poniedziałek, 29 lutego 2016

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - marzec 2016


Marzec da odpocząć trochę mojemu portfelowi, a przynajmniej sumieniu. Nowości w marcu ukaże się całkiem sporo, ale a) są to głównie kolejne tomy serii, których nie znam i średnio mnie do nich ciągnie b) na całą resztę też jakoś szczególnej ochoty nie mam. Co nie oznacza zaniechania zakupowego szaleństwa - chętni na moją półkę zawsze się znajdą ;)

Do żadnej z dwóch wymienionych powyżej grup nie zaliczają się Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender. Prawdę mówiąc oficjalny opis brzmi nieco jak blurb słabej młodzieżówki, ale po pozytywnych recenzjach przedpremierowych wszystko zapowiada się świetnie i intrygująco. Bardzo lubię ambitne  (żeby nie pomylić z romansem paranormalnym przypadkiem) połączenia fantastyki i obyczajówek, więc chętnie przeczytam. Zupełnie inną, niebędącą kontynuacją pozycją (choć z pewnością będącą kontynuowaną) są Władcy dinozaurów. W pierwszej chwili mój wewnętrzny realista zareagował mniej więcej tak: Nie no, serio? Dinozaury? I średniowiecze? Ciekawe prochy. Ale później skonstatowałam, że gdyby porządnie to zmontować, wyszłoby nieźle... Choć na razie nie jestem gotowa testować na własnej skórze.

Reszta, to już elementy większych całości. Cienie tożsamości to powrót Brandona Sandersona do świata Ostatniego imperium. Seria brzmi smakowicie. Ale to jeden z tych przypadków, gdy pokonuje mnie moja awersja do tasiemców (tak, pięć tomów to dla mnie już tasiemiec). Prawo do użycia siły rozbudowuje Uniwersum Metro 2035. Ponoć wyróżnia się naciskiem na kwestie militarne, a w bonusie czytelnik otrzymuje kolejny zbiór opowiadań polskich fanów cyklu.

Nie próżnują również autorzy fantastyki. Rick Riordan funduje nam kolejny zbiorek o herosach (tym razem pojawią się bohaterowie ze wszystkich jego światów), czyli Berło Serapisa. Wciąż narzekam, że mógłby wymyślić coś nowego, ale fani będą zachwyceni. Cassandra Clare natomiast Panią Nocą rozpoczyna następny cykl powiązany z Darami anioła. Osobiście raczej nie przeczytam, bo musiałabym najpierw przebrnąć przez wspomniane DA.

Oprócz wymienionych, jak już wspominałam, jeszcze sporo innych nowości z różnych zakątków fantastyki (i nie tylko). Ale żadne mnie nie ekscytują. No cóż. Ja nie żałuję.

Marre

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"
Lesley Walton
SQN
02.03


Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?

Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie...


"Cienie tożsamości"
Brandon Sanderson
MAG
02.03


Elendel przeżywa rewolucję przemysłową – miasto spowijają dymy z kominów elektrowni, automobile wypierają powozy, a wśród robotników i najbiedniejszych mieszkańców slumsów zaczynają się niepokoje. A kiedy na przyjęciu urządzonym przez brata gubernatora ginie on sam i wszyscy jego goście – arystokraci, ale również osławieni kryminaliści – miastu zaczyna grozić chaos.

Znani ze "Stopu prawa" stróż prawa Waxillium Ladrian, jego przyjaciel Wayne i błyskotliwa Marasi podejmują śledztwo, nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło potężnemu przeciwnikowi wykorzystującemu starożytną sztukę Hemalurgii – oraz skonfrontować się z własną przeszłością. Całe szczęście, nie są osamotnieni, gdyż w walce mogą liczyć na pomoc samego Harmonii.


"Pani Noc"
Cassandra Clare
MAG
30.03


Minęło pięć lat od wydarzeń przedstawionych w „Mieście Niebiańskiego Ognia”, po których Nocni Łowcy znaleźli się na skraju zagłady. Emma Carstairs nie jest już pogrążoną w żałobie dziewczynką, lecz młodą kobietą, która zamierza za wszelką cenę dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców, i pomścić ich śmierć.

Wraz ze swoim parabatai, Julianem Blackthornem, musi się nauczyć ufać swojemu sercu i rozumowi, gdy odkrywa demoniczny spisek obejmujący zasięgiem całe Los Angeles, od Sunset Strip aż po morskie fale roztrzaskujące się na plażach Santa Monica. Gdyby jeszcze serce nie prowadziło jej na manowce…

Jakby mało było tych komplikacji, brat Juliana Mark – uprowadzony przez faerie przed pięcioma laty – zostaje teraz uwolniony w geście dobrej woli ze strony porywaczy. Faerie rozpaczliwie poszukują mordercy, który zbiera wśród nich krwawe żniwo – i w tych poszukiwaniach potrzebują pomocy Nocnych Łowców. Kłopot w tym, że w krainie faerie czas płynie inaczej i Mark nie tylko prawie się nie postarzał, ale na dodatek nie rozpoznaje nikogo ze swoich bliskich. Czy będzie w stanie naprawdę wrócić na łono rodziny? I czy faerie naprawdę na to pozwolą?


"Prawo do użycia siły"
Denis Szabałow
Insignis
02.03


W schronach rozrzuconych po skażonym terytorium gnieżdżą się i wegetują niedobitki ludzkości. Oczekują pomocy, którą zdolni są im przynieść tylko stalkerzy, bo tylko oni posiadają specjalne umiejętności i znają ten nowy świat jak nikt inny.

Stalkerem nikt się nie rodzi, stalkerem się zostaje. A może trzeba się nim także urodzić? Zwłaszcza jeśli dowódcą twojego Schronu jest pułkownik specnazu GRU, wokół rozciągają się radioaktywne ruiny pełne krwiożerczych mutantów, a sąsiad aż się rwie, by strzelić ci w plecy… Jeśli każdego dnia musisz walczyć o życie: swoje, swoich bliskich, przyjaciół… nadzieję pokładając tylko w wiernym wintoriezie, wypróbowanym w niezliczonych potyczkach partnerze i szczęściu.


"Berło Serapisa"
Rick Riordan
Galeria książki
02.03


(brak oficjalnego opisu)


"Władcy dinozaurów"
Victor Milan
Galeria książki
16.03


Raj – świat powołany do życia przez Ośmiu Stwórców, którzy toczą w nim gry władzy i namiętności – jest rozległą, różnorodną, a często okrutną krainą. Zamieszkują go ludzie, a wraz z nimi psy, koty, fretki, kozy i konie. Jednak w tym świecie dominują dinozaury: dzikie i śmiertelnie niebezpieczne, ale też wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, a nawet do prowadzenia wojen. Ogromni roślinożercy, jak brachiozaury, straszliwi drapieżcy allozaury oraz budzące największy strach tyranozauru. W morzach pływają gigantyczne jaszczury. Ptaki (niektóre wyposażone w zęby) dzielą niebo z latającymi gadami, od małych jak nietoperze roślinożerców aż po majestatyczne i śmiertelnie groźne smoki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz