niedziela, 31 sierpnia 2014

[74] LALKI W OGNIU

Autor: Paulina Wilk
Tytuł: "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii"
Wydawnictwo: Carta Blanca
Stron: 259
I wydanie: 2011
Gatunek: podróżnicze
Ocena: 8/10


W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentowców bezdomni gotują na żywym ogniu. Za baśniowymi weselami stoi biznes matrymonialny, a bóstwa są zakładnikami religijnych korporacji. Nawet najbogatsi walczą z brudem, ciasnotą, korupcją, a wśród rytualnych tabu poruszają się jak po polu minowym. Indie są najludniejszą demokracją świata, wielkim źródłem siły roboczej, centrum usług komputerowych i duchowej turystyki. Z kraju żebraków i trędowatych zmieniły się w symbol azjatyckiego boomu. Paulina Wilk, dziennikarka, autorka reportaży publikowanych w "Rzeczpospolitej", prowadzi na zaplecze tego sukcesu.
[źródło opisu: okładka]

To moja pierwsza książka Pauliny Wilk, ale już wiem, że będzie jedną z moich ulubionych autorek książek podróżniczych. Dlaczego? Bo ma niezwykły dar opisywania. Barwnym językiem opisuje barwną, choć często niekolorową, rzeczywistość Indii. Czytając, widziałam przed oczami miasto, bazar, pola ryżowe. Zdziwiło mnie to bardzo, bo przypominało raczej powieść. A opisywało rzeczywistość.

Autorka naszkicowała w swojej książce ogólny zarys życia w Indiach i sposobu myślenia jego mieszkańców. W 24-godzinnym planie opowiedziała o ich podejściu do jedzenia, higieny, życia rodzinnego, małżeństwa, religii i... czekania. Tak, czekanie jest bardzo ważne. Być może o wielu rzeczach zapomniała, pominęła. Ale ciężko zmieścić w jednej książce całe życie i mentalność Hindusów, szczególnie że są tak zróżnicowani. Przy różnych okazjach dziennikarka pisze, jak wygląda dana kwestia w różnych regionach, ale moim zdaniem ciężko napisać o wszystkim. Zauważyłam, że pani Wilk skupiła się bardziej na mieście, a wieś zaledwie "liznęła". Z jednej strony to dobrze (nie oszukujmy się, mnie bardziej interesuje miasto), a z drugiej strony szkoda.

Całość świetnie opisuje życie w tym kraju hipokryzji, napięć religijnych. Dla mnie, jako laika, było to świetne wprowadzenie w kulturę Indii, ale dla kogoś bardziej doświadczonego w tych kwestiach również powinno to być interesujące doświadczenie. Polecam.

Marre


Paulina Wilk
Rocznik 1980.
Pisarka i publicystka.
„Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Opowieść napisana po blisko dekadzie podróży do Indii łączy elementy reportażu i eseju, jest analizą indyjskiego społeczeństwa. Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Autorka odebrała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą 2011 roku.


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 133,5+2=135,5cm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz