sobota, 30 maja 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - czerwiec 2015

W tym miesiącu nie trafiło się jakoś zbyt wiele ciekawych nowości. Za to przedstawiona przeze mnie czwórka jest niezwykle różnorodna i mam nadzieję, że będzie dobra.


1
Takeshi. Taniec Tygrysa
Maja Lidia Kossakowska
Fabryka Słów
12.06


Zwierzęta odczuwają. Drzewa odczuwają. Jaguar odczuwa. Las jest niespokojny. A las, to ja. Ratujcie świat. Bo nigdy, zapamiętaj to na zawsze, nigdy nie znalazł się tak blisko zagłady. Wciąż możemy wygrać tę walkę Nie śmiej porzucić tu tego miecza!

Drugi tom bestsellerowego cyklu Takeshi, królowej polskiej fantastyki Mai Lidii Kossakowskiej. Najpopularniejsza polska autorka fantasy powraca do świata ostrych mieczy, walk mrocznych zakonów i zaawansowanej technologii. Na dokładkę serwuje pikantne danie z magii Voodoo i zstępujące na ziemię demony.

Pierwsza część [moja recenzja] naprawdę mnie zaintrygowała, głównie konstrukcją świata, więc po tę na pewno sięgnę!


2
Opowieści kata
Joel F. Harrington
Wydawnictwo Poznańskie
03.06


Frantz Schmidt był katem. W swoim fachu był mistrzem, miał na to nawet potwierdzenie cechu. Podczas czterdziestu pięciu lat służby (1573-1618) wykonywał swoje obowiązki głównie w cesarskim mieście Norymberdze. Uśmiercił 394 osoby: mężczyzn, kobiety, bywało, że dzieci również – często je wcześniej torturując. Profesję kata traktował jednak jako rzemiosło, nie epatował okrucieństwem, ale też nie okazywał żalu ofiarom. W czasach gdy wykrywalność przestępstw była bardzo niska, tylko groźba kary mogła odstraszać od naruszania ładu społecznego, a rola kata stawała się niezbędna.

W tym obrazowo odmalowanym intymnym portrecie autor odkrywa szczegóły dotyczące życia i pracy mistrza Frantza, który całym swoim postępowaniem próbował udowodnić, że zasługuje na szacunek i uznanie. Chciał uwolnić swoje dzieci od piętna wyrzutków, jakie wiązało się z wykonywanym przez niego zawodem. Był katem, ale był też cyrulikiem, leczył ludzi, dobrze znał się na anatomii i na ziołach.

„Opowieść kata” to niezwykła historia o człowieku prostym i nietuzinkowym zarazem. To barwny portret renesansowego kata i jego świata, oparty na autentycznym XVII-wiecznym pamiętniku.

Uwielbiam takie rzeczy!


3
Dym i lustra
Neil Gaiman
MAG
27.06


Książka jest zbiorem opowiadań, wierszy i krótkich nowelek. Każde z opowiadań przedstawia historie dziejące się na pograniczu świata rzeczywistego i światów alternatywnych. Jest to nowe wydanie, w dotychczasowej cenie Czytelnicy otrzymują nowe wydanie wzbogacone o 5 nowych nie publikowanych wcześniej opowiadań. Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana - jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

Po raz kolejny obiecuję sobie, że sięgnę po Gaimana ;(


4
Dopóki nie zgasną gwiazdy
Piotr Patykiewicz
SQN
03.06


 Przetrwaliśmy... Na jak długo?

"Kiedyś przecież nadejdzie koniec świata, pogasną gwiazdy i wszystko dobiegnie kresu, nawet życie ich nieznanego ojca. Nastanie nowe niebo i nowa ziemia, ale dla nich nie będzie tam już miejsca. Pozostaną w zimnej ciemności, osierocone na wieczność."

Po Upadku nic nie wygląda tak jak wcześniej. Lód i śnieg pochłonęły cały świat. Po ziemi stąpają wygłodniałe bestie, niebem nie rządzą już ptaki. Miasta stoją niemalże puste – zapuszczają się tam jedynie złomiarze, w poszukiwaniu cennych artefaktów. Śnieżne pustkowia i dzikie ostępy leśne przemierzają grupy myśliwych, desperacko walczących o pożywienie. Pozostali przy życiu ludzie przenieśli się wysoko w góry, gdzie trzymają się ułudy bezpieczeństwa. Doskonale wiedzą, że biada tym, których dopadną światła na przełęczy. Dla większości lepsza jest śmierć...

W takiej rzeczywistości przyszło żyć Kacprowi. Chłopak nawet nie przypuszcza, jakie piekło zgotował mu los. Pogoń za ambicją oraz poczucie obowiązku wobec bliskich każą mu opuścić znaną okolicę. Rozpoczyna swoją podróż. A światła czekają na nieostrożnych wędrowców...

Wejdź do świata, w którym przetrwają tylko najsilniejsi, każda książka jest na wagę złota, a dawne siedziby ludzkie skrywają największe sekrety. Do świata, który nie wybacza najmniejszego błędu.

To może być hit albo kit. Zobaczymy.

A wy na co czekacie?

Marre

10 komentarzy:

 1. Już kolejna książka Kossakowskiej, a ja nadal nie przeczytałam poprzednich :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jak najszybciej to nadrób. Mi najbardziej podobał się "Grillbar Galaktyka" :)

   Usuń
 2. Bardzo cenię twórczość Gaimana. Jego opowiadania są świetne!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Za Kossakowską dopiero się zabieram, właśnie czeka u mnie "Siewca wiatru". Zobaczymy, jak mi się spodoba, bo wzbraniałam się dość długo. Za to czytałam już "Dopóki nie zgasną gwiazdy" i lektura przypadła mi do gustu. Jest specyficzna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Określenie "specyficzne" w połączeniu z podanym zarysem fabuły bardzo dobrze rokuje :D

   Usuń
 4. Czekam na TAKESHI, bo pierwszy tom bardzo mnie zainteresował. Jestem ciekawa, co będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też właśnie zrobiłam post z zapowiedziami ;)) No super jest ich dużo! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Opowieść kata" mnie zaciekawiła. Będę musiała się przyjrzeć tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie moge sie doczekac "Opowiesci kata". Moze byc ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń