czwartek, 30 czerwca 2016

MIĘDZY NOWOŚCIAMI: lipiec 2016Niby zaczął się sezon ogórkowy, ale zapowiada się on zaskakująco dobrze na rynku książki. W tym miesiącu znajdziemy kilka prawdziwych perełek.

Pierwsza i największa, to oczywiście mocno wyczekiwane "Przyszła na Sarnath zagłada", czyli kolejny zbiór opowiadań Lovecrafta wydany przez wydawnictwo Vesper w niesamowitym przekładzie Macieja Płazy. Recenzję poprzedniego, "Zgrozy w Dunwich" znajdziecie tutaj. Nie mogę się doczekać. I tym razem muszę mieć koniecznie na własność.

Poza tym moimi typami są dwie powieści orbitujące w okolicach historycznego fantasy. "Ciemniejszy odcień magii" kojarzy mi się nieco z "Czasem żniw" (klik) oraz "Jonathanem Strange'em i panem Norrelem" (klik), ale to dobre powiązania. "Mechaniczny" również zapowiada się bajecznie. Nie mogę się doczekać obu magicznych światów.

Zaraz za podium znajduje się "Felix Austria". Cóż mogę o tym napisać: uwielbiam takie klimaty. W lipcu wznowiona zostanie też "Pani Dalloway" Virginii Wolf. Do twórczości tej autorki przymierzam się już od dłuugiego czasu, ale nie mam bladego pojęcia, od której strony ją ugryźć. A opis tej powieści brzmi bardzo zachęcająco. Poza tym "Sidney Chambers. Cień śmierci", na podstawie którego to zrealizowano świetny serial (nie mogę się doczekać drugiego sezonu!) oraz biografia... perfum, czyli "Sekretne życie Chanel No. 5".

Znaleźliście coś dla siebie?

Marre

(Opisy książek pochodzą z Lubimy czytać).

"Przyszła na Sarnath zagłada"
H. P. Lovecraft
Vesper
05.07


„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” to drugi po „Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach” wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak „Zeznanie Randolpha Cartera”, „Reanimator Herbert West” czy „Coś na progu”, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią „Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka”, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza.

Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta „Nadprzyrodzona groza w literaturze”, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią.

Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za „Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści” został nagrodzony przez „Literaturę na Świecie”. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.

Opowiadania: Grobowiec, Polaris, Biały Statek, Przyszła na Sarnath zagłada, Zeznanie Randolpha Cartera, Celephaïs, Rycina w starym domu, Bezimienne miasto, Wędrówka Iranona, Księżycowe moczary, Inni bogowie, Reanimator Herbert West, Ogar, Pod piramidami, Opuszczony dom, Zgroza w Red Hook, On, Zimno, Model Pickmana, Dziwny dom wysoko wśród mgieł, Srebrny klucz, Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, Coś na progu, Dodatek: Nadprzyrodzona groza w literaturze, Posłowie: Lovecraft na nieczystej ziemi


"Mroczniejszy odcień magii"
V. E. Schwab
Zysk i S-ka
11.07

Dodaję okładkę anglojęzyczną, bo polskiej nie ma w żadnej ludzkiej rozdzielczości. Puff -.-

Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn... Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.

Oficjalnie, Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu – jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami – i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt – bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach. To właśnie z nią Kell wyrusza w podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…


"Mechaniczny. Wojny alchemiczne. Tom I"
Ian Tregillis
SQN
20.07


Zaraz po tym, jak naukowiec i zegarmistrz Christiaan Huygens stworzył w XVII wieku pierwszego Klakiera, Holandia powołała do życia mechaniczną armię. Nie trzeba było długo czekać, żeby legion mosiężnych piechurów pomaszerował na Westminster. Królestwo Niderlandów stało się supermocarstwem dzierżącym niepodzielną władzę w Europie.

Trzy stulecia później stan rzeczy nadal się utrzymuje. Jedynie Francja zawzięcie broni swoich przekonań, że każdy powinien mieć prawo do wolności, niezależnie czy zbudowany jest z ciała, czy mosiądzu. Po dziesięcioleciach zawieruchy wojennej Holandii i Francji udało się osiągnąć kruchy rozejm.

Ale jeden zuchwały Klakier o imieniu Jax nie może już dłużej znieść geas – niewolniczych więzi ze swoimi panami. Jak tylko nadarzy się okazja, wyciągnie mechaniczną rękę po wolność, a konsekwencje jego ucieczki zatrząsną fundamentami Mosiężnego Tronu.


"Felix Austria"
Sofija Andruchowycz
Czarne
13.07


„Jestem żylasta, smagła i bystra, mocna jak chłop, zupełnie nieładna” – tak pisze o sobie Stefania Czorneńko, zaradna i rezolutna Rusinka, która gotuje lepiej niż na dworze Najjaśniejszego Cesarza Ferdynanda. Sensem jej istnienia jest wiernie i z oddaniem służyć Adeli, córce doktora, który przygarnął ją do siebie po pożarze rodzinnego domu, oszczędzając tym samym tragicznego losu sieroty. "Felix Austria" to osobiste zapiski Stefci, kochającej jak nikt inny w całym Stanisławowie. Dziewczyna po ciężkiej i nieodpłatnej pracy służącej pieczołowicie odmalowuje nie tylko perypetie swoje i ukochanej pani, ale także rodzinne sprzeczki i miejskie ploteczki, występy iluzjonisty Thorna i budzące niepokój znikanie religijnych kosztowności.


"Pani  Dalloway"
Virginia Wolf
Zysk i S-ka
11.07


(Wznowienie).

Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami. 

Londyn, czerwiec 1923. Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami. Obserwując świat z perspektywy kilkorga bohaterów, Virginia Woolf odkrywa to, co ukryte za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia.


"Sidney Chambers. Cień śmierci"
James Runcie
Marginesy
06.07


Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek. Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać uwagę swoim parafianom, ale skoro parafianie giną w tajemniczych okolicznościach, a wręcz sami popełniają zbrodnie, to nie ma rady. 

Morderstwo ekscentrycznego, powszechnie szanowanego arystokraty, zniknięcie niezwykle cennego płótna Holbeina, rzekomo samobójcza śmierć notariusza, zabójstwo młodziutkiej córki właściciela klubu jazzowego czy krępująca kradzież, do której doszło w gronie przyjaciół – przed anglikańskim księdzem stoją trudne wyzwania. Towarzyszy mu jednak krąg barwnych postaci – jego przyjaciel, zapracowany inspektor Keating, błyskotliwa Amanda, z którą Sidney chętnie by się ożenił, pani Maguire, która niestety nigdy nie owija w bawełnę, ekscentryczny wikary Leonard Graham i młodziutki, bardzo entuzjastyczny labrador Kusy.


"Sekretne życie Chanel No. 5. Historia intymna najsłynniejszych perfum świata"
Tilar J. Mazzeo
Znak
06.07


Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał zgorszenie i ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou.

Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz