sobota, 30 stycznia 2016

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - luty 2016


Chciałam wepchnąć w tym miesiącu jeszcze jedną recenzję, ale coś w głowie mnie ściska, więc ostatecznie zdecydowałam się na przegląd nowości, który i tak musiałabym w kolejnych dniach zrobić.

Luty zapowiada się naprawdę wspaniale. Zaczynamy od dwóch kolejnych tomów z serii Artefakty. Wylądowały "na wierchu" z tej przyczyny, że wreszcie wzięłam się za to wzięłam! A nawet przeczytałam jeden tom! (Dla mistrzyni niezrealizowanych planów i organizacji szeroko pojętej jest to wielki wyczyn). I choć moje odczucia są dość mocno mieszane (więcej żali i łez nieprzebranych w za-niedługiej recenzji), to nie zniechęcam się. Odwrócony świat dość mocno kojarzy się mi się z filmem Snowpiercer, który to mam akurat w planach na dzisiejszy wieczór. Przeznaczenie. Chociaż, jeśli już, to film inspirowano książką. Nie zmienia to faktu, że i jedno, i drugie bardzo mnie fascynuje. Jeśli chodzi o Ślepe stado, to John Brunner również bardzo mnie interesuje. W stosiku czekają Wszyscy na Zanzibarze. Jeśli spodoba mi się tak, jak spodobało się reszcie, to z sięgnięciem po kolejne tytuły autora długo czekać nie będę. (Do wyboru jeszcze wydane we wrześniu Na fali szoku).

Dalej mamy Długą utopię duetu Baxter + Pratchett. Czwarty tom serii. A ja wciąż nic. Czekam jak na zwiastowanie. Może w tym miesiącu?... Krocząc w ciemności zapowiada się na ciekawy absurdzik. A że mojemu stanowi umysłu niezwykle blisko do tego gatunku, to nie mówię nie. Elementy fantastyczne bardzo "na propsie" (kolejne z głupich i dziwnych sformułowań, które aż proszą się, aby je stosować). Dziewczyna z rewolwerem to powieść oparta na faktach. Wspaniała, barwna epoka, niebanalna historia i dobrze zapowiadająca się protagonistka. Byle tego nie spie...psuć.

Na koniec jeszcze pozycji. Normalnie o postapokalipsach nie piszę, bo dla mnie większość to jedno i to samo (wiem, nietolerancja, homofobia i w ogóle). Transmisja ciut się wyróżnia i nie chodzi mi to o okładkę a'la Robinson Crusoe. Szeptucha za to może być albo przyjemnym czytadłem, albo kompletnym kiczem. Katarzyna Berenika Miszczuk to jednak autorka całkiem poczytna, więc raczej skłaniam się do opcji pierwszej.

Jeśli chodzi o ten miesiąc, to mamy jedną zaletę: gwarancję, że nie polecę po nic do księgarni w dniu premiery, by zapłacić złodziejską cenę okładkową i z obłąkańczym uśmiechem wrócić do domu, chowając coś pod kurtką... Tak więc wesołego!

Marre


"Odwrócony świat"
Christopher Priest
MAG
03.02


Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć. Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia."Ślepe stado"
John Brunner
MAG
03.02


Ta powieść, od lat uznawana za klasyczną, jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności.

Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści - ruch ekologiczny, czasami posuwający się do terroryzmu - chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan."Długa utopia"
Terry Pratchett + Stephen Baxter
Prószyński i S-ka
02.02


Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania.

Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak…

Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield.

Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę."Krocząc w ciemności"
Leonnie Swann
Prószyński i S-ka
16.02


Julius Birdwell, mistrz złotniczy, treser pcheł i artysta-włamywacz mimo woli, z całej duszy pragnie móc wreszcie wieść żywot spokojny i nieposzlakowany. Lecz kiedy pewnej nocy jego pchły padają ofiarą nagłego mrozu, a w jego życie wkracza tajemnicza Elizabeth Thorn, wydarzenia nabierają tempa. Pewien magik traci przytomność, starsza dama ucieka kradzioną ciężarówką, detektyw z zaburzeniami koncentracji przygarnia niezwykłe zwierzę domowe, a Julius staje nagle przed koniecznością rozstrzygania kwestii egzystencjalnych. Jak uwalnia się rusałkę? Ile pcheł zmieści się na czubku szpilki? I dlaczego życie mimo wszystko nie jest bajką? Juliusowi nie pozostaje nic innego, jak tylko wychylić się daleko poza horyzonty swojego świata – i zaryzykować skok w nieznane. Rozpoczyna się fantastyczna przygoda…"Dziewczyna z rewolwerem"
Amy Stewart
Czwarta Strona
17.02


Nowy Jork, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Trzy siostry prowadzą położoną na uboczu farmę i żyją w izolacji od świata. Jednak kiedy pewnego dnia w ich powóz wjedzie samochód prowadzony przez mężczyznę, z którym lepiej nie wchodzić w zwadę, spokojny i poukładany świat sióstr Kopp legnie w gruzach.

Jedna z nich – Constance – będzie zmuszona wziąć sprawy we własne ręce. Odważnie stawi czoło niebezpieczeństwom, za wszelką cenę starając się obronić swoją rodzinę. A przy okazji zapisze się na kartach historii jako jedna z pierwszych kobiet piastujących stanowisko zastępczyni szeryfa w Stanach Zjednoczonych."Transmisja"
Marcin Strzyżewski
Czwarta strona
03.02


Na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej spadły dziesiątki pocisków z głowicami atomowymi. Wszystkie metropolie zamieniły się w oceany gruzów, a na ruinach cywilizacji zaczęło wyrastać nowe, dzikie i bezwzględne pokolenie ludzi. Na teren Strefy Zakazanej Ameryki Północnej, 70 lat po wojnie atomowej, przybywa Timur Denikin, reporter portalu internetowego, opisujący mieszkańcom niedotkniętej zagładą Azji i Europy życie za oceanem. Droga, którą ma do przebycia, prowadzi z Vancouver do San Francisco. Nie wszystko jednak rozegra się zgodnie z planem."Szeptucha"
Katarzyna Berenika Miszczuk
W.A.B.
03.02


A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu…

Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!

Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?

1 komentarz:

  1. Jeju :) te wszystkie książki tak bardzo mnie intrygują :D jak czas sie znajdzie to pieniędzy nie będzie na tyle książek szkoda, ale może znajdę je w bibliotece, albo u koleżanki w jej biblioteczce :) pozdrawiam cieplutko mam nadzieję że miło Ci się je będzie czytało:)

    OdpowiedzUsuń