środa, 31 grudnia 2014

TOP 5 moich książek w 2014 r.

A więc zaczynają się podsumowania. Ja je serio straszliwie lubię. Te wszystkie liczby, statystyki (ale księgową nie będę). Zacznę dlatego od podstawy, czyli od dziesięciu najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku.

Co u mnie znaczy najlepsza? Hmm... Jest to chyba jakieś dziwne połączenie przyjemności lektury (bo to się jednak dla mnie liczy najbardziej) z uczuciem "hm, ta książka jest chyba ważna". A więc panie i panowie, o to najlepsza piątka.


5
seria Southern Reach
Jeff Vandermeer
8/10 | 7/10


Nie oceniłam może tak wysoko, ale ta seria naprawdę zrobiła mi coś z mózgiem. Czasami serii nie chcesz kończyć, a czasami musisz dla zdrowia psychicznego. Ta się zalicza do tej drugiej kategorii.


4
Zawsze przy mnie stój
Carolyn Jess-Cooke
9/10


Książka nietypowa i to jest chyba jej zaletą. Naprawdę chwyciła mnie za serce opowieścią o życiu, które wydaje się pozbawione sensu. Piękna.


4
Złodziejka książek
Markus Zusak
9/10


Niby czytałam książki lepsze, niby nie jest to książka niespecjalnie dyskusyjna, pisana do młodego czytelnika itd., ale tak jak Zawsze przy mnie stój niesamowicie chwyta za serce.


3
Rok 1984
George Orwell
9/10Absolutna klasyka, którą odkryłam dopiero teraz. Wspaniała, pesymistyczna i skłaniająca do rozmyśleń. Jedna z najlepszych dystopii/antyutopii.


2
Zawołajcie położną 
Jennifer Worth
10/10Cudowna opowieść o kobietach nie tylko dla kobiet, o biedzie, cudzie narodzin i różnych portretach macierzyństwa. Jednocześnie wciągająca i okraszona zabawnymi historiami, które napisać może tylko życie. Spodoba się zarówno feministkom, jak i tradycjonalistkom (co wydaje się dokonaniem na miarę cudu).


1
Genezis
Bernard Beckett
11/10Książka... która daje pięścią w szczękę. Poniewiera i zastanawia nad sensem istnienia. Genialna.


Marre

PS. Za jakąś godzinkę ukaże się zestawienie 5 najlepszych premier 2014. Powiem tyle, że 2 pozycje się powtarzają... :)

4 komentarze:

 1. W takim razie muszę poznać te ksiażki! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nic z tych książek nie czytałam. Kiedyś zaczęłam Orwella, ale to była książka kuzynki i jak wyjechała to musiałam jej oddać, choć byłam w połowie ;P Muszę w końcu ją skończyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnej prócz "Złodziejki książek". Wstyd! Trzeba będzie się za to zabrać, skoro tak cię zachwyciły ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko "Złodziejkę..." oraz "Unicestwienie", a resztę mam zamiar przeczytać - kiedyś mi się uda ;)

  OdpowiedzUsuń