfory z zaświatów - Gorywałd, muszą stawić czoła nie tylko własnym nieprzyjaciołom, ale wciągnięci zostaną także w wir wojny, która zatrzęsie w posadach tronem książąt przemyślidowskich.

Fantastyka słowiańska zawsze w cenie. Tu mamy drugi tom nieczytanej przeze mnie, ale dobrze zapowiadającej się serii.


5. Terry Hayes Pielgrzym - 3 czerwca

"Pielgrzym" to kryptonim człowieka, który oficjalnie nie istnieje. Dawniej dowodził tajnym wydziałem wewnętrznym amerykańskiego wywiadu. Zanim wycofał się ze służby i zniknął, zawarł swe zawodowe doświadczenie w niezrównanej książce na temat technik śledczych. Nie przewidział jednak, że posłuży ona jako podręcznik mordercy...
Młoda kobieta zamordowana w podrzędnym hotelu na Manhattanie.
Mężczyzna publicznie ścięty w Arabii Saudyjskiej.
Oczy skradzione żywemu człowiekowi pracującemu w tajnym syryjskim laboratorium badawczym.
Dymiące ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu.
Spisek, którego sednem jest przerażająca zbrodnia przeciwko ludzkości.
Jedna nić, która łączy wszystkie te sprawy.
Jeden człowiek, który podejmie wyzwanie.
Pielgrzym.

Ja w thrillery (poza tymi od Dana Browna, które thrillerami do końca nie są) nie inwestuję, raczej wypożyczam z biblioteki. Spiski jednak zawsze w cenie, więc może będzie niezła zabawa.



6. Eva Voller Ukryta brama. Poza czasem - 18 czerwca

Sebastiano i Anna w swoich podróżach między przeszłością a teraźniejszością przenoszą się do XIX-wiecznego Londynu. Misja, w której mają wziąć udział, jest najniebezpieczniejszą spośród tych, w które dotychczas byli zaangażowani. Jednemu ze Starców zależy na tym, aby zniszczyć bramy czasu, wyeliminować z gry wszystkich podróżników w czasie i zdobyć niepodzielną władzę nad światem. Czy uda się go powstrzymać?

Książki o podróżach w czasie zawsze wydawały mi się nieco szlachetniejsze. Po tę się chętnie bym sięgnęła, dlatego miejsce piąte.



7. Harry Sidebottom Wojownik Rzymu. Bursztynowy szlak - 24 czerwca

Rok 264. Imperium rzymskie jest rozdarte na pół. Prowincje zachodnie – Galię, Hiszpanię i Brytanię zajął uzurpator Postumus, na równinach północnej Italii zaś zbierają się wojska cesarza Galiena. Balista, wypełniając misję owianą aurą tajemnicy i podejrzeń, podróżuje bursztynowym szlakiem na północ, do Hiperborei, swego rodzinnego kraju. Po drodze jego drużynę ogniem i mieczem nęka straszliwy wojownik, a i wśród jego ludu nie wszyscy cieszą się z jego powrotu…

Szósty tom serii. Przygodówki historyczne lubię, a opis tej brzmi całkiem interesująco. Szkoda tylko, że to już szósty tom serii.



8. Sarah J. Maas Zabójczyni i podziemny świat - 4 czerwca

Przed Celaeną Sardothien kolejna misja. Główna bohaterka staje przed bardzo trudnym zadaniem, jakim jest zabójstwo Donevala, wpływowego i świetnie strzeżonego spiskowca. Zamieszana w rozgrywki polityczne Celaena ma przejąć będące w rękach Donevala niezwykle cenne dokumenty związane z handlem żywym towarem. Celem wyzwania jest nie tylko unicestwienie człowieka, lecz też walka o życie wielu zniewolonych osób. Czy jednak Celaena na pewno zabija odpowiednią osobę? Kto w tej gęstej sieci kłamstw, spisków, zazdrości i zdrady stoi po stronie dobra, a kto zła?

Czytałam część pierwszą, którą uważam za mocno przeciętną, ale znam kilka fanek, którym się to podoba. Jest to jednak za pewno niezłe, grube, dobrze czytające się czytadło, przy którym można odpocząć.



9. Sara Shepard The Lying Game 3. Pozory mylą - 4 czerwca

Trzeci tom nowej serii Sary Shepard, autorki bestsellerowej serii Pretty Little Liars. To ekscytująca powieść o sekretach i kłamstwach, która zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Na jej podstawie powstał serial telewizyjny „The Lying Game”.

Grunt to konkretny opis. A co do samej książki, to najpierw sięgnę po Pretty Little Liars tej samej autorki.











10. P.C. Cast + Kristin Cast Ujawniona - 18 czerwca

Drastycznie odmieniona Neferet jest teraz bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek wcześniej, a jej żądza zemsty wywołuje panikę w społeczności ludzkiej i chaos w Domu Nocy. Potworne morderstwo przypominające atak wampira kładzie się cieniem na relacje między ludźmi i mieszkańcami campusu.
Tymczasem Zoey znów zmaga się z problemami osobistymi, a jednocześnie musi stawić czoła potężnej nieśmiertelnej sile, która zagraża światu. Czy zdoła powstrzymać złe moce, zanim rozpęta się prawdziwa wojna? W przedostatnim tomie bestsellerowego cyklu gra toczy się o coś więcej niż tylko przetrwanie Domu Nocy – tym razem zagrożone są życie i dusza Zoey.

Mi tu wystarczą dwa słowa: ILE MOŻNA?


A wam coś się z tego spodobało? Bo mi właściwie tylko 3 pierwsze tytuły...

Marre

PS. Okładki i opisy pochodzą z serwisu Lubimy Czytać.

PS2. Jutro oczekujcie podsumowania miesiąca.