niedziela, 16 grudnia 2018

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - styczeń 2019


Wyjątkowo w tym miesiącu styczniowe zapowiedzi przedstawię Wam już w połowie grudnia. Postu na grudzień nie było w ogóle, gdyż nie było też z czego wybierać, a wydawnictwa zapowiedzi na nowy rok albo już wstawiły, albo wstawią dopiero po nowym roku, gdy mnie ogarnie szaleństwo podsumowań (już się pichcą). Dlatego uważam, że takim dobrociom warto przyjrzeć z pustą, przedświąteczną kieszenią. Zapraszam.

Ten miesiąc "robią" zdecydowanie wznowienia. Pierwsze jest wyjątkowe z kilku powodów. Przede wszystkim to pierwsza książka wydana przez Tajfuny - autorską księgarnię i wydawnictwo, którego jedną ze współtwórczyń jest Karolina Bednarz, autorka Kwiatów w pudełku. Po drugie jest to wznowienie absolutnie piękne. A po trzecie to powieść Osamu Dazaiego, którego kocham za genialne Zatracenie. Mowa o Zmierzchu, który (to chyba już po czwarte) opowiada o kobietach w Japonii i przemianach w tamtejszym społeczeństwie po II wojnie światowej. No bajka!

Drugie wznowienie wcale nie jest gorsze. Szklany klosz Sylvii Plath planowałam przeczytać od dawna. Zakochałam się w poprzednim wydaniu, bodajże Wydawnictwa Literackiego, ale chodziło w drugim obiegu za osiem dych, a ja jestem skąpym człowiekiem. To nie jest aż tak piękne, ale wciąż ładne. No i to w końcu klasyka. O kolejnej książce nie wiedziałam przed rozpoczęciem szykowania tego zestawienia, ale od razu zapragnęłam ją poznać. Niech tutaj tytuł przemówi sam za siebie: Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz. Najnowsze wydanie zostało poszerzone w stosunku do poprzedniego.

Prószyński i S-ka kontynuuje wznawianie dzieł Stanisława Grzesiuka, tym razem sięgając po jego opowiadania i felietony. Trylogię: Boso, ale w ostrogach, Pięć lat kaceta oraz Na marginesie życia posiadam, ale jeszcze nie czytałam i Klawo, jadziem na pewno do niej dołączy. W serii Czarnego zawierającej klasykę znajdziemy natomiast zbiór zapisków i esejów Bohumila Hrabala pt. Piękna rupieciarnia. Hrabal patrzy na mnie z wyrzutem, bo nie miałam jeszcze okazji czytanej żadnej z jego książek, a takie zbiorki bardzo lubię, muszę Wam więc go polecić. Książką, po którą również nie sięgnę raczej w pierwszej kolejności spośród twórczości autora, jest Dunbar Edwarda St Aubyna (tego od Patricka Melrose'a), ale i tak mnie intryguje. Podobnie jak debiutancka powieść Barbary Klickiej pt. Zdrój, mająca rozgrywać się w dusznej atmosferze sanatorium...

Kolejną piątkę charakteryzuje to, że nie wiem, co o nich myśleć. Granica. Na krawędzi Europy zaciekawiła mnie obrazem pogranicza bułgorsko-turecko-greckiego, ale seria Sulina ma taką specyfikę, że póki samemu się książki nie przeczyta albo nie zapozna z profesjonalną recenzją, to ciężko powiedzieć, o czym będzie. (Przynajmniej takie jest moje subiektywne wrażenie). Syrena i pani Hancock to z kolei powieść, która może okazać się albo miałkim, kiczowatym czytadłem, albo czymś bardzo intrygującym. Paolo Sorrentiniego pokochałam za świetną książkę na podstawie jego własnego filmu, czyli Młodość, równie mocno spodobał mi się sam film (choć wiele osób uważa, że to kicz ;)). Zarys fabuły Nieistotnych wizerunków nie zachwyca, ale mam pewien kredyt zaufania dla autora. Na koniec dwie nowe książki wydawnictwa Pauza (powieść oraz zbiór opowiadań), którymi, choć nie doczekały się jeszcze oficjalnego opisu wydawcy, już ekscytuje się trochę osób.


Znaleźliście coś dla siebie? A może czekacie na coś spoza listy?



Marta



Opisy książek i zdjęcia okładek, za wyjątkiem pozycji Pauzy oraz W.A.B., gdzie źródłem jest portal Lubimy czytać, pochodzą ze stron wydawnictw. Informacje w kolejności występowania w tekście.



"Zmierzch"
Osamu Dazai
tł. Mikołaj Melanowicz
II poł. stycznia
Tajfuny


Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką zmuszone są sprzedać swój dom rodzinny w zniszczonym podczas wojny Tokio i przeprowadzają się na wieś. Ich dnie mijają na czytaniu książek, robieniu na drutach i na czekaniu na powrót brata z frontu. Kiedy Naoji wraca do Japonii, Kazuko musi opiekować się nie tylko podupadającą na zdrowiu matką, zagubioną w świecie damą z poprzedniej epoki, ale także uciekającym w alkohol i narkotyki bratem. Ale w jej sercu powoli zaczyna pojawiać się cień i w poszukiwaniu ukojenia postanawia złamać społeczne konwenanse.

„Zmierzch” to opowieść o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami. To poetycka i przejmująca historia ludzi, którzy próbują jakoś funkcjonować, szukając swojej formy buntu. Pełne symbolicznych retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników obrazy z życia na tle przemian, jakie po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie.

Nowe, poprawione tłumaczenie profesora Mikołaja Melanowicza pozwoli na nowo odkryć fascynujące piękno japońskiego “Zmierzchu”. Wydanie zaczyna się od wstępu Karoliny Bednarz, który pozwoli na zrozumienie tła historycznego i wprowadzi w klimat „Zmierzchu”.

Jedna z naszych najukochańszych japońskich powieści, której nie możecie przegapić.



"Szklany klosz"
Sylvia Plath
tł. Mira Michałowska
Marginesy
23.01


Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa.

Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku.

Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć odpowiedniego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…

Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.



"Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz"
Hans Joachim Lang
tł. Eliza Borg
Marginesy
30.01


Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. 

Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.

Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudolekarze? To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.



"Klawo, jadziem"
Stanisław Grzesiuk
Prószyński i S-ka
29.01


Czytelnicy pokochali Stanisława Grzesiuka - autora kultowej trylogii - za humor, honor i prawdę. Nikt poza najbliższymi nie wiedział jednak, że pisał on także inne teksty. Zebrane po raz pierwszy w tym tomie niepublikowane opowiadania, felietony o ukochanej Warszawie i wybrane piosenki pokazują niepospolity talent i charakter króla szemranych ulic. Czyli wszystko to, co w pisarstwie Stanisława Grzesiuka najlepsze.

Czytelnicy po raz pierwszy będą mogli też zajrzeć do rękopisów, niepublikowanych zdjęć i rodzinnych pamiątek.

No i klawo, jadziem!



"Piękna rupieciarnia"
Bohumil Hrabal
tł. Aleksander Kaczorowski, Jan Stachowski
Czarne
23.01


Bohumil Hrabal to pisarz legenda, niedościgniony gawędziarz, mistyk codzienności i – o czym mało kto wie – mistrz kamuflażu. W swoim pisarstwie stworzył galerię niezwykłych postaci, w których on sam wydaje się odbijać niczym w zwierciadle. Czyż bowiem spod rozgadania stryjka Pepiego, szaleństwa czułego barbarzyńcy Boudnika lub niedojrzałości kelnera Jana Dziecięcia nie wyziera twarz samego Hrabala?

Pięknej rupieciarni pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.



"Dunbar"
Edward St Aubyn
tł. ?
W.A.B.
16.01


Potentat medialny Henry Dunbar, chciwy i bezwzględny osiemdziesięciolatek, pada ofiarą swoich dwóch równie wyrachowanych córek, które podstępem umieszczają ojca w sanatorium, chcąc przejąć rodzinny interes. Dunbar planuje jednak ucieczkę. Aby uratować swoje imperium, musi szukać pomocy u najmłodszej córki, którą wcześniej wydziedziczył. Nowa powieść autora znakomitego cyklu „Patrick Melrose”, bezwzględnego portretu współczesnych klas wyższych, nawiązuje do Króla Leara Williama Shakespeare’a. St Aubyn wykorzystał fabułę słynnego dramatu elżbietańskiego, żeby opowiedzieć o szaleństwie współczesnego świata. Stworzył szereg pełnokrwistych, fascynujących postaci, na czele z głęboko tragicznym bohaterem tytułowym, i w typowy dla siebie, prześmiewczy sposób obnaża z chirurgiczną precyzją ich egoizm i zdeprawowanie.



"Zdrój"
Barbara Klicka
W.A.B.
30.01


Powieściowy debiut Barbary Klickiej, poetki docenionej przez krytykę za tomy same same oraz Nice

Zdrój opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków.



"Granica. Na krawędzi Europy"
Kapka Kassabova
tł. Maciej Kositorny
Czarne
23.01


Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze to jeden z najdzikszych zakątków Europy, fascynujący monumentalną przyrodą, w której cieniu tasują się karty historii. Sto lat temu, kiedy rozpadało się imperium osmańskie, na południe wędrowały tysiące muzułmanów przesiedlanych do Turcji, na północ – tysiące chrześcijan zmuszonych do jej opuszczenia. W czasach zimnej wojny mieszkańcy bloku wschodniego przez bułgarskie zasieki uciekali od koszmaru komunizmu, dziś lasami Strandży przemykają uchodźcy, którzy rozpaczliwie walczą o szansę na lepsze życie.

Nad tą krawędzią Europy, pociętą starymi rzymskimi drogami, wciąż unoszą się duchy dawnych epok, przepastne lasy skrywają trackie grobowce, na leśnych polanach można spotkać chodzących po rozżarzonych węgielkach czcicieli ognia, a miejscowe znachorki potrafią odczynić urok i zdjąć czary. Jednak Kassabovą najbardziej fascynują ludzie: niejednoznaczni, doświadczeni przez los, przytłoczeni ciężarem dawnych win. To oni są przewodnikami autorki w tej podróży – dawni i obecni pogranicznicy, przemytnicy, poszukiwacze skarbów, strażnicy leśni, mieszkańcy wymierających wiosek, uchodźcy.



"Syrena i pani Hancock"
Imogen Hermes Gowar
tł. Anna Dobrzańska
Albatros
30.01


Pewnego wrześniowego wieczoru w 1785 roku kupiec Jonah Hancock słyszy niecierpliwe pukanie do drzwi. W progu stoi jeden z jego najlepszych kapitanów, klnąc, plując i nerwowo przestępując z nogi na nogę. Statek pana Hancocka przepadł. Ale kapitan przywiózł kupcowi coś, co swoją wartością przewyższa okręt… Wyłowionego z morskich odmętów dziwnego stwora, który bez wątpienia jest… najprawdziwszą syreną!

Kiedy plotka roznosi się po okolicznych dokach, kawiarniach i lupanarach, wszyscy chcą zobaczyć syrenę pana Hancocka. A on bardzo chce na tym cudzie zarobić. Zgadza się więc wypożyczyć osobliwą poczwarę do najsławniejszego domu rozpusty w Londynie. W tym luksusowym przybytku czeka na pana Hancocka o wiele więcej syren. Znacznie groźniejszych i bardziej ponętnych niż jego morski stwór – gotowych dać mu szczęście, o którym marzy, lub zhańbić go i przywieść do zguby…



"Nieistotne wizerunki"
Paolo Sorrentino
tł. Alicja Bruś
Rebis
15.01


Co łączy życie Elsiny Marrone, niezrównanej w kołysaniu biodrami miliarderki, z życiem Peppina Valletty, romantycznego śpiewaka z piano baru, albo Lindy Giugiu, niepokonanej przy pokerowym stole? Łączy je właśnie to, że każde z nich jest życiem. Składają się z mnóstwa być może nieistotnych, ale przez to wcale nie drugorzędnych zdarzeń.

Biorąc za punkt wyjścia portrety autorstwa Jacopa Benassiego, Paolo Sorrentino wyobraża sobie historie uwiecznionych na nich osób, nie wiedząc, kim są ani co robią. Z błyskotliwym humorem łączy różne rejestry i treści, w jednym zdaniu przechodząc od cierpienia do śmiechu, od wzruszenia do ironii, snując niesplecione ze sobą opowieści o miłości, samotności i przyjaźni, komedie, melodramaty, tragedie i farsy.



"O zmierzchu"
Therese Bohman
tł. Justyna Czechowska
Pauza
30.01




"Pasujesz tu najlepiej"
Miranda July
tł. Łukasz Buchalski
Pauza
16.01