sobota, 3 października 2015

MIĘDZY NOWOŚCIAMI: październik 2015


W październiku wydanych zostanie całkiem sporo książek, ale ja wybrałam dla was... cztery. Ale cóż to za czwórka! Wszystkie z największą przyjemnością gościłabym na półce [i mam nadzieję, że gościć będę zaiste].

Na początek Wodny nóż. Z Paulem Bacigalupim chciałam już się spotkać kilkukrotnie przy okazji Nakręcanej dziewczyny, ale doskonale wiecie, jak to z moimi planami zakupowymi - rozpiska na kilka miesięcy, a i tak wracam do domu z czym innym :) Wodny nóż zaciekawił mnie obrazem walki o wodę, a przynależność do Uczty Wyobraźni zapowiada fascynujące doznania. Dożywocie jest właściwie wznowieniem, ale wznowieniem książki, na którą mam wielką chrapkę. I to w pięknej szacie graficznej. Na What if? A co gdyby? nie zwróciłabym pewnie uwagi, gdyby nie gościnny artykuł w Focusie. Randall Munroe kupił mnie zdaniem Może mógłbym zniszczyć świat tylko trochę. A co do ostatniej pozycji... Tak, wiem, że nie powinnam nakręcać się na takie rzeczy przed ukończeniem cyklu, ale nie mogę! Chyba rozumiecie ;)

W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na dosyć destrukcyjną tendencję, którą zauważyłam u siebie podczas organizowania tego artykułu. A mianowicie na syndrom do tej książki nieźle pasowałaby jeszcze taka inna... W przypadku Wodnego noża to Diaspora, a Dożywocia - Nomen Omen, którego niestety na własność nie posiadam. No i powiedzcie mi sami: jak wybrnąć z tej sytuacji?

"Wodny nóż"
Paulo Bacigalupi
MAG
16.10

W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.
Gdy rozchodzą się wieści o nowym źródle wody, które może wszystko zmienić, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swych najlepszych wodnych noży, Angela Velasqueza, nakazując mu zbadać sprawę. Angel poznaje tam Lucy Monroe – doświadczoną dziennikarkę mogącą znać tajemnicę nowego źródła. Angel nie jest jednak jedynym poszukiwaczem, Lucy nie zwykła łatwo dawać za wygraną, a śmierć pogardzanego wodnego noża nie jest wysokocą ceną za życiodajną wodę.


"Dożywocie"
Marta Kisiel
Uroboros
07.10

Początkujący pisarz dziedziczy dom razem z zamieszkującymi go dożywotnikami. Wszystko mogłoby być pięknie, gdyby nie fakt, że w gotyckiej willi znajduje: naiwnego anioła, rozmiłowanego w gotowaniu morskiego potwora, widmo romantycznego poety, cztery utopce, kotkę o bardzo ostrych pazurach oraz dziwnego królika! Jeden człowiek nie podoła tej ferajnie – szaleństwo czai się za progiem!





"What if? A co gdyby?"
Randall Munroe
Czarna Owca
07.10

Twórca popularnego komiksu internetowego xkcd udziela zaskakujących odpowiedzi na ważne pytania, które prawdopodobnie nigdy nie przyszłyby wam do głowy.
Miliony ludzi śledzi stronę xkcd.com, aby czytać kultowy komiks. Rysunki Randalla Munroe dotyczące nauki, techniki, języka oraz miłości i wszechstronne odpowiedzi na pytania zadawane przez wielbicieli strony mają rzeszę zwolenników. Zapytania, jakie dostaje, czasem są tylko dziwne, a czasami diaboliczne.
W poszukiwaniu odpowiedzi Munroe przeprowadza symulacje komputerowe, przekopuje się przez odtajnione notatki z wojskowych badań naukowych, zasięga porad operatorów reaktorów jądrowych, odmierza ze stoperem czas trwania scen z „Gwiezdnych wojen” i wyszukuje w Google’u naprawdę dziwacznie wyglądające zwierzęta. Jego odpowiedzi to dowcipne perełki, dokładnie wyjaśniające wszystko, od prawdopodobieństwa spotkania bratniej duszy, do różnych okropnych sposobów, w jaki moglibyśmy zginąć, budując układ okresowy pierwiastków z prawdziwych pierwiastków.


"Folklor Świata Dysku"
Terry Pratchett + Jacqueline Simpson
Prószyński i S-ka
20.10

Większość zwykle dorasta, wiedząc „od zawsze”, jak i kiedy należy odstukać w niemalowane drewno, kiedy skrzyżować palce i co się stanie, kiedy księżniczka pocałuje żabę albo chłopiec wyciągnie miecz z kamienia. Niestety, wiele w tej wiedzy staje się obecnie zapomniane. Legendy, mity i baśnie: nasz świat zbudowany jest z historii, jakie sobie opowiadamy o tym, skąd przybywamy i skąd się tam wzięliśmy. Na Dysku jest tak samo, jednak istoty, które na Ziemi są wytworami wyobraźni – jak wampiry, trolle, czarownice, możliwe, że i bogowie – tam są rzeczywiste: żyją, a czasem nawet kopią.
W „Folklorze Świata Dysku” Terry Pratchett łączy siły z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson, by bez przesadnego szacunku, ale pouczająco przeanalizować te żywe mity i legendy, które przedstawia, opisuje, a niekiedy z sympatią wyśmiewa w fantastycznym Świecie Dysku.

Marre

14 komentarzy:

 1. Najbardziej zainteresowało mnie "Dożywocie". Pomijając wszystko inne - ta okładka jest cudowna <3
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekonałem się do "Wodnego noża" i oczywiście "Folkloru"! Jak po "Folklorze" wiem czego się mogę spodziewać, tak "Wodny nóż" mnie bardziej zaintrygował, zwłaszcza że się idealnie zgrywa z moimi preferencjami. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. What if? oraz Dożywocie - te wyglądają kusząco! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Folklor Świata Dysku" koniecznie muszę mieć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. What if bardzo mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dożywocie mam w starym wydaniu :) Ale nie wiem czy na nowe też się nie skuszę, bo pasuje do Nomen omen na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stara okładka podobała mi się tak średnio, więc pewnie kupiłabym nowe wydanie, a stare zostawiła dla kogoś na święta lub wymieniła ;D

   Usuń
 7. Ale ładnie i klimatycznie się u Ciebie zrobiło! A co do tych pozycji, które przedstawiłaś, to najbardziej zaintrygowało mnie "Dożywocie" :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Żadna z tych książek nie przykuła mojej uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń