czwartek, 29 czerwca 2017

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - lipiec 2017


Zaraz lipiec, przyszła więc pora na chyba mój ulubiony wpis w miesiącu, a więc przegląd nadchodzących premier. Jako że zaczyna się sezon ogórkowy, to i nowości nie przygniotą nas do ziemi. Ale jest ich trochę, i to bardzo interesujących.

Na pierwszy ogień oczywiście fantastyka i oczywiście steampunk. Wiecie, że nie przepuszczę żadnej powieści z tego nurtu, a informację o tej udostępniłam Wam już na fanpage'u. Wilcza godzina Andriusa Tapinasa to ponoć pierwsza taka powieść na Litwie i prawdopodobnie będzie pierwszą powieścią litewską w mojej karierze (i to możliwe, że już bardzo wkrótce). Opis nie obiecuje nam niczego odkrywczego, ale mnie ciekawi to, jak autor przedstawił kwestie skomplikowanych relacji litewsko-polskich. I nie, nie potrafię rozrywkować się dla samej rozrywki.

Prędzej czy później sięgnę też na pewno po Śmierć przewodnika rzecznego Richarda Flanagana. To już kolejna powieść nagrodzonego Bookerem Tasmańczyka, która pojawia się na polskich półkach za sprawą Wydawnictwa Literackiego. Ja jak na razie mam za sobą tylko Księgę ryb Williama Goulda, której recenzja powinna ukazać się w pierwszej połowie lipca, ale na półce czeka już Pragnienie. Flanagana wstyd nie znać, a jego wspaniały styl sprawia, iż czas poświęcony lekturze jego książek nie będzie czasem straconym. Ostatnia powieść (!) w tym zestawieniu to Współcześni kochankowie Emmy Straub. Powieść zapowiada się na lekką, ale inteligentną. Traktuje o ludziach w średnim wieku oraz ich dorosłych ludziach, porusza problem różnic międzypokoleniowych. To jeden z tych tematów, które są na tyle uniwersalnie, że chyba nigdy się nie przejedzą, dlatego przeczytam ją z przyjemnością.

Wydawnictwo Czarne proponuje pozycję Petersburg. Miasto snu Joanny Czeczott. Miasto to fascynuje mnie od dawna i wprost marzę, by je odwiedzić, dlatego nie mogę się doczekać lektury tej książki. Jednakże bank rozbił Znak z dwoma świetnie zapowiadającymi się premierami: zbiorem wywiadów pt. Wiara w czasach niewiary oraz felietonami o współczesnej Polsce autorstwa Józefy Hennelowej, Coraz bliżej albo coraz mniej.

A Wy na czekacie w tym miesiącu?


Marre


(Książki w kolejności występowania w tekście. Opisy oraz okładki pochodzą ze stron wydawnictw).


"Wilcza godzina"
Andrius Tapinas
SQN
05.07


Wilno A.D. 1905

Wynalazek alchemików z Uniwersytetu Wileńskiego wywrócił życie w Europie do góry nogami. Teraz między miastami Aliansu latają potężne sterowce, po ulicach jeżdżą karety parowe, porządku pilnują golemy, a mechanicy konstruują automatony.

Wilno wyrwało się ze szponów Imperium Rosyjskiego i stało się wolnym miastem – ośrodkiem postępu, nauki i mistyki. A teraz grozi mu niebezpieczeństwo.

Tajemnice alchemiczne, przebiegli szpiedzy, tajne organizacje, miłosne intrygi, przerażające morderstwa, okrutne potyczki w wileńskiej przestrzeni powietrznej, ponure podziemia i dobrze znane postaci historyczne przedstawione w nowym świetle. Przygotujcie się na grozę i niebezpieczeństwa w pierwszej litewskiej powieści steampunkowej!


"Śmierć przewodnika rzecznego"
Richard Flanagan
Wydawnictwo Literackie
06.07


Uwięziony przez prąd tasmańskiej rzeki, wciągnięty pod sam wodospad, Aljaz Cosini, przewodnik turystycznej wyprawy, tonie. Ostatnie chwile życia stają się dla niego rodzajem mistycznej podróży w głąb własnego życia oraz życia przodków. Przed oczami Aljaza przetaczają się obrazy z przeszłości. Widzi, jak jego ojciec Harry jako mały chłopiec grzebie swojego ojca pod drzewem gumowym, które wnet rozkwitnie tysiącem żółtych kwiatów. Jak wuj Reg sprzedaje zęby, by spłacić dom. Jak prababka ucieka przed złym duchem, a pijany łowca fok gwałci na plaży Aborygenkę zwaną Czarną Perłą. Widzi piękną twarz kobiety, którą kochał… W podwodnym świecie, który odbiera Aljazowi ostatni oddech, rodzinna wizja złożona z okruchów aborygeńskich, celtyckich, włoskich, angielskich, chińskich i wschodnioeuropejskich opowieści przeistacza się w bezdenną historię Tasmanii.


"Współcześni kochankowie"
Emma Straub
Rebis
04.07


Elizabeth, Andrew i Zoe przez lata wspólnie przeżywali swoje życiowe wzloty i upadki. Teraz zbliżają się do pięćdziesiątki, mieszkają w samym sercu Brooklynu i z przerażeniem stwierdzają, że ich dzieci właśnie zaczęły ze sobą sypiać.

Współcześni kochankowie to niezwykle dowcipna opowieść o ekscytującym uroku młodości, piorunującym zaskoczeniu rzeczywistością wieku średniego i o tym, że zamiłowania – do gotowania, muzyki czy pielęgnowania przyjaźni – nigdy nie przemijają, przeciwnie, z biegiem lat ewoluują i dają coraz lepsze owoce.


"Petersburg. Miasto snu"
Joanna Czeczott
Czarne
28.07


W delcie Newy nad Zatoką Fińską leży miasto niezwykłe. Piotrogród. Leningrad. Petersburg. Dla jednych rajska kraina swobody i oaza nowoczesności, dla innych miejsce bolesnych wspomnień, od których nie ma ucieczki.

Joanna Czeczott prowadzi nas ulicami Petersburga, splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta. Car Piotr I, żelazną ręką pchający zacofaną metropolię w stronę Zachodu. Dyrektor petersburskiego teatru, który w żółtym trykocie postanawia dołączyć do trupy baletowej. Zrozpaczone matki, odwiedzające swoich synów w areszcie. Bananowe pokolenie lat 80., rozkochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.

Petersburg to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość.


"Wiara w czasach niewiary"
Znak
10.07


Jak rozmawiać o duchowości w świecie, w którym dialog jest wyzwaniem, a wiara wydaje się przeżytkiem?

Gwałtowne zmiany polityczne i społeczne, mnogość informacji i ścieżek rozwoju duchowego. Którą drogę wybrać? Jak zmieniło się nasze podejście do religii? Gdzie dziś szukamy Boga?

Znani badacze, artyści i duchowni w szczerych, inspirujących rozmowach zastanawiają się nad tym, w co i jak właściwie wierzymy. Próbują zarówno wskazać najważniejsze zmiany społeczne i obyczajowe, które wpłynęły na naszą duchowość, jak i określić rolę, jaką odgrywa dziś szeroko rozumiana tradycja chrześcijańska. Wychodząc od różnorodnych doświadczeń i postaw, zapraszają czytelnika do wspólnej refleksji nad miejscem religii w życiu współczesnego człowieka.


"Coraz bliżej albo coraz mniej"
Józefa Hennelowa
Znak
10.07


Rozważania zawarte w niniejszym zbiorze charakteryzują paradoksy: precyzja argumentów wyrażona w felietonowej formie, uniwersalność pytań wynikających z bieżących wydarzeń, jasny przekaz ujęty w ramy bogatej polszczyzny.

Najważniejszy z paradoksów dotyczy jednak samej treści prezentowanych tu tekstów. Mówią one o byciu w Kościele i byciu częścią narodu, co wbrew dominującym trendom dla Autorki jest równoznaczne z ciągłym stawianiem elementarnych pytań, kwestionowaniem konwenansów i stereotypów. W tej książce Józefa Hennelowa jawi się nam, jako jedna z najprzenikliwszych obserwatorek życia w Polsce XXI wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz