piątek, 29 kwietnia 2016

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - maj 2016


Tegoroczny maj to prawdziwy róg obfitości. No dobra, taki wysyp nowości pojawia się chyba co roku na wiosnę, ale nie zmienia to faktu, że każdorazowo przeżywam to źle. No ale jak inaczej bym miała, skoro tylko tutaj zgromadziłam książek na ponad miesiąc czytania (w moim tempie). I jak tu nie płakać?

Po kolei. Zaczynamy od najnowszej powieści Michaela Crummey, czyli Rzeki złodziei. Jarałabym się tym już dawno, ale jej istnienie odkryłam dosłownie kilka dni temu. Ale zostało mi jeszcze ponad pół miesiąca niecierpliwego wyczekiwania. Autor zachwycił niesamowitym Sweetland (recenzja) i po prostu muszę więcej. A jeszcze wczoraj Pyza Wędrowniczka narobiła mi apetytu na jego Dostatek. Rzeka złodziei jest o tyle ciekawa, że jest to powieściowy debiut Crummeya sprzed piętnastu lat i dopiero teraz ukazuje się po polsku.

Dalej - drugi tom Listów niezapomnianych (recenzja pierwszego tutaj). Trochę mnie dziwi powstanie kontynuacji. Szczególnie, że wymienione w opisie przykłady nie są aż tak mocne. Tego typu dzieła powinny być wydawane jako coś kompleksowego, a takim "czymś" z pewnością była część pierwsza. Choć może bez sensu się martwię i będę równie zachwycona jak rok temu.

Następnie ostatnia książka Mistrza, czyli Pasterska korona. Tu też zdziwienie, ale raczej faktem, że wyglądało, jakby polskie tłumaczenie miało się nigdy nie ukazać. (Oryginał wydano w końcówce sierpnia). No ale cóż, wreszcie jest. Jeśli chodzi o kontynuacje serii, to wreszcie poznamy zakończenie Pomnika cesarzowej Achai (recenzje poprzednich tomów tutaj). Tak, seria specyficzne, Ziemiański ma sporo za uszami, ale to i tak świetne czytadło jest. W przeciwieństwie od większości czytelników wolę właśnie ten drugi cykl. Mam nadzieję, że całość zamknie się zgrabnie. A przeczytać przeczytam z pewnością, bo przyjaciółka nie przepuści i kupi zaraz po premierze.

Na piątym miejscu Dwóch panów z branży. Być może zupełnie bym na nich nie zwróciła uwagi, gdyby nie osoba autorki, czyli Kasi Czajki vel. Zwierza Popkulturalnego (klik), która jest dla mnie wyrocznią w kwestii filmów (choć kilka razy już seans mi zepsuła, zawczasu wypunktowując błędy). Zapowiada się rzecz świetnie zakorzeniona w epoce, kinie i opowiedziana ze swadą. Chociaż osobiście łezka mi się kręci w oku na myśl o Zwierzu bez szalejącej dysleksji.

Z fantastyki jeszcze trzy pozycje: tajemniczo zapowiadający się Onikromos, Dziecko Odyna należące do mojej prywatnej kategorii "to będzie wielki hit albo wielki kit" oraz pierwszy tom nowej serii Jima Butchera, czyli Wiatrogon aeronauty. I choć ten ostatni wyjątkowo mi podpadł rozczarowującymi Aktami Dresdena (recenzja), to, kurcze, opis najnowszej powieści brzmi świetnie.

Spoza fantastyki również trzy powieści. Małe eksperymenty ze szczęściem zapowiadają się na humorystyczną powiastkę o pogodnej starości, a zekranizowana niedawno Projektantka to obyczajówka z polotem. Na deser pozostawiam wam Cień eunucha, najnowszą książkę Jaume Cabre, który choć nie przypasował mi sam w sobie (recenzja Jaśnie pana), to z pewnością jest godzien uwagi.

A wy na co macie chrapkę?

Marre

"Rzeka złodziei"
Michael Crummey
Wiatr od morza
19.05


Druga dekada XIX wieku. Żyjący w głuszy osadnicy od wielu dziesięcioleci sami stanowią prawo na zajętych przez siebie terenach, na własną rękę rozprawiając się z „Czerwonymi Indianami”. Ci, spychani w głąb lądu przez Europejczyków, nieudolnie stawiają opór, atakując białych z zasadzek lub niszcząc ich mienie. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy wiedziony nadzieją na zażegnanie konfliktu gubernator wysyła w głąb lądu oficera marynarki wojennej Davida Buchana, mającego wyegzekwować przestrzeganie prawa przez osadników i zorganizować pokojową ekspedycję w głąb terytorium Indian. Oficer werbuje do pomocy doświadczonego i bezwzględnego Johna Peytona Seniora – najbardziej wpływowego osadnika na całym wybrzeżu oraz jego syna, rozdartego między niechęcią do ojca a miłością do kobiety, której przyszło wieść życie w ich domu. Mężczyźni nawet nie podejrzewają, w jak wielkim stopniu zakończona tragicznie wyprawa odmieni losy jej uczestników oraz mieszkańców wybrzeża.


"Listy Niezapomniane. Tom II"
redakcja Shaun Usher
SQN
18.05


Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach.

Odkryj:
~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth Taylor, 
~ przejmujący list matki do nienarodzonej córki, 
~ list Toma Clancy’ego, którego Ronald Reagan nazwał „opowiadaczem w moim stylu”, tym samym kładąc podwaliny pod fenomenalną karierę pisarza,
~ odpowiedź Davida Bowiego na pierwszy list od fanki z Ameryki,
~ list Karola Wojtyły do kuzynki Lusi wysłany zaraz po wyborze na papieża,
~ niezwykłą korespondencję między Grzegorzem Turnauem a Piotrem Skrzyneckim,
~ list Marge Simpson do pierwszej damy Barbary Bush, która stwierdziła, że Simpsonowie to „najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziała”,
~ odpowiedź Albusa Dumbledore’a na podanie o pracę na stanowisku profesora Obrony Przed Czarną Magią w Hogwarcie…


"Pasterska korona"
Terry Pratchett
Prószyński i S-ka
17.05


Głęboko w Kredzie coś się poruszyło. Sowy i lisy to wyczuwają. Tiffany także, przez swoje buty. To dawny nieprzyjaciel gromadzi siły. To czas zakończeń i początków, starych przyjaciół i nowych, rozmycia granic i przesunięcia mocy. Teraz to Tiffany stoi pomiędzy światłem i ciemnością, dobrem i złem. Horda elfów szykuje się do inwazji i Tiffany musi wezwać wszystkie czarownice, by stanęły przy niej. By broniły świata. Jej świata.


"Pomnik Cesarzowej Achai. Tom V"
Andrzej Ziemiański
Fabryka Słów
18.05


„Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach.”
Nadszedł czas silnych kobiet i równoległych światów.
Oto zakończenie epickiej opowieści, na które czekali wszyscy.
Kto ma zginąć – zginie.
Kto przeżyć – być może przeżyje.


"Dwóch panów z branży"
Katarzyna Czajka
Czwarta strona
18.05


Magia kina od zawsze przyciągała miliony…
Pożar, kobiety, porwania i inspektorzy podatkowi. To nie fabuła powieści gangsterskiej, to historia dwóch niedoszłych prawników – Polaka i Żyda, którzy po wyrzuceniu ze studiów uznali, że założenie kina będzie dobrym pomysłem.
Czy da się jednak prowadzić spokojny i rentowny biznes w międzywojennej Warszawie, kiedy w tle rozgrywa się wielka historia? Mimo przeciwności losu dwójka bohaterów ma tylko jeden wspólny cel – nie zbankrutować.


"Onikromos"
Paweł Matuszek
MAG
20.05


Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością rządzi miastem i uważnie obserwuje poczynania człowieka. Zdaje sobie sprawę, że czeka go bardzo trudne zdanie, ale w żaden sposób nie jest przygotowany na to, co się stanie, gdy w trakcie poszukiwań zejdzie z utartych ścieżek, zacznie odkrywać prawdziwą naturę Linvenogre i grunt dosłownie usunie mu się spod stóp.
Być może ma to jakiś związek z lękami podkradającymi się w chłodnym mroku piwnicy, z niepokojącym ruchem żywego chłodu pełzającego tuż pod naskórkiem rzeczy, ze słynnym iluzjonistą i mordercą znanym jako Wielki Vessero, z człowiekiem, który wszedł w lustro, z podróżnikiem, który zobaczył w Afryce coś, czego zobaczyć nie powinien, i z wieloma innymi ludźmi, którzy doświadczyli czegoś, co zmieniło ich postrzeganie rzeczywistości.


"Dziecko Odyna"
Siri Pettersen
Rebis
17.05Piętnastoletnia Hirka dowiaduje się, że jest dzieckiem Odyna – bezogoniastą zgnilizną z innego świata. Pogardzaną. Budzącą lęk. I ściganą. Ktoś chce ją zabić, by pozostało to tajemnicą. Istnieją jednak gorsze rzeczy niż dzieci Odyna, a Hirka nie jest jedyną istotą, która przedarła się przez bramy…
Dzikus z Północy kaleczy nożem niemowlę, by ukryć, że dziewczynka urodziła się bez ogona. Gnijący członek Rady desperacko walczy o to, by wywołać wojnę. Ubóstwiany syn z arystokratycznego rodu wyrzeka się własnego dziedzictwa i godzi mieczem w swoich. Mieszkańcy opuszczają swoje domy i gospodarstwa ze strachu przed istotami, których nikt nie widział od tysiąca lat. A rudowłosa, bezogoniasta dziewczyna ucieka, by ratować życie, i nie wie, że to wszystko dzieje się z jej powodu.


"Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4"
Hendrik Groen
Albatros
11.05


Hendrik Groen być może jest stary, ale z pewnością jeszcze nie martwy. Choć ciało odmawia mu posłuszeństwa, jeszcze się nie poddał. To prawda, że jego codzienne spacery są coraz krótsze, ponieważ nogi odmawiają mu posłuszeństwa, to prawda, że musi regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego. Z technicznego punku widzenia jest zgrzybiałym dziadkiem, nie zamierza jednak siedzieć bezczynnie, czekając na śmierć. Ale czy to jest powód, żeby życie musiało się od razu składać tylko z popijania kawy przy doniczkach z geranium i czekania na koniec? 
W krótkich, szczerych i bezpretensjonalnych wpisach do dziennika, śledzimy pełen wzlotów i upadków rok z życia Hendrika Groena, przebywającego w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny KLUB JESZCZE ŻYWYCH STARUSZKÓW, a gdy na horyzoncie pojawia się Eefje, idealna druga połówka, pastuje buty, szczotkuje zęby, przygładza resztki czupryny i rusza do boju, nie bacząc na śmieszne i straszne konsekwencje. Dni szybko mijają i z każdym kolejnym nabieramy pewności, że nie będzie łatwo rozstać się z tym pełnym uroku staruszkiem.


"Cień eunucha"
Jaume Cabre
Marginesy
18.05


Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko – potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal, sprzysięgły się, by ten nostalgiczny wieczór stał się dla bohatera prawdziwym koszmarem. Miquel Gensana to wielki nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło (ostatnia była skrzypaczką), dzieci nie spłodził – na nim kończy się ród – chciał być artystą, ale nie starczyło talentu. Nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. Do tej właśnie restauracji zaprosiła go koleżanka na wieczór wspomnieniowy. Jak święty Piotr trzykrotnie się zaparł, że to był kiedyś jego dom, ale wspomnienia nasuwały się same.


"Projektantka"
Rosalie Ham
W.A.B.
30.05


Gdy do domu stojącego na szczycie wzgórza na obrzeżach Dungatar po długim wygnaniu powraca Tilly Dunnage, mieszkańcy miasteczka są oburzeni. Nie mieści im się w głowach, że po tragedii, którą spowodowała lata temu, ma czelność pokazać im się na oczy. Są gotowi zrobić wszystko, by uprzykrzyć jej życie. Ona jednak nie daje się zastraszyć, a dzięki doskonałym umiejętnościom krawieckim, które zdobyła w europejskich stolicach mody, powoli zyskuje akceptację sąsiadów. Prowincjonalne Dungatar zapełnia się brzydkimi ludźmi w przepięknych kreacjach. 
I kiedy wydaje się, że wszystko wreszcie zaczyna zmierzać ku dobremu, zaradną Tilly dopada przeznaczenie. Śmierć, która podąża za nią krok w krok, gdziekolwiek się uda, dociera również do Dungatar. Szereg dziwnych wypadków ujawnia jak brudne sekrety skrywają mieszkańcy miasteczka.


"Wiatrogon aeronauty"
Jim Butcher
MAG
18.05Od niepamiętnych czasów kasztele, piętrzące się na wiele mil nad spowitą mgłami powierzchnią świata, były schronieniem ludzkości. Arystokratyczne rody, władające nimi od pokoleń, tworzyły cuda nauki, zawierały sojusze handlowe oraz budowały floty sterowców mające utrzymać pokój.
Kapitan Grimm, dowódca statku handlowego "Drapieżca", głęboko wierny Kasztelowi Albion, opowiedział się po jego stronie w zimnej wojnie z Kasztelem Aurora i atakuje frachtowce nieprzyjaciela, by zdezorganizować jego szlaki handlowe. Gdy "Drapieżca" zostaje poważnie uszkodzony w walce, kasztelan Albionu składa Grimmowi propozycję przyłączenia się do ekipy agentów mających wykonać misję o kluczowym znaczeniu. W zamian otrzyma środki potrzebne, by przywrócić "Drapieżcy" pełną sprawność.
Grimm wyrusza, by wykonań to niebezpieczne zadanie, i dowiaduje się, że konflikt między kasztelami jest jedynie zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Pradawny wróg ludzkości, milczący od z górą dziesięciu tysięcy lat, znowu budzi się do życia. A za nim podąża śmierć…

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza