poniedziałek, 1 lipca 2019

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - lipiec 2019


Dwa dni temu publikowałam zapowiedzi czerwcowe, ale co szkodzi, aby od razu napisać o lipcowych. Zwłaszcza że winien trwać sezon ogórkowy, a tymczasem mamy wysyp naprawdę ciekawych nowości. Z których wybrałam dla Was osiem perełek.

Wśród nich króluje nagradzana literatura anglojęzyczna. Na początek Niesamowite przygody Kavaliera i Claya Michaela Chabona, zdobywca Pulitzera z 2001 roku i trochę już chyba kultowa w USA powieść o  przyjaźni dwóch chłopaków (potem mężczyzn) na tle historii XX wieku... i komiksach. Oby tych komiksów było jak najwięcej. Na kolejnych miejscach znajdziemy dwie książki nominowane do Nagrody Bookera: wznowienie Papugi Flauberta autorstwa Juliana Barnesa (wciąż płaczę nad projektem nowej okładki, zwłaszcza w porównaniu ze starą) oraz premierę Normalnych ludzi Sally Rooney, a także zbiór autorki nominowanej uprzednio, czyli Madame Zero i inne opowiadania Sarah Hall. Na koniec pozycja może nienominowana ani nienagradzana (no dobra Nagroda Hugo to nie byle co), ale klasyczna, czyli wznowienie Syren z Tytana Kurta Vonneguta.

Poza tym... Poza tym jakoś tak się złożyło, że pozostałe trzy książki wydaje wydawnictwo Czarne. Bardzo ciekawią mnie Opowieści fandomowe Tomasza Pindla (zwłaszcza że Marcin Zwierzchowski już poleca), Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy, będący podobno klasyką literatury skandynawskiej, oraz najnowszy kryminał Anny Kańtoch (wolałabym kolejną powieść w stylu Niepełni, ale nie narzekam ;)), Pokuta.


I jak tam? Szykujecie się w lipcu na zakupy czy będziecie nadrabiać zaległości z wcześniejszych miesięcy? :)


Marta


Opisy i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców. Nie dotyczy wydawnictwa W.A.B., w tym wypadku źródłem jest portal Lubimy Czytać.


W kolejności pojawiania się:


"Niesamowite przygody Kavaliera i Claya"
Michael Chabon
tł. ?
W.A.B.
31.07


Najsłynniejsza powieść jednego z najlepszych współczesnych amerykańskich pisarzy!

Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników. Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty – zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego ze złem, oraz Luny, inspirowanej piękną Rosą Saks, która wkrótce stanie się bliska obu chłopcom. Dzięki komiksom szybko zdobywają sławę i bogactwo, ale w głębi duszy każdy z nich pragnie czegoś zupełnie innego…

Michel Chabon, mistrzowsko balansując między komedią i tragedią, stworzył brawurową opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, a przede wszystkim o sztuce, która przezwycięża strach przed odrzuceniem i strach przed śmiercią. Jego porywającą powieść wyróżniono Nagrodą Pulitzera i uznaje się ją za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej prozy XXI wieku."Papuga Flauberta"
Julian Barnes
tł. ?
Świat Książki
17.07


Przewrotna powieść, esej i przewodnik po meandrach ludzkiej, niedostępnej innym, duszy. 

Słynna biografia słynnego autora. Narratorem tej oryginalnej książki jest fikcyjny biograf Flauberta, Geoffrey Braithwaite, z zawodu lekarz. Próbuje poznać swego idola przez pryzmat jego stosunku do ludzi, zwierząt, czasów, w których żył. Ale w swoistym śledztwie natyka się na trudność nie do pokonania: co faktycznie możemy wiedzieć o drugim człowieku? W jaki sposób nasz umysł obejmuje przeszłość? Przecież, mimo wielu pewnych źródeł, odległe czasy zawsze będą dla nas tylko wyobrażeniem... Czy da się poznać prawdę?"Normalni ludzie"
Sally Rooney
tł. Jerzy Kozłowski
W.A.B.
03.07


Sally Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Te dwa zupełnie odrębne, zdawałoby się, światy stykają się w domu Marianne, ale Connell nie jest tam po prostu gościem – jego matka sprząta elegancką rezydencję koleżanki. Nie wiedzą o tym koledzy Connella ze szkoły, w której chłopak jest lubiany i popularny, w przeciwieństwie do Marianne. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie. W "Normalnych ludziach" autorka opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć."Madame Zero i inne opowiadania"
Sarah Hall
tł. Dobromira Jankowska
Pauza
17.07


Madame Zero i inne opowiadania to premierowy wybór prozy wielokrotnie nagradzanej brytyjskiej pisarki Sarah Hall. Niezwykły zbiór zmysłowych, czasem mrocznych opowiadań, które rozgrywają się w zaskakujących krajobrazach – wiejskich, przemysłowych, psychologicznych – nieustannie rezonujących niepokojem. Czy akcja toczy się podczas apokaliptycznej burzy, na lokalnym basenie czy w sali operacyjnej, opowiadania Hall zamieszkują głęboką krainę między naturą a miastem, codziennością a surrealizmem, ludźmi a zwierzętami."Syreny z Tytana"
Kurt Vonnegut
tł. ?
Zysk i S-ka
09.07


Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata.

W Syrenach z Tytana Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.

Prosperujący przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord po wyruszeniu wraz ze swoim psem Kazakiem w międzygwiezdną podróż zamienia się w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na Tytanie spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie państwo, składające się z porwanych Ziemian, wśród których jest również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda."Historie fandomowe"
Tomasz Pindel
Czarne
10.07


Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z nieufnością, a często nawet z pobłażaniem.

Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe środowisko zrzeszające tysiące ludzi, którzy mają swoje pasje i traktują je naprawdę poważnie.

Oto książka o polskim fandomie fantastycznym: wielkim ruchu miłośników literatury, kina, komiksu, gier, którego początki sięgają zamierzchłych czasów PRL-u. Oto opowieść nie tyle o kontrkulturze – ile o alterkulturze, o trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym. Bo przeciwieństwem fana nie jest antyfan. Przeciwieństwem fana jest osobnik obojętny."Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy"
Aksel Sandemose
tł. Iwona Zimnicka
Czarne
24.07


Espen Arnakke w wieku siedemnastu lat zamordował Johna Wakefielda. Kolejne siedemnaście poświęcił na rozpamiętywanie popełnionej zbrodni. Powoli osuwając się w szaleństwo, próbuje dociec, co tak naprawdę skłoniło go do morderstwa. Tajemnica może tkwić w małej miejscowości, w której się wychował. To surowe prawa Jante ukształtowały go na całe życie.

Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Według Espena między sprzecznościami często stoi znak równości. Raskolnikowski obłęd Arnakkego miesza się z trzeźwą oceną rzeczywistości, a prowincjonalny i zamknięty świat Jante nie daje o sobie zapomnieć. 

Uciekinier przecina swój ślad to jedna z najważniejszych powieści skandynawskich, dzięki której możemy zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy."Pokuta"
Anna Kańtoch
Czarne
31.07


We wrześniu 1986 roku brutalne morderstwo wstrząsnęło niewielką nadmorską miejscowością. Na plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Miała dziewiętnaście lat i żadnych wrogów. Na szczęście szybko udało się znaleźć winnego. Tak przynajmniej sądzi milicja. Tymczasem pewnego listopadowego dnia na komisariacie pojawia się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił nie tylko Reginę, ale także pięć innych kobiet. Pozbawiał je życia z niezwykłą dla seryjnego mordercy regularnością – co siedem lat jedną.

Milicja staje przed zagadką: kim jest Jan Kowalski, bezwzględnym zbrodniarzem czy szaleńcem? Czy to możliwe, że od ponad trzydziestu lat nikt nie zauważył grasującego w okolicy mordercy? Co naprawdę spotkało Reginę i gdzie są inne ofiary Kowalskiego? I kim jest tajemniczy mężczyzna, który obiecuje młodym dziewczynom nowe życie, jeśli poświęcą to, co dla nich najcenniejsze?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza