piątek, 1 marca 2019

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - marzec 2019


Tym razem przynoszę Wam aż osiemnaście różnorodnych, ciekawych premier. Dużo Dalekiego Wschodu, ale też fantastyka i pozycje historyczne. Chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

Ale na początek coś bardzo dla mnie, czyli trzeci tom cyklu Dożywocie Marty Kisiel, Oczy uroczne. W zeszłym roku otrzymaliśmy należącą do niego poniekąd powieść dla dzieci, Małe Licho oraz tajemnica Niebożątka, ale to książka dla dorosłych jest tym, czego podejrzewałam. Plotki mówią, że Dożywocie się albo kocha, albo nienawidzi, lecz kompletnie nie rozumiem drugiej grupy czytelników. Zachęcam też do zapoznania się z moją recenzją Toni, należącej do drugiego książkowego uniwersum Ałtorki. A skoro przy niej jesteśmy, to należy wspomnieć, że maczała ręce również w innej marcowej premierze. Nakładem wydawnictwa SQN ukaże się bowiem antologia opowiadań polskich autorek fantastyki pt. Harda horda (już dla samej nazwy czytałabym) i z przyjemnością się z nią zapoznam, bo wieeeki nie czytałam fantastycznych krótkich form.

Nie mogę nie wspomnieć też o pozycji, której lekturę planowałam już po angielsku, więc polskie tłumaczenie okazało się niezwykle miłym zaskoczeniem. Mowa o Dziewczynie z konbini (ang. Convienience Store Woman) Sayaki Muraty. Po pierwsze literatura japońska, po drugie - intrygująca protagonistka, po trzecie - ciekawe miejsce akcji. Powieść polecała w swoim podcaście nawet Book z tobą, która za Japończykami nie przepada ;) Ale, ale. Na liście marcowych premier znajdziemy jeszcze dwie dobrze się zapowiadające książki o Japonii. Pierwsza to wznowienie kultowej Japonii utraconej Alexa Kerra, a druga - Morze wewnętrzne Donalda Richie'ego. Obie zostały napisane przez Anglosasów mieszkających wiele lat w Japonii (Kerr się w niej wychował) i zastanawiam się, czy tak bliska data premiery to przypadek.

Ale, ale, ciąg dalszy. Obiecała sporo Dalekiego Wschodu, więc to jeszcze nie koniec. W serii Reportaż wydawnictwa Czarne ukaże się Borderline. Dwanaście podróży do Birmy Grzegorza Sterna (tytuł chyba mówi wszystko, co ważne, o tej książce), a W.A.B. opublikuje Tajemnice Korei Północnej. Od razu przyznam, że nie lubię pozycji tego typu (tajemnice, sensacja itp.), ale wiem też, że bardzo różne książki otrzymują takie tytuły (ostatnio na przykład książka Zwierza Popkulturalnego), a dobór tematów w tej wydaje się dosyć ciekawy. Mój trzeci wybór padł na coś ciut innego, a mianowicie na Pożytki z katorgi. Wojciech Lada pochyla się w nich nad sylwetkami słynnych Polaków, których łączy to, że w pewnym momencie swojego życia zostali zesłani na Sybir. Jak wynika z opisu, autor kładzie nacisk na ich wkład w poznanie Syberii. To jedna z tych książek, o których nie wiedziałam, że ich potrzebuję, a chyba jednak tak.

Pozostańmy w przeszłości, ale przenieśmy się do Europy. Nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Wrócę, gdy będziesz spała - zbiór wywiadów, w którym Patrycja Dołowy skupia się na temacie ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej: na nich samych, ale też opiekunach i rodzicach. W podobnym okresie rozgrywa się akcja Wypędzenia Gerty Schnirsch czeskiej pisarki Kateřiny Tučkovej, ale jej bohaterką jest zamieszkała Niemka, która w 1945 przymusowo wysiedlonej z Czechosłowacji. Kobiece spojrzenie na historię zawsze też podwójna biografia Mary Shelley oraz jej matki Mary Wollstonecraft pt. Buntowniczki. Ciekawie zapowiadają się również Skazane, bo choć tego typu pozycje często nastawione są na wzbudzenie czystej sensacje, w tej dobór tematów wydaje się naprawdę fascynujący.

Na koniec porcja literatury pięknej. W styczniu polecałam Wam promocję, w ramach której za niecałe siedem złotych można było zdobyć Symfonię bieli Adriany Lisboy (Lisboi? Lisboa?) - co też sama uczyniłam - a teraz po polsku ukazuje się inna jej powieść, Kruczogranatowe, i choć ich opis nie zachwyca mnie tak jak ten debiutu autorki, to jeśli on mi się spodoba, sięgnę również po kolejne. Na rynku pojawią się też dwa bardzo zachęcające mnie wznowienia. Pierwsze to nowe wydanie Podróży ludzi księgi Olgi Tokarczuk - tu chyba niczego tłumaczyć nie trzeba. Drugie - Łaskawych Johnathana Littella, pozycji ponoć kontrowersyjnej, ale bardzo intrygującej (będę wdzięczna za Wasze opinie). Po raz pierwszy ukaże się też inna głośna książka, czyli Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat. Czarny humor, absurd i prowincjonalne Stany Zjednoczone. Na koniec zostawiłam dwie książki wydawnictwa Pauza. O Czekaj, mrugaj z opisu nie da się wywnioskować absolutnie nic konkretnego, ale bardzo lubię taki typ powieści i liczę, że będzie rozkosznie postmodernistyczna. Piękna młoda żona brzmi z kolei ciut publicystycznie, więc wstrzymam się z większymi emocjami do pierwszych recenzji.

To by było na tyle. Z braku czasu pisałam ten post prawie tydzień, więc wyjątkowo olewam redakcję - niech mój strumień myśli się rozleje - bo mam tego dosyć ;)

Napiszcie, na które książki czekacie najbardziej. Może na jakieś spoza mojej listy?


Marta


"Oczy uroczne"
Marta Kisiel
Uroboros
13.03


Gdzie anioł nie może, tam czorta pośle. Laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla powraca z nowymi dożywotnikami w kolejnej odsłonie bestsellerowego cyklu! Wraz z nieoczekiwanym atakiem zimy nadciągają równie niespodziewane kłopoty. Ktoś lub coś grasuje po okolicy, atakując przypadkowe osoby. Tymczasem Bazyl wyraźnie coś knuje i w tej intrydze niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca, zaś przyjaźń Ody z Rochem zostaje wystawiona na poważną próbę. Lecz wszystko to blednie w obliczu tajemnic sprzed wielu lat, jakie skrywa pobliski cmentarz — i niewielki staw w samym sercu ciemnego lasu. Nadciąga czas nieprzejednanej nocy. Czas śmierci.



"Harda horda. Antologia opowiadań"
SQN
08.03


Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.

Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.

Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.

Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.



"Dziewczyna z konbini"
Sayaka Murata
tł. Dariusz Latoś
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
15.03


Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami. 

Dziewczyna z konbini to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu.



"Japonia utracona"
Alex Kerr
tł. Maria Kwiecieńska-Decker
Karakter
13.03


Autor miał dwanaście lat, gdy w 1964 roku zamieszkał z rodzicami w Japonii i spędził tam niemal całe swoje życie. Jak się okazało, rok ten był punktem zwrotnym w historii kraju organizującego właśnie letnie igrzyska olimpijskie. Rozpoczął się wtedy okres boomu ekonomicznego i gwałtownej modernizacji. Kerr, zafascynowany tradycyjną kulturą japońską, próbuje w książce pokazać to, co na jego oczach ulegało głębokim przeobrażeniom. Z zaangażowaniem opowiada o dawnej architekturze i wnętrzach, obyczajach, religii, teatrze kabuki, kolekcjonerstwie i kaligrafii. Książkę pisał po japońsku, dla Japończyków i jako pierwszy obcokrajowiec otrzymał za nią nagrodę literacką Shincho Gakugei.



"Morze Wewnętrzne"
Donald Richie
tł. Sergiusz Kowalski
Czarne
27.03


Donald Richie mieszkał w Tokio przez kilkadziesiąt lat, jednak znacznie bardziej od dynamicznie rozwijającej się stolicy fascynowała go tradycyjna Japonia, ta orientalna, prowincjonalna, antyzachodnia, kierująca się dawnymi wartościami. Takie miejsce, w którym czas biegnie wolniej, ludzie wstają ze słońcem, a ulice pustoszeją o zmroku, znalazł na wysepkach Morza Wewnętrznego. Odwiedził je w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z zachwytem pisał potem o życiu ich mieszkańców, jedzeniu, kulturze – i miłości. Obiektami jego zmysłowej fascynacji były nie tylko konkretne osoby płci obojga, ale japońska cielesność jako taka. Japonię, która stała się jego drugą ojczyzną, nazywa swoją kochanką. Morze Wewnętrzne to przepiękny portret miejsca, którego już nie ma.


"Borderline. Dwanaście podróży do Birmy"
Grzegorz Stern
Czarne
13.03


Grzegorz Stern w latach 2006–2018 dwanaście razy podróżował do Birmy. Rozmawiał z buddyjskimi mnichami, więźniami politycznymi, oficerami rządowego wojska. Wędrował przez góry z oddziałami partyzanckich armii, przez rok mieszkał w domach uchodźców na pograniczu tajsko-birmańskim, był świadkiem najważniejszych wydarzeń w kraju: ustanowienia nowej stolicy przez rządzących Birmą generałów, śmiertelnego cyklonu Nargis, pierwszych od dwudziestu pięciu lat demokratycznych wyborów. Poznał ludzi zniewolonych strachem, którzy nauczyli się, że każde nieszczęście trzeba „wydrwić, wykpić i tym samym odebrać mu złą moc”.

Borderline to uniwersalna opowieść o rozpaczliwej walce ze złem, końcu systemu totalitarnego i pierwszych latach wolności, aktualna wszędzie tam, gdzie skończyła się dyktatura.



"Tajemnice Korei Północnej"
Daniel Tudor, James Pearson
tł. ?
W.A.B.
13.03


Większości ludzi Korea Północna kojarzy się z reżimem politycznym, prześladowaniami i kultem przywódcy kraju, Kim Dzong Una. Książka ta to kopalnia ciekawych informacji na temat współczesnego życia w tym kraju. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że Korea Kimów produkuje własne tablety, marki Samijon, ale nie mają one funkcji Wi-Fi. Około 70–80 proc. mężczyzn codziennie pije alkohol. Studenci uniwersytetu w Pjongjangu mieszkają z rodzicami, więc chętnie wyjeżdżają na czyn społeczny na wieś – mogą spotkać się z rówieśnikami i trochę poimprezować. Najpopularniejszym narkotykiem w Korei Północnej jest metaamfetamina – pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten narkotyk i handlując nim. Przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce. I tak dalej – ciekawostka za ciekawostką.



"Pożytki z katorgi"
Wojciech Lada
Czarne
13.03


Syberia – miejsce zsyłki tysięcy Polaków, którzy w XIX wieku trafiali tam między innymi po nieudanych powstaniach. Kraina, której obraz utrwalili na swych dziełach tacy malarze jak Malczewski czy Grottger, nieodłącznie kojarzy się z katorgą. Wojciech Lada zrywa z tą martyrologiczną, wzniosłą tradycją. W jego książce zesłanie to nie tylko kajdany, kibitki i recytacja poezji wieszczów, ale też smród jurty, komary i potworna nuda.

Autor zwraca uwagę, że carska niewola stała się dla wielu młodych skazańców swoistym uniwersytetem i furtką do kariery. Jan Czerski trafił do karnego garnizonu w Omsku, nie mając pojęcia o naukach przyrodniczych, a po kilku latach nie tylko postawił na głowie dotychczasową teorię geologiczną regionu, ale stał się jednym z najnowocześniejszych i najwszechstronniejszych badaczy. Zanim Wacław Sieroszewski znalazł się w Wierchojańsku, był ślusarzem. Gdy wrócił ze zsyłki do kraju, był już wybitnym jakutologiem, cytowanym do dziś znawcą szamanizmu. Bronisław Piłsudski przypłynął na Sachalin jako student prawa, opuścił go zaś jako człowiek, który ocalił od zapomnienia archaiczne języki lokalnych plemion.

Sieroszewski, Piłsudski, Dybowski, Czekanowski, Czerski, Kon – to tylko kilku z wielu Polaków zasłużonych dla Syberii i dla nauki w ogóle. Wojciech Lada z pasją śledzi ich losy i pokazuje, jak wielki mieli wpływ na poznanie dalekiej Północy. I przekonuje, że nawet z katorgi może być pożytek.



"Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu"
Patrycja Dołowy
Czarne
27.03


Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno – miała tylko jedną porcję trucizny.

Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.

Patrycja Dołowy wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.



"Wypędzenie Gerty Schnirch"
Kateřina Tučková
tł. Julia Różewicz
Afera
Jednak 04.04, ale przecież nie usunę.


Noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch, czechosłowacka Niemka, wraz z kilkumiesięczną córeczką zostaje wypędzona z własnego domu i zmuszona do udziału w tzw. brneńskim marszu śmierci.

Znana w Polsce z Bogiń z Žítkovej autorka, Kateřina Tučková, w charakterystyczny dla siebie sposób porusza niewygodny temat czechosłowackiej historii, problem winy i kary, zemsty i przebaczenia, oddając głos silnym kobietom.

Książka otrzymała Nagrodę Czytelników Magnesia Litera 2010.



"Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley"
Charlotte Gordon
tł. Paulina Surniak
Wydawnictwo Poznańskie
13.03


Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award Buntowniczki przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego Frankensteina, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu.

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.

A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.



"Skazane. Historie prawdziwe"
Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka
Wielka Litera
13.03


Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka pojawiły się w warszawskim więzieniu, żeby wysłuchać historii osadzonych tam kobiet. Dwanaście dziewczyn z Grochowa, więźniarek, zgodziło się opowiedzieć im swoje historie, bo jak same mówią: „może ich niełatwe życie posłuży komuś za przestrogę, może ustrzeże przed błędem, które one popełniły”. Są w różnym wieku, na koncie mają różne paragrafy, przed sobą różne wyroki. Dzieli je bardzo wiele, łączy cela, więzienny korytarz, złamany życiorys, marzenie, żeby zacząć od nowa, jeszcze w życiu trochę pożyć – normalnie.

Marta pobiła na śmierć osiemdziesięcioletnią staruszkę, ale w celi wyplata z czułością bransoletki dla córki. Wandzia urodziła ośmioro dzieci. Jednego synka wciąż usiłuje znaleźć – ponieważ zaginął, uznano, że go zamordowała. Larysa napadła i pobiła, bo była na głodzie. Dagmara „za szybko władowała się w dorosłość”. Danusia to mała dziewczynka w ciele dojrzałej kobiety, bo nigdy nie zaznała czułości ani miłości. Halina znalazła się w więzieniu, bo ktoś wykorzystał jej dobre serce.

Odrzucamy je, bo uważamy się za „lepszą” część społeczeństwa, a zapominamy, że jedna chwila nieuwagi albo zwyczajnego pecha wystarczy, żeby podzielić ich los.

Zbiór rozmów z osadzonymi pokazuje, że człowiek z gruntu nie jest ani dobry, ani zły – to wpływ środowiska, otoczenia, splot wypadków i skomplikowany los popychają go w kierunku złych decyzji. Jest to również wielka lekcja pokory i ludzka próba zdefiniowania sprawiedliwości.



"Kruczogranatowe"
Adriana Lisboa
tł. Wojciech Charchalis
Rebis
19.03


Po śmierci mamy kilkunastoletnia Vanja postanawia wyjechać z Rio de Janeiro do Stanów, gdzie się urodziła, aby odnaleźć ojca. W towarzystwie byłego męża mamy Fernanda i sympatycznego chłopca z Salwadoru zanurza się w cudze wspomnienia, aby z ich okruchów ułożyć własną historię. Podczas tej podróży Vanja poznaje także niedawną burzliwą przeszłość Brazylii.



"Podróż ludzi Księgi"
Olga Tokarczuk
Wydawnictwo Literackie
03.04


Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę.

Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.

Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.



"Łaskawe"
Jonathan Littell
tł. Magdalena Kamińska-Maurugeon
Wydawnictwo Literackie
13.03



Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Wspomnienia Maximiliana Aue, fikcyjnego nazisty, biorącego udział w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej, to wielowątkowa i znakomicie udokumentowana epopeja o spotkaniu Człowieka ze Złem. Ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, ekonomiści i świetnie wykwalifikowana kadra administracyjna.



"Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat"
Donald Antrim
tł. Mikołaj Denderski
Karakter
13.03


Groteskowa powieść, której akcja toczy się na amerykańskiej prowincji. W miasteczku doszło do spektakularnej egzekucji burmistrza, wszystkie szkoły zostały zamknięte, a mieszkańcy spędzają czas na budowaniu zasieków wokół domów i spotkaniach w klubie rotarian. Narrator powieści, Pet Robinson, nauczyciel zafascynowany praktykami Inkwizycji, postanawia założyć szkołę we własnym domu i wystartować w wyborach. Surrealny świat jak z koszmarnego snu w wielu aspektach niepokojąco przypomina ten, który dobrze znamy. W prozie amerykańskiego pisarza uderzają literacka wyobraźnia, giętkość języka, czarny humor. To pierwsze polskie wydanie powieści Antrima. W Stanach Zjednoczonych ukazała się ona w 1993 roku i dziś jest już klasyką.



"Czekaj, mrugaj"
Gunnhild Øyehaug
tł. Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Pauza
27.03


To książka o wszystkim, co ważne w życiu: o miłości, poszukiwaniach, ambicjach i samotności. Bohaterowie pokazani są jak w kalejdoskopie: poznają się, mijają i poruszają w labiryncie życia, nie tracąc optymizmu i nadziei nawet wtedy, gdy zderzają się ze ścianą rzeczywistości.

Czekaj, mrugaj to misternie ułożona mozaika z ludzkich uczuć i relacji. Dekadę po pierwszym wydaniu powieść nadal zachowuje swoją uniwersalną aktualność.



"Piękna młoda żona"
Tommy Wieringa
tł. Alicja Oczko
Pauza
13.03


Edward i Ruth tworzą z pozoru wspaniałą parę: zgodnie z planem Edwardowi udało się znaleźć kobietę doskonałą: ma piękną młodą żonę, stał się obiektem zazdrości kolegów i jest dumnym partnerem spełniającej wszystkie jego marzenia wybranki. Jednak czy żona jest równie szczęśliwa i spełniona w tym związku? Kiedy rodzi się upragniony synek, misterna konstrukcja idealnej rodziny rozpada się na drobne kawałeczki.

W swojej mikropowieści Tommy Wieringa maluje portret wygodnej egzystencji niby zadowolonej z siebie pary, która mimo wszystko nie odnajduje się we wspólnym życiu kreowanym według przepisu na wzorcowy związek. Czy kochają się naprawdę, czy tylko dbają o pozory?