środa, 30 marca 2016

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - kwiecień 2016


Oficjalnie ogłaszam. Będę płakać. Ja wiedziałam, że w tym miesiącu będzie źle. Ja wiedziałam, że w tym miesiącu będzie Pyrkon. Ale... Ja chcę to wszystko. (Wewnętrzny diabełek: A przynajmniej pierwsze sześć pozycji). Chociaż... Z tylu powieści to chociaż jedna powinna się w bibliotece znaleźć, prawda? :o

Dawno nie wisiało u mnie na szczycie listy chciejstwa (słownik mnie przeraża, gdyż nie uznał tego słowa za błąd) nic Fabryki Słów. To pierwsze zaskoczenie kwietnia. Opis Adepta brzmi tak bosko, że aż zaczynam podskakiwać na krześle. To zwyczajnie zbyt wspaniałe, by mogło być prawdziwe. No cóż, przeczyta się i zobaczy.

Dalej mamy dwie książki dwóch z najpopularniejszych polskich autorów fantastyki lekkiej (jeśli nie naj), czyli Ćwieka i Pilipiuka. Choćby nie wiem ile środowisk wyzywało ich od grafomanów i jak bardzo nie chciałabym się z takimi stwierdzeniami zgodzić, fakt faktem, że warto zwrócić na ich dzieła uwagę. Ćwiek rozpoczyna nową serię, czyli Grimm City. Brzmi bosko, ale coś czuję "delikatne" inspiracje cyklem komiksowym Baśnie (Wilk policjantem/szeryfem? Oj, Bigby, Bigby). Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo ciekawi mnie, jak autor poradził sobie z konwencją noir. A co Pilipiuka? A co może być? Kolejny zbiór opowiadań, oczywiście. I w sumie dobrze, bo jak wielokrotnie pisałam, lepiej wychodzą one Wielkiemu Grafomanowi niż powieści. Tylko mam nadzieję, że w Litrze ciekłego ołowiu pojawi się ktoś poza Stormem i doktorem Skórzewskim... Proszę.

Poza tym dwie nowości spod znaku Uczty wyobraźni. Tym samym wydawca pozwala nieco odetchnąć drugiej serii, czyli Artefaktom. Za Williama Gibsona wypadałoby mi się wziąć, ale czy koniecznie zaczynać od Peryferalu? Nie wiem. Zarys fabuły brzmi jak tradycyjne SF i właściwie niczym się nie wyróżnia. To samo mogę powiedzieć o Nowiu, czyli pierwszym tomie dylogii McDonalda pt. Luna. Kilka lat temu czytałam "starawą" Chagę tegoż autora i wspominam ją całkiem miło. Fajnie byłoby sięgnąć po coś nowszego.

Wydawnictwo Czarne oferuje nam dwie ciekawe premiery (i kilka tylko ciut mniej). Chrapiący ptak może interesująco orbitować na granicy książki obyczajowej, historycznej, biograficznej i przyrodniczej. Uff, dobrze że jeszcze fantastyki i kryminału tam nie wciśnięto. A tak serio, to brzmi to naprawdę dobrze, a mnie ostatnio ciągnie do takich pozycji. Drugą premierą jest Podmajordomus Minor, czyli coś raczej humorystycznego. Interesowałam się już Braćmi Sisters tego autora, więc dlaczego po to nie sięgnąć?

A na deser jeszcze trzeci tom serii Red Rising (recenzja pierwszego tomu tutaj), czyli Gwiazda Zaranna. Do drugiego tomu jakoś mnie nie ciągnęło, szczególnie że wydawca z nieznanych mi przyczyn zmienił szatę graficzną okładek, ale to dosyć wyróżniająca się powieść akcji dla młodzieży. Zakończę akcentem non-fiction, czyli Krótką historią rozumu Mlodinowa, który napisał kilka książek wspólnie z Hawkingiem (razem m.in. odświeżyli Krótką historię czasu - moja recenzja tutaj - sprawiają, że stała się jeszcze krótsza). Tym razem autor podejmuje kwestię naszego sposobu patrzenia na świat i rozumienia go. Zapowiada się świetnie.

A Wam co najbardziej wpadło w oko? A może o czymś zapomniałam?

Marre

"Adept"
Adam Przechrzta
Fabryka Słów
13.04


Stolica Polski po okupacją rosyjską, początek XX wieku. W środku miasta pojawia się enklawa, otoczona murem nabitym srebrnymi prętami. Nikt nie wie skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic. Identyczne strefy goszczą w Moskwie i Petersburgu. Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata pełnego potworów. Do strefy zapuszczają się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków. Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii, muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie. Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście, prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa. Gdy do akcji wkroczą „Sztyletnicy”, biała flaga zabarwi się czerwienią.


"Grimm City. Wilk!"
Jakub Ćwiek
SQN
13.04


Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?


"Peryferal"
William Gibson
MAG
13.04


Flynne Fisher żyje w pierwszej przyszłości, tak bliskiej, że tu i tam jest już naszą teraźniejszością. Jak prawie wszyscy nie ma pracy, chyba że bogaty gracz wynajmie ją na zastępstwo w rozgrywanej on-line symulacji wojennej. Jej brat, Burton, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, dorabia jako wirtualny ochroniarz tajemniczej sieciowej przygodówki. Dziwnej, bardzo dziwnej.

Druga przyszłość, za siedemdziesiąt lat, jest dla Willa Nethertona dobra. Jest dobra dla wszystkich bogaczy, a poza bogaczami na Ziemi nie został prawie nikt. 

Dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I morderstwo pięknej celebrytki lubiącej nieodpowiednie towarzystwo."Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii"
Bernd Heinrich
Czarne
20.04


Heinrichowie w 1951 roku przyjechali do Ameryki. Heinrich – ojciec był już wtedy dojrzałym mężczyzną i uznanym przyrodnikiem. Gerd i Hildegarda – rodzice Bernda często rozmawiali o życiu, które przed II wojną światową i tuż po niej wiedli w Polsce i w Niemczech. Opowieści o baśniowym życiu w lesie, o Starym Świecie, o Polsce, o dalekich krajach tropikalnych, do których Gerd wyprawiał się w młodości, pełnych egzotycznych ptaków i motyli, zapadły głęboko w pamięć młodemu Berndowi. Wśród bohaterów tych opowieści najbardziej magiczny i tajemniczy był chrapiący ptak, którego uważano za gatunek wymarły, a na którego poszukiwanie wyruszył kiedyś jego ojciec.

Książka Bernda Heinricha to niezwykłe wspomnienia, w których autor opisuje, jak kształtowały się jego relacje z ojcem i życie rodziny na farmie w Maine, która stała się domem dla emigrantów z Europy. I jak doszło do tego, że poszedł w ślady swego ojca, stał się uznanym przyrodnikiem, autorem wielu książek, w których z wielkim znawstwem i pasją przybliża swoim czytelnikom fascynujący świat przyrody."Litr ciekłego ołowiu"
Andrzej Pilipiuk
Fabryka Słów
22.04


Zbiory opowiadań tzw. „bezjakubowych” to proza pisana bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki. Ten zbiór nie zawiedzie Czytelników. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości tworzą mozaikę, od której podziwiania nikt nie może się oderwać.


"Luna: Nów"
Ian McDonald
MAG
13.04


Luna to wciągający thriller o pięciu rodzinnych korporacjach uwikłanych w zaciętą walkę o hegemonię nad surowym księżycowym środowiskiem. Na Księżycu bardzo łatwo zginąć, ale dzięki bogactwu jego złóż równie łatwo się tu dorobić. To fantastyka, która idealnie przemówi tak do fanów Kima Stanley’a Robinsona, jak Kena Macleoda. [...] Ten pierwszy tom z planowanych dwóch [...] odmaluje barwną, intensywną, nadzwyczajną, a jednocześnie wiarygodną przyszłość.


"Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata"
Leonard Mlodinow
Prószyński i S-ka
07.04


W jakim punkcie znajduje się dziś nasze zrozumienie Wszechświata? Czy jesteśmy, jak sugerował kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking, na progu znalezienia odpowiedzi na wszystkie fundamentalne pytania dotyczące przyrody? A może – podobnie jak stało się to na przełomie XIX i XX wieku – teorie, które uważamy dziś za prawdziwe, zostaną niebawem zastąpione przez coś zupełnie innego?

Na horyzoncie nauki pojawiło się więcej niż tylko kilka chmur, które wskazywałyby, że ten ostatni scenariusz może być prawdopodobny. Stworzyliśmy model standardowy sił i materii, który z dużym powodzeniem unifikuje elektromagnetyzm i dwie siły jądrowe, jednak niemal nikt nie jest przekonany, że ten model jest do przyjęcia jako ostatnie słowo w fizyce. Jednocześnie podejrzewamy, że Wszechświat, który widzimy nawet za pomocą najpotężniejszych instrumentów obserwacyjnych, jest zaledwie maleńkim wycinkiem tego, co istnieje. Czy cała reszta to ciemna materia i ciemna energia, których istnienie postulują dziś fizycy? A jeśli tak, czy ciemna materia i ciemna energia okażą się wyjaśnieniami, które wpasowują się w już istniejące teorie – model standardowy i teorię względności Einsteina, czy też, jak stała Plancka, doprowadzą nas w końcu do całkowicie odmiennego poglądu na Wszechświat? Czy teoria strun okaże się prawdziwa? A jeśli nie, czy kiedykolwiek odkryjemy zunifikowaną teorię wszystkich sił przyrody?


"Podmajordomus Minor"
Patrick DeWitt
Czarne
27.04


Siedemnastoletni Lucien Minor po śmierci swojego ojca rozpoczyna pracę jako podmajordomus na zamku barona von Aux. Podczas kolejnych tygodni służby odkrywa ciemne sekrety życia posiadłości, a także wrasta w kolorowy świat pobliskiego miasteczka, pełen złodziejaszków i typów spod ciemnej gwiazdy. Poznaje również piękną i delikatną Klarę. Mimo że dziewczyna jest zaręczona z pewnym wyjątkowo przystojnym żołnierzem, Lucy zakochuje się w niej bez pamięci.


"Red Rising. Gwiazda Zaranna"
Pierce Brown
Drageus
20.04


Darrow au Andromedus nie ma już nadziei. Stracił wszystko, o co walczył. Przyjaciel zdradził go w dniu Triumfu. Towarzysze broni, Synowie Aresa, zostali zabici. Rodzina trafiła do niewoli okrutnego Szakala. Ukochana zniknęła bez słowa. Tajemnica jego przemiany z Czerwonego górnika w Złotego arystokratę wyszła na jaw. Jego misja, by siać chaos wśród Złotej Elity, straciła sens. Zamknięty w mrocznej, kamiennej celi Darrow powoli popada w obłęd. Jednak nie wszyscy buntownicy zginęli. Ci, którzy przeżyli, podjęli walkę i próbują wydostać Darrowa z więzienia. Muszą się śpieszyć. Wśród PodKolorów rodzi się powstanie przeciw władzy. A wśród Złotych powiększa się rozłam. W Układzie Słonecznym wybucha wojna.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza