środa, 29 kwietnia 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - maj 2015

Czuję konieczność wyjaśnienia dwóch spraw.

Pierwsza to dlaczego romans paranormalny znalazł się przed Kłamcą. Otóż jest to część 3 (a właściwie 3.1, ale wymęczona czekaniem jestem w stanie przymknąć oko) serii, którą naprawdę pokochałam jeszcze za czasów, gdy łykałam wszystkie paranormale (a więc daaawno). I naprawdę oczarowano mnie świetnym językiem, pięknym i barwnym stylem oraz wyczuciem (czyt. mało ckliwe, w drugiej części wątek miłosny został praktycznie rozwalony). Już sądziłam, że wydawnictwo Amber nie zdecyduje się wydać trzeciego tomu, a tu kilka dni temu... Wyobraźcie sobie tę euforię! *.*

Drugie "ale" to obecność w tym wyborze Magisterium duetu Clare i Black. Umieściłam je, żeby zwrócić uwagę na "drobne" podobieństwa wątków do Darów Anioła. Naprawdę można aż tak nie mieć pomysłów? Ale przekonajcie się sami.


1
Sny bogów i potworów. Tom 1
Laini Taylor
28.05


Na niebie Azji pojawił się legion aniołów i leci w dal, na zachód do Rzymu. Armia serafinów przedostała się do świata ludzi, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. To zapowiedź wielkiego starcia, w którym i ludzie, i chimery, i serafini będą walczyć, ginąć, wierzyć i kochać. Pojawią się nowi, okrutni wrogowie. Powstaną niezwykłe, niewyobrażalne sojusze. A Karou i Akiva w samym sercu wydarzeń będą zmagać się ze swoją miłością, marzeniami i przeznaczeniem…


2
Kłamca. Papież sztuk
Jakub Ćwiek
06.05


Loki – nordycki bóg kłamstwa na usługach aniołów, a także, mimochodem, bohater pięciu książek, komiksu i gry karcianej – nie ma czasu świętować. Oto bowiem przyjdzie mu się zmierzyć z jednym z największych swoich wrogów. W dodatku na własne życzenie, bo wszystko wskazuje na to, że Dezyderiusza Crane’a, samozwańczego boga popkultury, stworzył omyłkowo nie kto inny jak Loki właśnie.

Teraz rozpoczyna się gra z czasem, tym trudniejsza, że z każdą chwilą nowy bóg coraz lepiej poznaje swoje możliwości. Jego główną mocą jest kontrola nad narracją, a nawet… nad całą opowieścią.


3
Pan Holmes
Mitch Cullin
06.05


Jest rok 1947, dziewięćdziesięciotrzyletni Sherlock Holmes mieszka z gospodynią i jej nastoletnim synem w hrabstwie Sussex. Wiedzie spokojne życie, dogląda pszczół i pisze wspomnienia. Powoli godzi się z tym, że jego umysł nie jest już tak sprawny jak kiedyś.

Ludzie nie przestają jednak szukać u niego pomocy w rozwiązaniu tajemniczych zagadek. Holmes powraca do jednej z nich, sprawy z przeszłości, która u kresu życia może dostarczyć mu odpowiedzi na najważniejsze pytania o sens życia, miłość i granice wiedzy dostępnej człowiekowi.


4
Władca wszechrzeczy
Paul Witcover
28.05


Władca wszechrzeczy to pierwszy tom fantastycznego cyklu, którego akcja osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości XVIII wieku. Rok 1758. Anglia uwikłana jest w globalny konflikt rozciągający się od jej kolonii w Ameryce Północnej po Europę i poza jej granice.

Po drugiej stronie Kanału La Manche trwają przygotowania do inwazji. Wydaje się, że mapę Europy trzeba będzie niedługo kreślić od nowa. Jednak poza konfliktem zbrojnym trwają przygotowania do innej wojny, która zdecyduje nie tylko o losie narodów, ale być może całej ludzkości.


5
Kroniki Atopii
Matthew Mather
06.05


Wyobraź sobie, że pracujesz wydajniej, nie chodząc tak często do pracy. Chcesz wrócić do formy? Twój nowy sobowtór zabierze cię na przebieżkę, gdy ty będziesz opalał się przy basenie. Wyglądaj jak chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz – i żyj przy tym dłużej. Sam stwórz potrzebną ci rzeczywistość. Zapisz się od razu! Za darmo!

U schyłku XXI wieku świat dochodzi do siebie po Wojnach Pogodowych. Na Atopii, wyspie-raju, prowadzi się tajne testy nowej technologii, która daje ludziom możliwość kreowania alternatywnych rzeczywistości, idealnych światów, a także przenoszenia się do nich i zatracania w nich, podczas gdy ich sobowtór zajmuje się ich realnym ciałem.

Ale Atopia, która miała być ratunkiem dla ludzkości, staje się pułapką, w której nic nie jest do końca ani rzeczywiste, ani złudne. Ludzie tracą kontrolę nad technologią, którą stworzyli. Piękny sen zamienia się w koszmar.


6
Sweetland
Michael Crummey
14.05


Osadę Chance Cove na wysepce Sweetland zamieszkuje kilkadziesiąt osób, które z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Nic dziwnego, że złożona przez rząd propozycja sowitej rekompensaty za opuszczenie podupadającej mieściny na krańcu świata wywołuje wśród byłych rybaków ogromne poruszenie. Jedynym warunkiem jest jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Plany sąsiadów krzyżuje Moses Sweetland, emerytowany latarnik uparcie sprzeciwiający się opuszczeniu ukochanej wyspy. Gdy zbliża się termin ostatecznej decyzji, narastająca niechęć mieszkańców Chance Cove daje Sweetlandowi podstawy do obaw o własne życie. Splot konfliktów, tragedii oraz wciąż żywych bolesnych wspomnień popchnie go do szalonego postanowienia, w wyniku którego świadomie skaże się na nieodwołalną izolację…


7
Magisterium. Tom 1. Próba żelaza
Cassandra Clare + Holly Black
13.05


Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium – szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Pomimo katastrofalnego przebiegu egzaminu Callum zostaje przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa. 

W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom. 

Pewnego dnia magowie prowadzący szkołę odkrywają, że Aaron nie jest zwykłym uczniem, potrafi bowiem panować nad magią chaosu. Oznacza to, że chłopiec jest Makarem, szczególnym rodzajem maga, na którego wszyscy czekają, licząc, że przeciwstawi się Wrogowi Śmierci. Początkowo ta wiadomość wzbudza entuzjazm, jednak wkrótce Aaron zostaje porwany, zaś Call i Tamara ruszają mu na pomoc. Chłopiec musi odnaleźć zaginionego przyjaciela, mierząc się nie tylko z siłami zła, lecz także z własną przeszłością. Odkrywa niejasne okoliczności śmierci swojej matki, a także dowiaduje się o swoich owianych tajemnicą związkach z Wrogiem Śmierci. Poznana prawda postawi pod znakiem zapytania zarówno jego dalszy pobyt w szkole, jak i relację z ojcem.

Marre

16 komentarzy:

 1. Z tych wszystkich najbardziej mnie ciekawi książka Laini Taylor, ale najpierw muszę przeczytać drugi tom, by móc kiedykolwiek dorwać trójkę, a raczej 3.1.
  Śmieszy mnie fakt trylogii, która będzie wydawana w ten sposób. Trylogia to trylogia, ale tutaj mamy do czynienia z wydawnictwem Amber. Nie wymagajmy cudów. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę wprost: drugi tom jest zarąbisty ;D
   I też nie cierpię takiego rozdzielania książek. Nie dajmy się zwieść, to nie dlatego, że książka o grubości 600 s. (bo 3.1 ma właśnie jakoś koło 300) wyglądałaby źle koło takiej do 400 s., tylko dlatego, że wydawanie ryzykownej (tak to chyba trzeba określić, skoro wydawnictwo tyle zwlekało) kontynuacji się opłaciło :\

   Usuń
  2. Tak czy siak lepiej by to wyglądało, gdyby wydali ją w całości, no i zmniejszyli nieco cenę detaliczną. Wtedy więcej osób byłoby chętnych na poznanie tej historii. Wiem, że zakup oryginału i tłumaczenie go swoje kosztuje, ale skoro Niezgodna miała tak ogromną reklamę, a trylogia okazała się tragiczna, to czemu ta trylogia jej nie może otrzymać? :)

   Usuń
  3. Mnie się pytasz? Też nie cierpię "Niezgodnej" ;D

   Usuń
  4. Pierwszy tom był jeszcze w miarę, a pozostałe to katastrofa. I zbędny dodatek, by zapchać kieszeń pieniędzmi autorce. :D

   Usuń
  5. Nie wiem, skończyłam na pierwszym, bo nie lubię się denerwować bez powodu :)

   Usuń
 2. "Sny bogów i potworów", "Próby żelaza" i Holmes wydają się naprawdę ciekawe ^^.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z niecierpliwością czekam na "Sweetland" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kłamcę. Papieża sztuk" już mam, w dodatku przeczytanego ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Heeej :) Zostałaś przeze mnie nominowana do Doggy Book TAG :) Mam nadzieje, że odpowiesz i życze miłej zabawy :D
  http://papierowa-kraina.blogspot.com/2015/04/doggy-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 6. ,,Sweetland" bardzo chcę przeczytać, interesuje mnie ta książka szalenie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę kilka ciekawych pozycji, tylko szkoda, że część to kontynuacje lub początki serii - mam ich aż za dużo porozpoczynanych. :P

  OdpowiedzUsuń