sobota, 30 grudnia 2017

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - styczeń 2018

Baner cyklu, wystawka książek

No, wreszcie jest o czym pisać! Pod względem premier styczeń zapowiada się naprawdę ciekawie, nie zalewając nas równocześnie toną nowości. I - na szczęście - nie znajduję tu nic, co muszę mieć w dniu premiery, będę więc mogła skupić się na nadrabianiu zaległych zeszłorocznych premier. Zapraszam na przegląd.

Ponownie fikcja w odwrocie, dlatego najpierw zajmiemy się nią. Wydawnictwo Literackie uraczy nas kolejną powieścią Eki Kurniawana (dobrze to odmieniam?), zapowiadającą się równie intrygująco, co Piękno to bolesna rana, może więc wreszcie sięgnę po którąś z nich? Na moment chciałabym się też zatrzymać przy Czym jest człowiek Davida Shalaya. W pierwszej chwili to kolejna książka, którą przeczytałabym w ciemno: opowiadania i nominacja do Bookera zarazem. W drugiej zapala mi się czerwona lampka, gdy muszę skonfrontować tytuł z faktem, że bohaterami wszystkich utworów są mężczyźni. W trzeciej oddycham nieco z ulgą, bo to chyba po prostu mało fortunne tłumaczenie oryginalnego tytułu All That Man Is. Bardzo niefortunne. I seksistowskie przy okazji. No a na deser fantastyka i najnowsza nowela Chiny Mieville'a, Ostatnie dni Nowego Paryża. To autor znany z bujnej wyobraźni, który jednak jak dotąd nie wpadł mi w łapki, więc może tym razem się uda?

Dalej już sama literatura faktu. Zacznę od form "luźniejszych", a skończę na reportażach. W styczniu Wydawnictwo Czarne uraczy nas kolejną pozycją z Menażerii, Umysłem kruka. Kocham te ptaki, ale w pierwszej kolejności sięgnę chyba po inne książki z tej serii. Ciekawie zapowiada się również esej Claudio Magrisa, Dunaj (który jest jednak wznowieniem, jak zauważyła agussiek), w którym podróż po Europie Środkowej staje się pretekstem do refleksji nad nią samą (gdzieś już to było - kiiiilka razy - ale co tam). Blisko stąd do innej styczniowej premiery, czyli pracy Edwarda W. Saida pt. Orientalizm (EDIT: to również nie jest premiera :|), traktującej o korzeniach tego "europejskiego tworu ideologicznego" i wyjaśniającej, dlaczego jest on zły i szkodliwy.

Albert Sánchez Piñol w Victus przybliży nam natomiast historię utracenia niepodległości przez Katalonię - czyli podejmie temat niezwykle dziś aktualny. Przy czym mam problem, bo wydawca postarał się, żebyśmy nie wiedzieli, czy to pozycja historyczna czy powieść. Na to ostatnie wskazuje wyłącznie fragment opisu o "fikcyjnych postaciach", ale jest on cokolwiek znaczący. Poczekamy, zobaczymy. Jeśli historia, to nie mogło również zabraknąć tematu Holocaustu. Ten poruszy Włodek Goldkorn w Dziecku w śniegu.

Na deser proponuję wam kolejną książkę z Serii Amerykańskiej, czyli Missoulę. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim. Zapowiada się ciężko i feministycznie, czyli ja to kupuję. Tematykę "orientalizmu" podejmie też Wojciech Jagielski, przypatrując się w swoim najnowszym reportażu Na wschód od zachodu podróżującym na Wschód hipisom. A na samiutki koniec zwracam Waszą uwagę na Zaginione Miasto Boga Małp, czyli coś, co zazwyczaj otrzymujemy w formie koszmarnych filmów przygodowych lub podejrzanych dokumentów. Zapowiada się intrygująco, chociaż to nie do końca moje klimaty.


A Wy, na co czekacie w styczniu?


Marta


(Książki zamieszczone są w kolejności wymieniania w tekście. Opisy i okładki pochodzą ze stron wydawców).


"Człowiek tygrys"
Eka Kurniawan
Wydawnictwo Literackie
17.01

Między nowościami - styczeń 2018

Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę…"Czym jest człowiek"
David Szalay
W.A.B.
31.01

Między nowościami - styczeń 2018

Wspaniały tom opowiadań, nominowany do Nagrody Bookera, będący zbiorowym portretem współczesnych mężczyzn.

Dziewięciu różnych mężczyzn. Każdy z nich w podróży, każdy na innym etapie życiowej wędrówki. Każdy w obliczu tych samych, istotnych pytań: czym jest życie? Jak czerpać z niego to, co najlepsze, a w końcu: jak być mężczyzną we współczesnym świecie? Wpisując się we współczesny nurt opowiadań, reprezentowany przez takich autorów jak Wells Tower czy Colin Barrett, Czym jest człowiek stanowi znakomitą propozycję nie tylko dla literackich koneserów."Ostatnie dni Nowego Paryża"
China Mieville
Zysk i S-ka
22.01

Między nowościami - styczeń 2018

Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze.

Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa..."Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków"
Bernd Heinrich
Czarne
31.01

Między nowościami - styczeń 2018

Kruk wciąż nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Przez wieki w powszechnym mniemaniu wraz z czarnym kotem był symbolem zła i towarzyszem czarownic. Tymczasem kruk to stworzenie wyjątkowe. Nie tylko ze względu na ważną rolę, jaką pełni w ekosystemie, ale także z powodu niebywałej inteligencji. Kruk ma charakter! Bernd Heinrich dowodzi tego w swojej najnowszej książce. Argumentów mu nie brakuje, bo spędził lata na obserwacjach. Przesiedział miesiące w czatowniach, opiekował się młodymi krukami, odwiedzał udomowione ptaki i ich właścicieli, szukając praw, jakimi rządzi się ten gatunek, ale również odkrywając, że każdy kruczy osobnik jest indywidualistą.

A my, ludzie, mamy z nimi więcej wspólnego, niż nam się wydaje."Dunaj"
Claudio Magris
Wydawnictwo Literackie
17.01

Między nowościami - styczeń 2018

Dunaj. Rzeka, która należy do wielu narodów, kultur, języków i tradycji w dziele Magrisa zamienia się w metaforę złożonej i wielowarstwowej tożsamości współczesnego Europejczyka.

Pisarz przemierza rzekę od źródeł do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii, ale jego opowieść nie jest tylko dziennikiem podróży. Magris mistrzowsko posługuje się esejem, reportażem, szkicem literackim i w istocie tworzy z nich odrębny gatunek. Odwiedzane miejsca są pretekstem do opowiadania historii tych zakątków, ale przede wszystkim zachęcają autora do refleksji nad zaginioną Atlantydą, ową Mitteleuropą zdolną połączyć rozmaite elementy kulturowe z Zachodu i Wschodu w nową spójną całość."Orientalizm"
Edward W. Said
Zysk i S-ka
22.01

Między nowościami - styczeń 2018

W tym uznanym przez krytyków na całym swiecie dziele Edward W. Said bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orentalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś stereotypy Orientu, a w szczególności islamu. Autor pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz. Said śledzi ten punkt widzenia poprzez pisarstwo Homera, Nervala i Flauberta, Chatraubrianda i Kiplinga, których wspaniałe teksty w sposób decydujący przyczyniły się do romantycznego i egzotycznego obrazu Orientu. Wykorzystując własne doświadczenie palestyńskiego Araba mieszkającego na Zachodzie, Said zastanawia się, czy te idee stanowią i w jakim stopniu odbicie europejskiego imperializmu i rasizmu."Victus. Upadek Barcelony 1714"
Albert Sánchez Piñol
Noir sur Blanc
25.01

Między nowościami - styczeń 2018

Malowniczy obraz wojny o sukcesję hiszpańską, która rozdarła Europę na początku XVIII w. i oporu Barcelony, miasta, które stawiło czoło dwóm cesarstwom i przez rok broniło się przed jednym z najstraszniejszych oblężeń. Zrozumieć, dlaczego dzieci katalońskie bawią się raczej w Habsburgów i Burbonów zamiast w kowbojów i Indian, to uchwycić istotę dzisiejszego projektu odłączenia Katalonii.

Barwna, pełna przygód opowieść toczy się we Francji, Kastylii i Katalonii, gdzie w roku 1714 rozgrywa się ostatni akt dramatu – oblężenie, heroiczna obrona i upadek Barcelony. Świetnie naszkicowane, wyraziste portrety autentycznych i fikcyjnych postaci kierują uwagę czytelnika na ludzi, których losy tworzą opartą na faktach i zarazem bardzo osobistą wersję historii.

Victus to książka zaskakująco aktualna w dzisiejszym targanym konfliktami świecie, a burzliwy epizod z dziejów walczącej o niepodległość Katalonii pozwala autorowi stawiać pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi."Dziecko w śniegu"
Włodek Goldkorn
Czarne
31.01

Między nowościami - styczeń 2018

Dzieciństwo spędził w Katowicach. Mieszkał w domu opuszczonym przez Niemców. W przestronnych i jasnych pokojach stały meble w stylu Biedermeier. Przymocowane były do nich tabliczki z ciemnego metalu z napisem „własność Trzeciej Rzeszy” i swastyką. Swastyki stały się codziennością, oswojoną częścią jego dziecięcego imaginarium. Jako mały chłopiec bawił się z kolegami w Auschwitz.

Włodek Goldkorn – Żyd, Polak, ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Szoa, wśród strzępków opowieści, fragmentów wspomnień. Jego ciocia Nachcia poszła do komory gazowej z córeczką na rękach. „To nie jest świat godzien tego, żeby na nim żyć” – powiedziała, choć mogła oddać dziecko i uniknąć śmierci. Jego ciocia Chajtełe, uciekając przed Niemcami, porzuciła niemowlę w śniegu. Przeżyła. Tego, kto przetrwał Zagładę, nie można sądzić ludzką miarą, pisze Goldkorn.

Prawda o Zagładzie leży w wielości narracji, w niepewności wspomnień, w niedomówieniach. Jest opowieścią świadków, ale też katów. Dziecko w śniegu to traktat o pamięci, o prawdzie, o doświadczeniu zła, o przetrwaniu."Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim"
Jon Krakauer
Czarne
17.01

Między nowościami - styczeń 2018

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców."Na wschód od zachodu"
Wojciech Jagielski
Znak
29.01

Między nowościami - styczeń 2018

Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia... Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą. 

Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka. 

Wojciech Jagielski, ceniony reporter wojenny podąża tym razem „wielkim szlakiem hippisów”. Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systemem kast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie „wolność” nabiera innego znaczenia."Zaginione Miasto Boga Małp"
Douglas Preston
Agora SA
17.01

Między nowościami - styczeń 2018

Zapierająca dech historia pionierskiej ekspedycji w serce najbardziej niebezpiecznej dżungli świata w poszukiwaniu legendarnego przeklętego Białego Miasta.

Lasy Mosquitii w Hondurasie to najgęstsza i najtrudniej dostępna dżungla świata, pełna jadowitych węży, jaguarów czy muchówek, roznoszących „biały trąd”. Właśnie tam miało istnieć legendarne Miasto Boga Małp, bogate i nagle opuszczone, jeszcze przed przybyciem konkwistadorów – wedle legendy przeklęte. Wieloletnie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. 

W sukurs najnowszej ekspedycji, zorganizowanej przez nagrodzonego Emmy filmowca i odkrywcę Stevena Elkinsa, przyszła najnowocześniejsza technika, tzw. lidar, czyli laserowy skaning terenu, dzięki której udało się zlokalizować cel. Lecz to dopiero początek mrożącej krew w żyłach opowieści o garstce śmiałków, którzy postanowili tam dotrzeć i odkryć skarby, godne historii o Indianie Jonesie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz