sobota, 28 marca 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - kwiecień 2015

Myślałam, że kwiecień będzie równie słaby jak poprzednie miesiące, ale na szczęście się pomyliłam. Fantastyka najwyraźniej należy do tych gatunków, które mają bardzo długi sen zimowy. A więc zapraszam na mój jak-najbardziej-się-da subiektywny wybór premier!

1
Sowie Zwierciadło
Andrzej Pilipiuk
10.04


Jesień 1864. Kraj pod okupacją. Walka przegrana. Wyroków historii nie da się już zmienić. Ale nadal po dworach jest do wypęku broni, nadal są też wyrywni młodzieńcy pałający chęcią walki, choćby ostatni raz.

Mam wrażenie, że panu Pilipiukowi brakuje pomysłów. Najpierw kontynuacja Kuzynek, teraz Oka Jelenia. Tyle że tamto nie było zamkniętą całością. A to jest. Boję się, ale przeczytam.


2
Antipolis
Tomasz Fijałkowski
08.04


Lato 1936 roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do Antipolis, stolicy Korony, zbliża się Zenit – moment, w którym nastąpi brutalne wtargnięcie Innej Rzeczywistości w granice naszej. Potwierdzają to nie tylko obserwacje naukowców badających układy wyładowań atmosferycznych, ale również inne tragiczne wydarzenia. Bogowie w przerażający sposób zaczynają manifestować swoją obecność, a osoby, w żyłach których płynie boska krew, zdradzać groźne nadludzkie umiejętności.
Na straży porządku wewnętrznego stoi Struktura, która strzeże najbardziej skrywanej tajemnicy wyjaśniającej, dlaczego następuje ingerencja Istot do naszego świata. Tylko parę osób zwerbowanych w szeregi Struktury, dysponujących nadnaturalnymi możliwościami psychicznymi, ma szansę na przeciwstawienie się Zenitowi.

Może być świetne albo tragiczne.


3
Drażliwe temety
Neil Gaiman
22.04


Nowy zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.

Jeden z tych autorów, za których wreszcie muszę się wziąć!


4
Wszyscy na Zanzibarze
John Brunner
22.04

Na Ziemi na początku XXI wieku tłoczy się ponad siedem miliardów ludzi. Jest to epoka inteligentnych komputerów, psychodelicznych narkotyków w wolnej sprzedaży, polityki uprawianej za pomocą zabójstw i naukowców obłaskawiających wulkany poprzez palenie kadzideł… Histeria niebezpiecznie przeludnionego świata przedstawiona w olśniewająco nowatorskim stylu.

Jeden z tych tytułów, których opis nie mówi praktycznie nic o treści, ale w połączeniu z okładką brzmi intrygująco :)


5
Starter
Lissa Price
08.04


Callie straciła swoich rodziców, kiedy wojna bakteriologiczna zmiotła z powierzchni ziemi wszystkich w wieku między 20 a 60 lat. Ona i jej młodszy brat, Tyler, uciekają, żyjąc jako osadnicy razem z ich przyjacielem Michaelem i walczą ze regenatami, którzy byliby w stanie zabić ich choćby dla ciastka. 

Jedyną nadzieją Callie jest „Prime Destinations”, niepokojące miejsce w Beverly Hills, rządzone przez tajemniczą postać znaną jako Old Man. Ukrywa on nastolatków, aby wypożyczyć ich ciała Enders’om – seniorom, którzy chcą być znowu młodzi. Callie wie, że pieniądze utrzymają ją, Tylera i Michaela żywych, więc zgadza się być dawcą. Ale neurochip, który został umieszczony w jej głowie ma awarię i Callie budzi się w życiu Helen – kobiety, która wypożyczyła jej ciało. Mieszka w jej domu, jeździ jej samochodami i umawia się z wnukiem senatora. Wszystko wygląda jak w bajce, dopóki Callie nie odkrywa, że Helen zamierza robić coś więcej, niż tylko imprezowanie – a plany Prime Destinations są dużo gorsze niż Callie mogła sobie kiedykolwiek wyobrazić…


6
Mroczne umysły. Po zmierzchu
Alexandra Bracken
08.04


Mam na imię Ruby. Nie mogę oglądać się za siebie.
Wraz z tymi, którzy przetrwali, kieruję się na północ, aby uwolnić tysiące więzionych dzieci. Gdy jest się odpowiedzialnym za los całego pokolenia, nie ma miejsca na błędy. Jeden fałszywy ruch może wzniecić iskrę, która podpali świat.

Ciągle muszę wziąć się za pierwszy tom, ale dodaję, bo mam wrażenie, że w przeciwnym razie moja przyjaciółka coś mi zrobi -_-


7
Gregor i Niedokończona Przepowiednia
Suzanne Collins
08.04


Opowieść o zwykłym nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie – i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca – w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem.
Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony.
Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. Gdy jednak się dowiaduje, że ma szansę odszukać zaginionego ojca, a dziwaczna przepowiednia wyznacza mu kluczową rolę w niepewnej przyszłości Podziemia, zdaje sobie sprawę, że to może być jedyny sposób rozwiązania największej tajemnicy w jego życiu. Nie wie jeszcze, że ta wyprawa na zawsze odmieni i jego, i Podziemie.

Mam dziwne wrażenie, że książka będzie słaba, ale na pewno będzie cieszyła się sporym powodzeniem ze względu na nazwisko autorki.

Marre

8 komentarzy:

 1. Nawet nie wiedziałam, że Pilipiuk wydaje coś nowego. Choć tego cyklu nie czytałam, więc wolalabym, żeby wydał opowiadania albo kolejnego Jakuba Wędrowycza. No ale trudno się mówi. Obserwuję :)

  www.zajkowskaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kolejnym "Wędrowyczu" (i to "Wędrowyczu na poziomie!) już nawet nie śmiem marzyć... :\

   Usuń
 2. Czekam na Mroczne umysły. Po zmierzchu

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę doczekać się "Po zmierzchu" :D A poza tym, na pewno kupię "Zakon Mimów" Samanthy Shannon.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściwie to przeczytałabym wszystko :). Tym razem dla mnie trudny wybór, ponieważ same ciekawe tytuły wymieniłaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda? aż sama się zdziwiłam, że tyle smakowitych premier :)

   Usuń