wtorek, 6 maja 2014

TOP 10 NOWOŚCI - maj 2014

Oto nowy cykl na moim blogu, czyli TOP 10 NOWOŚCI danego miesiąca. Jak sama nazwa wskazuje, co miesiąc będę wybierała najciekawsze książki, które mają ukazać się w nadchodzącym miesiącu oraz kilka filmów (tutaj liczba będzie się raczej zmieniać). Błagam was tylko: nie bierzcie sobie tych zapowiedzi za bardzo do serducha, bo nie oznacza to, że kupię od razu wszystkie! No może jedną czy dwie...

W maju jest naprawdę wiele świetnie zapowiadających się premier (spójrzcie na 21 maja!), ale tylko kilka z nich kupiłabym w ciemno. Mamy też kilka kontynuacji głośnych serii. Prezentuję tu kilka, które mogłyby mnie zainteresować. Większość pochodzi oczywiście głównie z kręgu fantasy i science fiction - patrzę głównie na takie pozycje, ale mam też dwa non-fiction. Oto pierwsze TOP 10!!!

Opisy i okładki pochodzą z portalu lubimyczytac.pl1. Zawołajcie położną Jennifer Worth - 21 maja

„Wody odeszły!” – to okrzyk, który panna Jennifer niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.
Jennifer to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizującego się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej – pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu ucząc się zawodu stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne, i do każdej swojej podopiecznej.
Worth z precyzją i z dozą brytyjskiego poczucia humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.

To książka, której recenzję na pewno przeczytacie w tym miesiącu, bo wprost nie mogę się doczekać! W międzyczasie proponuję obejrzeć rewelacyjny serial BBC Z pamiętnika położnej.2. Kabalista z Pragi Marek Halter - 12 maja

Przy wejściu do praskiego getta wznosi się pomnik, którego nie odważyli się zniszczyć ani naziści, ani Rosjanie. To posąg Maharala, największego kabalisty wszystkich czasów, tego, który z błota stworzył Golema, byt na ludzkie podobieństwo.
Pod koniec XVI wieku getto w Pradze znów płonęło i spływało krwią podczas kolejnego pogromu. Wnuczka Maharala, gdy zamordowano i poćwiartowano na jej oczach męża, zaczęła prosić dziadka, by stworzył siłę zdolną uratować Żydów od zagłady. Kabała, tajemna droga do mądrości, powiada, że człowiek cnotliwy może – na równi z Bogiem – stworzyć życie jedynie dzięki sile Słowa.
Maharal, po usilnych błaganiach ukochanej wnuczki i kobiet z getta, zgodził się stworzyć Golema, istotę z błota, mającą niezwykłą siłę. Czy jednak stosowanie siły może naprawdę doprowadzić do pokoju? W ożywionym tchnieniem Maharala Golemie ożywają także uczucia. A kiedy uświadomi sobie swoją kondycję – zwróci się przeciwko tym, którzy wydobyli go z nicości.

Kurczę, o tej pozycji dowiedziałam się dopiero, szukając propozycji dla was, ale opis jest po prostu wspaniały. Oby Electra to kupiła, a nie ja...
3. Złodziejska magia Trudi Canavan - 13 maja

Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia.
W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­– niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.
Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać – jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów.
Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów.
A nawet ludzie, którym ufają.

A to Electra kupi na pewno ;) Przeczytałam pozostałe książki pani Canavan, ale muszę stwierdzić, że ta ma ze wszystkich najciekawszy zarys fabuły. Oby pozostała taka do końca, bo powieściom tej autorki zdarza się "siadać" w środku.4. Dar Julii Tehereh Mafi - 21 maja

Julia już wie, że tylko ona może zatrzymać Komitet Odnowy. Ale aby go pokonać, potrzebuje pomocy kogoś, komu nigdy nie potrafiła zaufać – Warnera. Podczas współpracy z nim przekona się, że nie wszystko, co wie o nim i o Adamie, jest prawdą.

Już od jakiegoś czasu planuję sięgnąć po tę serię, ale nie mam skąd. Tymczasem słyszę wiele pochlebnych opinii, wychodzi nowa część, a ja jak zwykle: Zlitujcie się nade mną ludzie!

5. Witajcie w Rosji Dmitry Glukhovsky - 21 maja

W kilkunastu błyskotliwych opowiadaniach Glukhovsky wprawną ręką kreśli alegoryczny portret swojej ojczyzny: państwa, w którym korupcja sięga najwyższych władz, kraju rządzonego przez oligarchów i podporządkowanego ich interesom.
"Witajcie w Rosji" to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że czytelnik nie wie, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction.
Wyjątkowa książka, dotykająca ważnych problemów współczesnej Rosji w sposób niezwykle oryginalny, przekonujący i zapadający w pamięć.
Co kryje się za roszadami na szczytach władzy? Czym tak naprawdę kieruje się Rosja w swojej polityce wewnętrznej i zagranicznej? Kim są ludzie u sterów państwa? Jakimi sposobami podporządkowują sobie szarych obywateli? O tym wszystkim – między innymi – przeczytacie w nowej książce Glukhovsky’ego "Witajcie w Rosji".

Z prozą Glukhovskiego, jak z resztą wiecie, zapoznałam się już dwa razy (Metro 2033 i Metro 2034 - moje recenzje). Teraz ciekawi mnie, jak przedstawił obraz swojej ojczyzny.6. Wszechświaty. Pamięć Leonardo Patrignani - 22 maja

Rzeczywistość wokół nas to tylko jedna z nieskończonych stron kostki.
Alex, Jenny i Marco na własnej skórze doświadczyli, co oznacza zatracenie się w nieskończonych drogach Wszechświatów.
Jednak teraz nie wiedzą, jak wyjść z Pamięci – zamkniętego jak klatka wymiaru mentalnego, w którym znajduje się tylko to, o czym pamiętają.
Od czasu końca ich cywilizacji minęły już wieki, a na Ziemi zaczęła się nowa Era. Jak mogą wykorzystać wspomnienia, aby uciec z Pamięci i siebie ocalić? Dotarcie do jakich tajemnic z przeszłości zagwarantuje im przebudzenie w przyszłości?

Podobnie w przypadku Daru Julii mam sporą chrapkę na tę serię. W dodatku te okładki...


7. Zapomniana księga. Strażnik Paulina Hendel - 21 maja

Ostatnie, co zapamiętał Hubert, to eksplozja szklanej piramidy pod Luwrem. Teraz budzi się w zatęchłym pomieszczeniu, ranny, ubrany w łachmany, w ekwipunku zaś odkrywa… imponującą kolekcję broni. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat.
W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, a potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki. Z ukrycia wyszły za to demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości i odnaleźć się w tym dziwnym nowym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie?

Ostatnio postapolipsy czytam dosyć często, więc z automatu przeczytałabym i tą, ale po opisie... Może być i świetnie, i kiepsko. Może uda mi się zaryzykować na czyiś koszt (dosłownie).
8. Elita Kiera Cass - 21 maja

Drugi tom „Rywalek”. Do pałacu przybyło trzydzieści pięć dziewcząt. Teraz zostało ich tylko sześć. Ami i książę Maxon stają się sobie coraz bliżsi, jednak dziewczyna wciąż pamięta o Aspenie, chłopaku, którego darzyła szczerą miłością jeszcze zanim trafiła do pałacu.

Tej serii również nie czytałam, a czytane przeze mnie recenzje mocno się od siebie różniły. Spodziewam się po tej serii bycia raczej ewentualnym zapychaczem w moim grafiku czytelniczym (nie to, żebym takowy prowadziła, chociaż mało brakuje ;)), ale wiem, że wiele osób bardzo na to czeka, więc uwzględniam ją w moim rankingu.9. Czarownica Elizabeth Hessler - 21 maja

Czarownica to historia jednego z najbardziej znanych czarnych charakterów z bajek Disneya. Niegdyś piękna i młoda, żyjąca w spokojnym leśnym królestwie. Zdradzona, żądna zemsty decyduje się na walkę z następcą tronu, a w rezultacie rzuca klątwę na Księżniczkę Aurorę (Śpiąca Królewna). Zarówno książka, jak i film raz jeszcze opowiada historię Śpiącej Królewny, tym razem cała opowieść jest pokazana ze strony tytułowej Czarownicy. Mroczna, tajemnicza, niezadowolona ze swojego życia.

Cóż, ta pozycja to chyba dla mnie największa niewiadoma w tym rankingu. Czarownicę ze "Śpiącej Królewny" nadal uważam za jedną z bardziej przerażających postaci disneyowskich, ale czy uda komuś się zrobić z tego dobrą książkę? Po moich ostatnich przeżyciach z "Dziewczyną w czerwonej pelerynie" (recenzja tutaj>>) bałabym się sięgnąć po tę pozycję.
10. Wina Gwen Frost Jennifer Estep - 10 maja

Przed moimi oczyma mignęła twarz – najpotworniejsza, jaką kiedykolwiek ujrzałam. Mimo że ze wszystkich sił starałam się zapomnieć o tym, co się stało, widziałam go wszędzie. To był Loki – bóg złoczyńca, którego uwolniłam wbrew własnej woli. Powinnam była zgadnąć, że moja pierwsza prawdziwa randka z Loganem Quinnem zakończy się kompletną porażką. Gdybyśmy wpadli w zasadzkę żniwiarzy albo wdali się w jakąś przypadkową bójkę, byłabym mniej zaskoczona. Ale dać się aresztować podczas popijania kawy w modnej knajpie?Tego nie przewidziałam. Zostałam oskarżona o dobrowolne udzielenie pomocy żniwiarzom w uwolnieniu Lokiego z więzienia – a osobą, która prowadzi przeciw mnie rozprawę jest Linus Quinn, ojciec Logana. Najgorsze, że niemal wszyscy w akademii uważają mnie za winną tej zbrodni. Jeśli mam z tego wyjść cało i zdrowo, muszę się sama zatroszczyć o obronę…

O tej pozycji nie piszę chyba nawet z powodu moich nadziei co do niej, ale żeby wyrazić moją opinię na temat nachalnych reklam. Otóż jeszcze kilka dni temu moją stronę główną na Bloggerze zasypywały powiadomienia o postach na różnych blogach dotyczących tej książki, a raczej jej zapowiedzi, bo nie znajdowało się tam często nic innego poza wyżej pokazanym opisem... Większej antyreklamy w życiu nie spotkałam!


A wy co sądzicie o powyższych pozycjach? Przeczytalibyście? A może macie już na swoim koncie poprzednie tomy Daru Julii, Wszechświatów, Elity, czy Akademii Mitu?

Marre

PS. Zauważyliście jak rośnie wskaźnik wyświetleń na blogu? Ledwo przestałam się cieszyć 3 tysiącami, a jest ponad 3660!!! Dziękuję, kochani!

10 komentarzy:

 1. Zawołajcie położną brzmi super ! Myślę, że dużo osób czeka na Elitę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic nie znalazłam dla siebie, jednak pozycje wydają się być ciekawe. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj "Elita" obowiązkowo :))
  Poza tym ciekawią mnie "Dar Julii", "Dotyk Gwen Frost"oraz "Wszechświaty", jednak nie czytałam poprzednich części :( Życzę sobie, aby udało mi się to zmienić :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Same pyszności!
  Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Canavan! To na nią czekam, i jeszcze na Kinga "Pan Mercedes", obie muszę mieć i przeczytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja najbardziej czekam na "Blackout" Miry Grant:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekam na nową Canavan, a także ostatnią część Dotyku Julii. I na pewno niedługo siegnę też po Rywalki i Elitę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na początek powiem, że bardzo podoba mi się Twój szablon.:) Choć szkoda, że komentarze nie mają bardziej jednolitego tła, na tej ptasiej pstrokaciźnie są trochę nieczytelne.

  O, "Maleficent" ma premierę dopiero w maju? Myślałam, że już dawno po.o.o No nic, w tym miesiącu i tak wybieram się na "Godzillę", trzeba wyrobić normę obejrzanych wielkich, komputerowo animowanych jaszczurów.^^

  Z ksiąkowych wymienionych przez Ciebie pozycji interesuje mnie tylko "Zawołajcie położną". Od początku roku ostrzę sobie na nią ząbki.;) A w temacie golemów moim typem jest "Golem i dżin" - akurat w maju wchodzi druga część. Szkoda, że Fabryka podzieliła książkę na dwa tomy, przecież w oryginale to była spójna powieść...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się podoba mój szablon ;D Już chyba raz to pisałam, ale kiedy go zobaczyłam, to się zakochałam i pomimo jego drobnych wad został ze mną na dobre.

   O "Golemie..." słyszałam, ale jakoś nie miałam okazji poznać ;) A Fabryka lubi rozbijać książki na części, i to bardzo :\

   Usuń
 9. Hmm... Złodziejską magię będę miała na pewno :3 tata kupi, ale na "Kabalistę z Pragi" musiałabym uzbierać... Jeszcze chcę sobie jakoś załatwić "Witajcie w Rosji". :< Tak dużo książek, tak mało kasy...

  OdpowiedzUsuń