wtorek, 1 września 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - wrzesień 2015


No, nareszcie lenie wróciły z wakacji i mamy ładny wybór książeczek :D A tak serio, to w przeciwieństwie do ostatnich miesięcy, 5/6 zamieszczonych tutaj pozycji jest serio mocnych i mam na nie sporą chrapkę.

Przede wszystkim Turniej cieni Cherezińskiej, czyli coś, co z pewnością ujrzycie na tym blogu. Mam nadzieję na kolejny oryginalny grubasek ze sporą dawką akcji i historii ^^. Dalej mamy Dżunglę, która dość mocno kojarzy mi się z Chagą Iana McDonalda [choć akcja tej drugiej dzieje się na Ziemi], która z kolei kojarzy mi się z Solaris. Pomijając występowanie dziwnego tworu, obie powieści okazały się świetne, więc mam nadzieję, że Dżungla nie zawiedzie. O Na fali szoku informuję niejako z urzędu, a właściwie z poczucia winy, bo ciągle chcę zabrać się za serię Artefakty, a jakoś nie wychodzi. Skokowiec fascynuje mnie ciekawym światem i choć nie przepadam za space operami, to a nuż sięgnę? Do tego wszystkiego pierwsza biografia Terry'ego Pratchetta [oby okazała się lepsza niż tytuł i opracowanie graficzne okładki] oraz druga część popularnej powieści Starter, czyli Ender [oryginalne, nieprawdaż?], do której nie ciągnie mnie jednak wyjątkowo.

Mam nadzieję, że nie jesteście zainteresowani, ale mam obowiązek poinformować, że 10 września swoją polską premierę będzie miał również Grey, czyli Pięćdziesiąt twarzy opowiedziane z punktu widzenia Christiana Greya... Tłumy szaleją!

Zafascynowała mnie również okładka Kluczy [jakichś takich niewidocznych na LC], których premierę Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na ten miesiąc. Okładka, bo treść tak sobie. A dlaczego? A dlatego, że od razu przyszła mi na myśl okładka książki zupełnie innej, choć również skierowanej do młodzieży... Znajdź 3 różnice pomiędzy tymi dwoma prawymi połówkami młodzieńca, nie licząc stopnia przycięcia nosa i szeroko pojętej kolorystyki!


A tu już macie właściwą część nowości ;P

1
"Turniej cieni"
Elżbieta Cherezińska
Zysk i S-ka
07.09


Lata 30. XIX wieku
Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek. Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.


2
"Dżungla"
Dariusz Sypeń
IV strona
09.09


XXIII wiek. Ludzie skolonizowali Marsa, mało kto jednak nazywa go swoim domem. Terraformacja udała się tylko do pewnego stopnia, mieszkańców nękają choroby i problemy psychiczne, relacje społeczne zaczynają przypominać te z czasów średniowiecza, a dawne jednostki administracyjne zamieniły się we wrogo nastawione do siebie zony, szykujące się do wojny. 
Sytuacja na Czerwonej Planecie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojawia się na niej dziwny roślinopodobny twór, zwany „dżunglą”. Czym jest? Co jego rozwój oznacza dla przyszłości planety i ludzkości? Dwójka głównych bohaterów – każde na własną rękę i z innych powodów – odkrywa, czym jest dżungla i co tak naprawdę kryje się za zapomnianym projektem naukowym, który nagle zostaje wznowiony.


3
"Na fali szoku"
John Brunner
MAG
09.09


Był najbardziej niebezpiecznym z żyjących zbiegów, ale nie istniał! Nickie Haflinger żył życiem dwudziestu różnych ludzi… ale, formalnie rzecz biorąc, w ogóle go nie było! Uciekł z Tarnover, zaawansowanego rządowego think tanku, w którym go wykształcono. Najpierw złamał swój kod tożsamości, a potem zwiał. Następnie rozpoczął poszukiwania czegoś, co pozwoli przywrócić zdrowy rozum oraz wolność osobistą zniewolonym przez komputery masom, i uratować stojący na skraju katastrofy świat. Nie dbał o to, jak to zrobi, ale rząd był tym bardzo zainteresowany. Dlatego nauczyciele z Tarnover sprowadzili go z powrotem do swych laboratoriów, gdzie Nickiego Hallingera czekał zupełnie nowy rodzaj edukacji!


4
"Głębia. Skokowiec"
Marcin Podlewski
Fabryka Słów
16.09


Witaj w nowym wymiarze space opery.
Oto Wypalona Galaktyka — Droga Mleczna, która tysiące lat temu została spustoszona przez serię potwornych wojen. Oto kosmos, w którym ludzie zamieszkują resztkę ocalałych z pożogi układów - gdzie nieliczne, inteligentne Maszyny budzą trwogę, a wygnani poza Granicę Galaktyczną Obcy znani są już tylko z legend. Oto wszechświat Głębi — zagadkowej, wpędzającej w szaleństwo nibyprzestrzeni.
Oto świat Myrtona Grunwalda, który stracił swój statek i załogę. I który zrobi wszystko, by znowu pożeglować ku gwiazdom.
A nie będzie to łatwe.
Jego nowy statek ma za sobą mroczną przeszłość. 
Jego nowa załoga skrywa tajemnice.
Jego nowa szklaneczka z migdałową whisky jest już prawie pusta.


5
"Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle"
Craig Cabell
Prószyński i S-ka
08.09


Niezwykła historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści Terry’ego Pratchetta, wydawane na całym świecie w trzydziestu siedmiu językach, sprzedane w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy, są rok po roku niecierpliwie wyczekiwane przez legiony fanów. 
Ta książka, pozwalająca z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom, obejmująca także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów, stanowi niezastąpioną lekturę każdego fana. Pierwsza książka o Świecie Dysku, „Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl – z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami – zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz notę o kotach.6
"Ender"
Lissa Price
Albatros
09.09


Kontynuacja powieści "Starter".
Los Angeles po wojnie bakteriologicznej, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od kilkudziesięciu do nawet dwustu lat, oraz Starterzy, czyli dzieci i młodzież. Dla Midlerów, czyli średniej generacji, bardziej odpornej, zabrakło szczepionki.
Callie, dawniej bezdomna, mieszka teraz z Tylerem i Michaelem w okazałej rezydencji zapisanej jej przez bogatą renterkę Helenę. Pomimo zburzenia i zdelegalizowania przez rząd banku ciał, nosiciele chipów, w tym Callie, są tropieni i porywani przez nieznanych prześladowców, zainteresowanych dokonywaniem na nich eksperymentów. Callie długo unika uprowadzenia, w końcu jednak i ona zostaje uwięziona przez rządowego agenta, który poddaje ją i jej przyjaciela brutalnym testom. Po wydostaniu się z więzienia jadą na pustynię, do nowej siedziby Brockmana. Callie ma nadzieję odnaleźć tam swojego ojca i uwięzionych przyjaciół. Zdemaskowanie Brockmana okazuje się trudniejsze niż się spodziewała…

Marre

14 komentarzy:

 1. Z tego zestawu interesuje mnie te przede wszystkim książka o Pratchetcie. Z nowego rzutu Artefaktów MAG-a mam zamiar kupić nie Brunnera, a nowe wydanie "Hyperiona" - ominęła mnie książka, czas w końcu po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka o Pratchecie mogłaby mnie zainteresować, reszta raczej nie bardzo. Niestety ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten pan jest baaaardzo często wykorzystywany! Widziałam jeszcze co najmniej dwie okładki z nim! Dżungla mnie interesuje najbardziej z tego zestawienia :D No i ta o Pratchetcie :)

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest naprawdę w czym wybierać. Coraz bardziej kusi mnie aby w końcu sięgnąć po Cherezinską :)

  http://zapomnianypokoj.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam Starter więc teraz czekam na Ender :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też zwróciłam na to uwagę przy okładce "Kluczy" :) Ale chce zapoznać się z tą książką, podobnie jak z biografią Pratchetta - ale to za jakiś czas, bo na razie skupiam się na jego książkach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydawnictwa naprawdę przesadzają. Spójrz na to > http://2.bp.blogspot.com/-kc9U12ldxAs/VD-yh5AS_BI/AAAAAAAAHXc/ckeB7m8jjHI/s1600/nadciaga_burza_straznicy_historii-egmont-ebook-cov.jpg
  Nie wiem, nie można już wymyślić oryginalnej okładki?
  Ja bardzo chcę przeczytać "Dżunglę".
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, czy chłopakowi zapłacili za jedno zdjęcie, czy za każdą okładkę :P

   Usuń
 8. Widzę Pratchetta *-*
  Grey...Uuuuh...D:
  Jak dla mnie Ender ma okropną okładkę ;-;. Starter mnie totalnie zachwycił okładkowo (nie czytałam), ale Ender...Meh.
  Rany! Ten gostek z okładki "Pisane szkarłatem" jest wszędzie, on mnie prześladuje! xD
  Hm, tytuł faktycznie...dziwny. Trochę się obawiam jak wyszła ta biografia.W końcu Terry mówił, że specjalnie nie robił nic ciekawego, żeby potem o nim nie pisali :P.
  City of Dreaming Books

  OdpowiedzUsuń