piątek, 25 kwietnia 2014

[33] FABRYKA WTÓRÓW - nie ciesz się, jeśli pozwolą ci wejść


Wielki, ponury budynek w centrum miasta, ginący w szarej kotłowaninie chmur. Nikt w okolicy nie wie, co się tam mieści, i nikt tego wiedzieć nie chce. Ci, którzy dostali się do wnętrza dziwnej budowli, znikają, by po jakimś czasie powrócić – ale zupełnie odmienieni. Strażnik Instytutu przegania wścibskich natrętów, lecz jeśli już ktoś pozna tajemnicę, nie ma drogi odwrotu. Co się wydarzyło setki lat temu na dalekiej Syberii? Kim jest człowiek w czarnej pelerynie biegnący do tramwaju? Czy można przekazać swe życie komuś innemu? [źródło: lubimyczytac.pl]

Susza jak na balu AA.


Mam co do tej pozycji mieszane uczucia. Od pierwszych stron w oczy rzuca się inteligentny humor autora, dzięki któremu wielokrotnie śmiałam się do rozpuku. Od pierwszych stron historia wciągnęła mnie. Główny bohater, komisarz Wątroba, jest bardzo niebanalną postacią. "Wchodzenie" w jego głowę sprawiło mi wiele przyjemności i uśmiechu. Początkowo podobne wrażenie wywoływały we mnie również przygody Stalowego i spółki, ale w pewnym momencie czułam się nimi strasznie zmęczona. Zupełnie nie pasowały mi do ogólnego charakteru książki i cieszyłam się, gdy dobiegły końca.

Przyjmując zdalny przekaz wiedzy jako funkcję emitera falowego mózgu i traktując treść przekazu jak implikator długości fal, to sądzę, że możemy tamten sygnał zminimalizować do poziomu szumu na poziomie drugiej czy trzeciej harmonicznej. Innymi słowy nie przejmowałbym się.

Przez dłuższą chwilę zastanawiałam się, czy nie dać tej książce piątki. Kiedy jednak przeczytałam zakończenie, to mój nastrój nieco się poprawił. Lubię takie niebanalne rozwiązania. Ogółem jakość książki przypomina nieco dla mnie parabolę - raz lepiej, raz gorzej. Ale czy jest zła i niewarta polecenia? Oczywiście, że nie. Ale polecałabym raczej fanom POLSKIEJ fantastyki. Z doświadczenia wiem, że są oni przygotowani na więcej, niż czytelnicy tej amerykańskiej...

Marre


ZA EGZEMPLARZ KSIĄŻKI
(A WŁAŚCIWIE ZA UDOSTĘPNIENIE USŁUGI, WEDŁUG UE)
DZIĘKUJĘ BARDZO AUTOROWI

Książka wydana jedynie w formie e-booka:
Autor: Tomasz Mróz
Tytuł: "Fabryka wtórów"
Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza RW2010
Stron (u mnie): 192
I wydanie: 2013
Gatunek: science fiction, sensacja (choć może trochę bardziej thriller...)
Ocena: 6/10

7 komentarzy:

 1. Zachęcająca recenzja. Chętnie bym sięgnęła po tę pozycję, jednak nie w formie e-booka, ponieważ tego nienawidzę. Preferuję tylko i wyłącznie papierową wersję.
  http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuu.. W takim razie to kiepsko, bo, z tego co wiem, autor publikuje chyba tylko w formie ebooków. Ale może jeszcze się przekonasz :)

   Usuń
 2. Książka raczej nie dla mnie, jakoś opis mnie nie przekonał :) Ocena tez jakaś taka średnia. Raczej odpuszczam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie format e-book może i bym przeczytał. A tak, to jakoś mnie do niej nie ciągnie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałem jeszcze niczego tego Autora, ale chyba się skuszę. Trzeba nadrabiać zaległości bo mocno odszedłem od polskiej fantastyki. Dzięki za zachęcającą recenzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie!
   Proszę o kontakt na prywatny mail: tomroz77@gmail.com
   Pozdrowienia
   Tomasz Mróz

   Usuń