sobota, 31 października 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI: listopad 2015


Jak już możecie zauważyć po nagłówku, nowości w tym miesiącu są, delikatnie mówiąc, mocne. Mnie osobiście kieszeń zaczyna boleć już teraz.

Na początek zapytam z innej beczki: co takiego wydarzy się 4 listopada? Ja zdaję sobie sprawę, że zawsze jeden dzień w miesiącu zostaje przeciążony premierami, ale tym razem to już chyba przesada. Albo odniosłam takie wrażenie ze względu na potencjalną jakość. Mam wrażenie, że dzielenie się tym wszystkim z wami jest okrucieństwem z mojej strony. Znęcanie się nad cudzą  kieszenią... Ciekawe pod jaki paragraf to podpada?

Zaczynamy już od 3 listopada. Już od wtorku będziemy mogli cieszyć się nareszcie po ludzku (czyt. w pierwszej lepszej księgarni) cieszyć science fiction spod znaku Ursuli K. Le Guin. Tutaj odczuwam potrzebę podzielenia się z Wami moim podziwem. Przygodę z tą autorką rozpoczęłam dzięki Ziemiomorzu. Później w bibliotece odkryłam inne jej książki wydane w Polsce w latach 90. (i tylko wtedy). Chwytając Opowiadanie świata (niestety nieobecny w tej antologii, mam więc nadzieję na kolejną), nie wiedziałam, że wkraczam do świata Hainu, do którego miałam zajrzeć jeszcze przy okazji Wszystkich stron świata - według mnie najlepszego zbioru opowiadań ever. Le Guin uważam za swoją mistrzynię i najlepszą dotąd napotkaną autorkę fantastyki bardzo szeroko pojętej, jednocześnie nie cierpiąc wyciekającego ze wszystkich jej dzieł feminizmu. Ale i tak ubóstwiam.

Przesadziłam, więc teraz postaram się już krócej. Równo rok czekaliśmy na kolejny, czternasty już tom Felixa, Neta i Niki [na recenzję ostatniego zapraszam tutaj]. Najbardziej podoba się tytuł. Brzmi jak z podręcznika do WDŻ-u i jestem pewna, że autor nie wymyślił go przypadkiem. Kupuję bez wahania. Trzeciej nowości, Idź, postaw wartownika, bardziej boję się, niż wyczekuję. Jest to kontynuacja Zabić drozda, a czasem lepiej, by powiedzieć za mało niż za dużo. Autorka również tak uważała i przez wiele lat trzymała tę książkę w przysłowiowej szufladzie. Teraz przekonamy się, czy dobrze zrobiła, pokazując ją światu.

W tym miesiącu fani Kinga otrzymają jego najnowszy zbiór opowiadań, Bazar złych snów. Dotąd czytałam tylko jedną jego powieść, Cmętarz zwieżąt , i jestem bardzo ciekawa jego krótszych form. Oprócz tego zwieńczenie Chłopców Jakuba Ćwieka oraz drugi tom Red rising. Złotej krwi. Cieszę się, że nie zostawiłam sobie pierwszego tomu chociażby z tego względu, że zupełnie zmieniono szatę graficzną... A na koniec najnowsze Metro. Ponoć ostatnie i ponoć bez mutantów. Sięgnę przynajmniej z tych powodów.

A Wy, widzicie coś dla siebie?

Marre

"Sześć światów Hain"/b>

Ursula K. Le Guin
Prószyński i S-ka
03.11

„Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”. 
W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.


"Felix, Net i Nika ora z (nie)Bezpieczne Dorastanie"
Rafał Kosik
Powergraph
18.11

Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i... kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków - będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej... bardzo śmiesznie.


"Idź, postaw wartownika"
Harper Lee
Filia
04.11

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.


"Bazar złych snów"
Stephen King
Prószyński i S-ka
05.11

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły".


"Chłopcy 4. Największa z przygód"
Jakub Ćwiek
SQN
04.11

Epicki finał bestsellerowej serii Chłopcy!
Po traumatycznych wydarzeniach z części trzeciej Cień i Piotruś wreszcie stawiają na swoim – oto w realnym świecie trwa wielka, nieprzerwana zabawa. Sporą rolę w ich planie mają odegrać Chłopcy, wciąż pozbawieni pamięci i tkwiący w zwyczajnym, nudnym życiu. Czy Dzwoneczek jest w stanie jeszcze coś zmienić, czy tylko mimowolnie realizuje kolejne założenia Cienia? 
Droga wzywa, a największa z przygód – ta, z której nie da się wyjść cało, ale i której nie sposób uniknąć, czeka! Dzwoneczek i Chłopcy jeszcze nigdy nie byli tak blisko niej… Kiedy trzeba, bawi wyszukanymi żartami i ciętymi bon motami. Innym razem wyciska łzy i zmusza do refleksji. Wspaniałe zakończenie wspaniałej serii.


"Metro 2035"
Dmitry Glukhovsky
Insignis
04.11

Metro 2035. Kontynuacja i zakończenie historii Artema. Ukoronowanie i zamknięcie kultowego cyklu Metro 2033, który właśnie staje się kompletną trylogią. Na tę powieść miliony czytelników czekały aż dziesięć lat, a prawa do przekładu zagraniczni wydawcy wykupili na długo przed jej ukończeniem przez autora. Metro 2035 jest przy tym książką zupełnie niezależną od pozostałych tomów trylogii – fascynującą przygodę w wykreowanym przez Glukhovsky’ego uniwersum, które podbiło Rosję i cały świat, można więc zacząć także i od niej.


"Red Rising. Złoty Syn"
Pierce Brown
Drageus
19.11

Człowiek może stać się potworem, ale żaden potwór nie stanie się człowiekiem.
Darrow au Andromedus, sławny absolwent Instytutu Marsa, wspina się coraz wyżej po szczeblach kariery wśród Złotej Elity. Jego drogę znaczy krew nie tylko wrogów, lecz i przyjaciół. Jednak celem Darrowa nie jest awans i bogactwo. Młodzieniec wypełnia inną misję – próbuje osłabić Złotych tyranów od wewnątrz i obalić ich bezwzględne rządy nad ludzkością. Wydaje się, że jest już blisko osiągnięcia celu, gdy ponosi klęskę. Świat Złotych gardzi przegranymi i spycha ich na dno bez litości. Nie ma tu przyjaźni, lecz tylko sojusze – dawni bracia stają się wrogami, a śmiertelni wrogowie aliantami. Darrow boleśnie się o tym przekona.
Czy uda mu się podnieść? Czy zdoła wypełnić swoją misję? Czy też stanie się potworem jak inni i polubi okrucieństwo, w którym nauczył się żyć?

9 komentarzy:

 1. "Idź, postaw wartownika" mnie też trochę przeraża. Z drugiej strony bardzo oczekuję i na pewno przeczytam :)
  A czekam baaardzo na ostatnich "Chłopców"!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Idź, postaw wartownika", koniecznie! Poza tym nowy King prezentuje się intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ursula Le Guin i King, Metro ale to w przyszłości jak w końcu się zabiorę za Metro 2033

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten miesiąc jakoś mnie nie kusi. Bankructwo ogłosiłam w październiku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bierze bankructwo przy drugim takim miesiącu z rzędu :D

   Usuń
 5. Tak naprawdę to w ciemno mogę brać tylko "Felixa, Neta i Nikę". Aż wstyd się przyznać, ale Lee i Le Guin jeszcze nie czytałam (choć zamierzam). Niedawno zaczęłam "Metro 2033", ale pokonało mnie po pięćdziesięciu stronach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taak, "Metro" to nie jest najwybitniejsza książka jaką napisaną i jego jakość przypomina raczej parabolę. Radzę jednak może kiedyś dokończyć, bo warto dla samego zakończenia (i Wielkiego Czerwia) :)

   Usuń
 6. Z krótszych form Kinga koniecznie przeczytaj "Cztery pory roku". A z dłuższych nieśmiertelne "Lśnienie" (ale lojalnie ostrzegam, że zupełnie inaczej są rozłożone akcenty i inna atmosfera niż w słynnym filmie Kubricka)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam jedno niefortunne spotkanie z Kingiem i może najnowsza pozycja odczaruje moje wrażenia. To jedyna lekturą, którą wybrałabym z tej listy dla siebie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń