środa, 22 lutego 2017

Między nowościami - marzec 2017Przez ostatnie miesiące narzekałam, że niby coś wydają, ale właściwie nic mnie nie łapie za serducho. No to ten tego. Mam za swoje.

Na pierwszy ogień: Slade House. Pierwszym terminem, na jaki go zapowiadano był lipiec zeszłego roku (to się chyba powinno nazywać "delikatną obsuwą"). Osobiście tuptałam na niego niecierpliwie już od połowy czerwca, kiedy to ukończyłam lekturę zaległego Widmopisu (recenzja tutaj). Nie będę się dłużej rozpisywać na temat powodów mojej ekscytacji, tylko zaproszę do powyższej recenzji. I zakrzyknę: NARESZCIE! Na drugą pozycję wyczekiwałam znacznie mniej, co nie zmienia faktu, że również na pewno po nią sięgnę i to raczej niedługo po premierze. Powstanie jest kontynuacją bardzo przyjemnego Mechanicznego Iana Tregillisa (recenzja tutaj). Nie była to książka bez wad, ale za to ze świetnie rozpisaną akcją, ciekawym światem i takimiż bohaterami, więc bardzo cieszę się na drugi tom (zwłaszcza że autor na koniec pierwszego zafundował czytelnikom mały cliffhanger).

Dalej trochę pozycji fantastycznych. O wznowieniu drugiego tomu trylogii Maddadam, Roku potopu, nie będę się rozpisywać, bo już chyba wszystko napisałam przy okazji pierwszego: po prostu chcę ten cykl przeczytać. Następnie nowość na polskim rynku od Neila Gaimana, czyli jego wersja Mitologii nordyckiej. Z jednej strony mam dosyć "autorskich interpretacji" jakichkolwiek mitologii (z nordycką odbyłam już jedno słabe - klik - i jedno też raczej średnie - klik - spotkanie), ale z drugiej strony wierzę, że Gaiman jest w stanie wyciągnąć z niej coś świeżego. Aczkolwiek jeśli myślę sobie, że autor ten miałby stanąć na mojej półce w trzeciej już szacie graficznej, to zaczyna mi żyłka pulsować. Po Cesarza ośmiu wysp sięgnęłabym jako po ciekawe fantasy inspirowane Japonią. Aczkolwiek, choć opis brzmi nieźle, to jestem w tych kwestiach dość wymagająca, a autora nawet nie znam. Więc może jeszcze podziękuję. Na koniec: dwa razy po Brandonie Sandersonie. Zastanawiam się, czy istnieje jakikolwiek sens takiego przeładowywania rynku jednym pisarzem. Poza tymi dwoma powieściami otrzymamy w tym miesiącu jeszcze komiks, którego fabuły Sanderson jest autorem, a jakby komu było mało, to w lutym ukazała się dodatkowo jego książka dla młodzieży, Piasek Raszida (choć to akurat inne wydawnictwo, bo IUVI). Chociaż należy oddać Magowi sprawiedliwość: zarówno Idealny stan, jak i Legion zapowiadają się niezwykle ciekawie i po prostu przyjemnie.

Z fantastyki to by było na tyle. Oprócz niej niestety nic fabularnego już tym razem dla Was nie mam. No chyba że liczyć Siedemnaście zwierząt, choć po opisie ciężko wywnioskować, czym to będzie do końca. Chyba czymś na kształt zbioru esei. Chyba. Ważne, że brzmi fascynująco. Inną propozycją od Wydawnictwa Czarnego jest Godzina wychowawcza, która już samym tytułem sugeruje swoją treść: będzie o szkole. Z chęcią skonfrontuję własne przemyślenia i obserwacje. Mam nadzieję, że to okaże się to mądre. Oprócz tego jedna biografia, ale nie byle jaka i nie byle kogo, bo wielokrotnie nagradzana i to samego Humboldta, czyli Człowiek, który zrozumiał naturę. A na deser dwa dzieła z pogranicza reportażu i książki podróżniczej: I cóż, że o Szwecji (no tutaj to już tytuł mówi wszystko) oraz Księga morza, czyli opowieść o pewnej wyprawie, pewnym rekinie i oceanie pełnym życia.

Uff. Sama nie wierzę, że to wszystko. Udało się. Nie umarłam. I mogę iść robić lekcje. No i najważniejsze: znaleźliście coś dla siebie?


Marre

EDIT: Wydawnictwo SQN ogłosiło jeszcze jedną premierę, a mianowicie Pył Ziemi Rafała Cichowskiego, które opis brzmi po prostu cudownie kusząco. Jeszcze lepsze jest to, że na półce czeka poprzednia jego powieść 2049. Teraz muszę się pospieszyć z lekturą. I oby sama książka (tzn. Pył Ziemi) okazała się warta wspaniałego blurbu ;)


(Poniżej książki w kolejności pojawiania się w tekście. Wszystkie opisy pochodzą z serwisu Lubimy Czytać).


"Slade House"
David Mitchell
MAG
03.03


W wąskim zaułku nieopodal popularnego wśród robotników brytyjskiego pubu ceglany mur skrywa wejście do Slade House. Drzwi otworzą się wyłącznie w pewnych ściśle określonych warunkach – a wtedy nieznajomy odźwierny powita was po imieniu i zaprosi do środka… Z początku nie będziecie chcieli wyjść. A potem odkryjecie, ze wyjść nie możecie. Co dziewięć lat mieszkańcy Slade House – niezwykłe rodzeństwo – wystosowują niepowtarzalne zaproszenie dla kogoś, kto jest inny od wszystkich albo po prostu samotny: nad wiek rozwinięty nastolatek, świeżo rozwiedziony policjant, nieśmiała studentka… Co naprawdę dzieje się we wnętrzu Slade House? Dla tych, którzy się tego dowiedzą, będzie już za późno…


"Powstanie. Wojny alchemiczne. Tom II"
Ian Tregillis
SQN
15.03


Odrodzony w ogniach zniszczonej Wielkiej Kuźni Jax rozpoczyna życie jako wolny klakier. Z wyzwoleniem wiąże się jednak ogromne brzemię. Jax pragnie wolności dla swoich mosiężnych braci i sióstr. Nadziei upatruje w na poły legendarnej królowej Mab i jej mitycznej arkadii ukrytej gdzieś daleko na północy kontynentu.

Berenice pełniła funkcję Talleyranda – szpiegmistrzyni, bohaterki dziesiątków opowieści, herosa ludu Nowej Francji. A potem popełniła błąd… Została wygnana z kraju i pochwycona przez drakońską sekretną policję zegarmistrzów. Choć jej dni zdają się policzone, nadal zamierza za wszelką cenę dążyć do odmienienia losów wojny.

Mosiężny Tron planuje znów najechać francuskie ziemie. Ostatnim bastionem Francuzów jest dotąd niezdobyta twierdza Zachodniej Marsylii. Właśnie tu do obrony przygotowuje się kapitan Hugo Longchamp. Zadanie ma wyjątkowo trudne, bo naprzeciw niestrudzonej armii mechanicznych żołnierzy może wystawić jedynie znękane i nieprzetestowane oddziały złożone w większości z kupców i rzemieślników. Sytuacja dawno nie była tak beznadziejna.


"Rok potopu"
Margaret Atwood
Prószyński i S-ka
02.03


Czasy i gatunki błyskawicznie się zmieniają, zgoda społeczna chyli się ku upadkowi, równowaga ekologiczna ulega zachwianiu. Adam Pierwszy, dobrotliwy przywódca Bożych Ogrodników – sekty religijnej dążącej do połączenia nauki z religią oraz ocalenia światowej flory i fauny – od dawna przepowiada nadejście katastrofy, która odmieni Ziemię nie do poznania. I oto spełnia się jego przepowiednia. Ginie prawie cała ludzkość. Z życiem uchodzą dwie kobiety: Ren, młoda tancerka trapezowa zamknięta w ekskluzywnym klubie ze striptizem, i Toby, Boża Ogrodniczka zabarykadowana w luksusowym spa, w którym wiele produktów kosmetycznych jest jadalnych.

Czy przeżył ktoś jeszcze? Przyjaciółka Ren, bioartystka Amanda? Ekowojownik Zeb, jej ojczym? Dawny kochanek Ren, Jimmy? A może krwiożerczy paintbólowcy? Nie wspominając o KorpuSOKorpie, tajemniczej, skorumpowanej służbie bezpieczeństwa strzegącej interesów władzy… W czasie gdy Adam Pierwszy i jego zwolennicy przemierzają zmieniony świat, Ren i Toby szukają z niego ucieczki, co prowadzi do niespodziewanego, poruszającego zakończenia powieści.


"Mitologia nordycka"
Neil Gaiman
MAG
01.03


Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.


"Cesarz ośmiu wysp"
Lian Hearn
MAG
29.03


Ambitny władca zostawia swojego bratanka na pewną śmierć i przejmuje jego ziemie.

Uparty ojciec zmusza młodszego syna, żeby oddał swoją żonę starszemu bratu.

Tajemnicza kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci.

Potężny kapłan ingeruje w sprawy sukcesji Lotosowego Tronu.

Oto wątki misternego arrasu utkanego z losów rozgrywających się na tle dzikiego lasu, eleganckiego dworu i krwawych pól bitewnych. Osadzony w mitycznej średniowiecznej Japonii, zamieszkanej przez wojowników, zabójców, zjawy i duchy opiekuńcze, "Władca ośmiu wysp" jest błyskotliwą powieścią, pełną dramatów i intryg, i zaledwie początkiem pasjonującej, epickiej przygody: "Opowieści o Shikanoko".
"Idealny stan"
Brandon Sanderson
MAG
15.03


Bóg-Cesarz Kairominas jest panem wszystkiego, co go otacza. Pokonał wszystkich wrogów, zjednoczył cały świat pod swoimi rządami i opanował magię. Większość czasu zajmują mu potyczki z arcywrogiem, który wciąż próbuje najechać świat Kaia.

Dziś jednak jest inaczej. Dziś Kai musi się udać na randkę.

Zewnętrzne moce zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje – kobietą z innego świata, która osiągnęła równie wiele, co on. Co się stanie, kiedy najważniejszy mężczyzna na świecie zostanie zmuszony, by zjeść kolację z najważniejszą kobietą?


"Legion"
Brandon Sanderson
MAG
15.03


Stephen Leeds jest całkowicie zdrowy na umyśle. To jego halucynacje są szalone.

Stephen jest geniuszem o niezrównanych zdolnościach, który w ciągu zaledwie kilku godzin może opanować dowolną umiejętność, zawód lub dziedzinę sztuki. Niestety, by pomieścić całą tę wiedzę, jego umysł tworzy wyobrażonych ludzi – Stephen nazywa ich aspektami – by zachować i uzewnętrzniać wszystkie informacje. Dokądkolwiek Stephen się udaje, towarzyszy mu drużyna wyobrażonych ekspertów, która udziela rad, interpretuje i objaśnia. Wykorzystuje ich do rozwiązywania problemów... nie za darmo.

Ale jego umysł robi się nieco zatłoczony, a aspekty mają tendencję do życia własnym życiem. Kiedy pewna firma wynajmuje go do odzyskania skradzionego sprzętu – aparatu, który może rzekomo robić zdjęcia przeszłości – Stephen pakuje się w przygodę, która zmusi go do udania się na drugi koniec świata i walki z terrorystami. To, co odkryje, może podważyć fundamenty trzech najważniejszych światowych religii – i, być może, dać mu niezwykle ważną wskazówkę co do prawdziwej natury jego aspektów.


"Siedemnaście zwierząt"
Robert Pucek
Czarne
08.03


Pomimo tytułu w książce Roberta Pucka chodzi nie tylko o zwierzęta, lecz – jak chciał Umberto Eco – o „obietnicę objawienia niepokojących, ale i oświecających prawd". Ten osobisty bestiariusz bierze za punkt wyjścia krokodyle, ćmy, słonie czy wilki, by opowiadać o sprawach najbardziej uniwersalnych: miłości, cierpieniu, pragnieniu i śmierci. Robert Pucek sięga do twórczości największych pisarzy, poetów i filozofów, szukając drogi między myślą Zachodu i Wschodu. A nasi bracia mniejsi stają się księgą, w której zapisana zostaje kondycja ludzka.


"Godzina wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole"
Aleksandra Szyłło
Czarne
29.03


Temat nauki i wychowania nigdy nie traci aktualności: przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i właśnie tam, w szkole, kształtują się przyszli obywatele. A przynajmniej tak powinno być. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. Aleksandra Szyłło postanowiła zbadać, dlaczego polska edukacja od lat zmaga się z tak poważnymi problemami, oraz zapytać, jaka mogłaby i powinna być nasza szkoła. Jej rozmówcy, specjaliści od edukacji i wychowania, odpowiadają na pytania, „dlaczego jest, jak jest?” i „co zrobić, żeby było inaczej?”, ale przywołują też wspomnienia i dzielą się własnymi doświadczeniami. Mówią o tym, po co nam szkoła, a przede wszystkim – wychowanie.


"Człowiek, który zrozumiał naturę"
Andrea Wulf
Czwarta Strona
01.03


Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. 

Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę. 

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego. 

Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.


"I cóż, że o Szwecji"
Natalia Kołaczek
Czwarta Strona
15.03


Co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie?

Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko po to, żeby lepiej poznać Szwecję i jej mieszkańców. Czy dzieli nas coś więcej niż Bałtyk?


"Księga morza, czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku"
Morten A. Stroksnes
Wydawnictwo Literackie
16.03


Śmiała wyprawa, szaleńczy pomysł, wielkie wyzwanie, groźny żywioł i piękna natura. Dwójka przyjaciół – Morten i Hugo – pakuje sprzęt, wsiada do małego pontonu i wyrusza w misję, która ciągnąć się będzie przez cały rok, w tempie zmieniających się pór roku. Jaka to misja?

W głębinach morskich w pobliżu Archipelagu Lofoty, uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, żyje wielki rekin polarny. Dorasta do 8 metrów długości, waży ponad tonę i dożywa pięciuset lat. Jego mięso zawiera toksyny, przyprawiające ludzi o halucynacje. Morten i Hugo postanawiają na niego zapolować.

Zarzucając przynęty, walcząc ze sztormem, mijając mielizny i szkiery, rozmawiają o życiu, polowaniu, ucieczce od cywilizacji i morzu – jego tajemnicach, niezwykłości, istotach zamieszkujących głębiny. I owszem, nie stronią też od alkoholu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz