wtorek, 27 lutego 2018

MIĘDZY NOWOŚCIAMI - marzec 2018Testuję nową metodę i stworzyłam kompletną (chyba) alfabetyczną listę wydawnictw, żeby wreszcie przestać gubić różne nowości. Ale przysięgam, że to nie stąd bierze się tak duża liczba ciekawych marcowych premier. To ci wydawcy. Naprawdę. To nie ja...

(A żeby uczcić fakt mojego ogarnięcia się, tym razem książki ułożyłam według nazw wydawnictw ;)).

W tym roku wypada 50 rocznica wydarzeń z marca 1968 roku, stąd wysyp książek na ten temat, a także o mniejszości żydowskiej w Polsce ogółem. Zaczęło się już w zeszłym miesiącu, teraz przypadnie prawdopodobnie apogeum, ale wiemy już, że potem też będzie ciekawie (w maju na przykład ukaże się Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny i gdyby sam tytuł Was nie zaintrygował, to powinny to zrobić nazwiska autorek). Ale do brzegu. Wydawnictwo Agora wypuści 1968. Czasy nadchodzą nowe autorstwa duetu uznanych reportażystów: zeszłorocznego laureata Nagrody Nike, Cezarego Łazarewicza, oraz znanej mi już z dobrych Angoli oraz równie ciekawej Milionerki, Ewy Winnickiej. W tym wypadku marzec 1968 poznamy przez pryzmat jego konsekwencji i wpływu na bardzo przypadkowych ludzi. Szykuje się moc fascynujących historii.

Teraz Wydawnictwo Czarne. Ale zanim wrócimy do tematyki okołomarcowej, to zróbmy krótką przerwę na coś innego. W serii Reportaż pojawi się jeszcze jedna książka Cezarego Łazarewicza w tym miesiącu, czyli Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. Autor już udowodnił, że jest świetny w reportażu śledczym i jestem ciekawa, czy jego nowe dzieło dorówna Żeby nie było śladów (którego lekturę, notabene, powinnam przestać odsuwać). A teraz wróćmy do marca '68. W Księdze wyjścia Mikołaj Grynberg (możecie go znać z reportaży Oskarżam Auschwitz coraz zeszłorocznego Rejwachu) zajmie się tematem późniejszej emigracji Żydów, a Jacek Leociak w Młynach Bożych opowie o niechlubnych czynach Kościoła w kontekście Zagłady. To o tyle ciekawe, że ten sam autor pisał wcześniej o aktach bohaterstwa wśród księży i zakonnic w tamtym okresie, będziemy mieć więc do czynienia niemal na pewno z pozycją rzetelną, a także, w mniemaniu autora, potrzebną. Chciałabym też, abyście zwrócili uwagę na wznowienia książek o tematyce żydowskiej, które ukażą się w Czarnym w tym miesiącu.

A na deser książka dużo lżejsza, zupełnie odmienna od poprzednich, czyli Sennik ciem i motyli Roberta Pucka z serii Menażeria. To kolejna książka o przyrodzie od tego autora nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Conrada za tomik esejów pod tytułem Pająki pana Roberta.

Z kolei wydawnictwo MAG przygotowało wznowienie Kwantowego złodzieja Hannu Rajaniemiego (zabijcie mnie, ale nie wiem, jak to odmienić) - pierwszego tomu cyklu o Jeanie le Flambeurze - oraz premierę dwóch kolejnych. Hard SF, cyberpunk, space opera oraz nominacje do Nagrody Campbella dla dwóch pierwszych części... Zapowiada się ciekawie. Plus obczajcie te piękne okładki (grafiki chyba Dominika Brońka, ale ręki nie dam sobie obciąć).

Zwróciły moją uwagę także nowości Świata Książki oraz Wydawnictwa W.A.B. W tym pierwszym ukaże się kolejna książka Justyny Kopińskiej, specjalnie na Dzień Kobiet, czyli Z nienawiści do kobiet. Mnie akurat rzadko "rajcują" reportaże śledcze, zwłaszcza te traktujące o aferach kryminalnych i/lub zaniedbaniach systemu sprawiedliwości, ale tę książkę warto mieć na uwadze. Druga pozycja to Patrioci Sany Krasikov. O moich nieustających obawach związanych z kolejnymi sagami rodzinnymi pisałam przy okazji recenzji Syna Philippa Meyera i tutaj moje wstępna opinia wygląda podobnie. Mimo wszystko losy amerykańskich imigrantów w radzieckiej Rosji zapowiadają się ciekawie, więc nie przekreślam tej książki.

Wydawnictwo Literackie przyszykowało natomiast dwa intrygujące wznowienia. Pierwsze to Podróżniczka, czyli wspomnienia żyjącej na początku XX wieku hrabiny Dzieduszyckiej. Kobiety niezwykle jak na swoje czasy nowoczesnej i wprost nie mogę się doczekać, żeby poznać jej historię oraz przemyślenia. Druga jest Zadra Krzysztofa Piskorskiego. Wiecie, że zakochałam się w Czterdzieści i cztery tego autora, zaś Cienioryt czeka już na półce jako polepszacz nastroju na czas maturki. (No i znowu sobie przypomniałam, że to tylko dwa miesiące...!). Zadra jest powieścią wcześniejszą, której sequelem zostało Czterdzieści i cztery. Już sama obietnica powrotu do tego cudownego świata kupuje mnie w całości, a co dopiero nowa porcja niesamowitych pomysłów autora! *Wiercę się na krzesełku*

Na koniec - dwie powieści i dwa reportaże. Następne życie zostało w 2015 roku nagrodzone PEN/Faulkner Award dla najlepszej amerykańskiej książki prozatorskiej i wreszcie ukazuje się po polsku. Opowiada o relacji dwójki imigrantów w Nowym Jorku. Opis nie brzmi nadzwyczajnie, ale zewsząd płyną zachwyty. Podobną tematykę porusza następna pozycja, tym razem reportaż, czyli Nowi londyńczycy, tyle że tutaj miejscem "akcji" jest Londyn. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jestem już w trakcie lektury tej książki i muszę przyznać, że to naprawdę solidny kawał literatury faktu.

Pozostajemy w Wielkiej Brytanii i przechodzimy do kolejnego reportażu. Małgorzata Szajnert w Wyspie węży odkrywa zagadkę położonego u wybrzeży Anglii obozu internowania dla polskich oficerów w czasie drugiej wojny światowej prowadzonego przez polskie dowództwo wojskowe. Tę książkę zawdzięczamy wydawnictwu Znak, a warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, dla wielu być może najważniejszą. W marcu bowiem ukaże się głośna powieść Paula Austera, 4 3 2 1. Najważniejsze rekomendacje dla mnie: nominacja do Man Booker Prize oraz pochlebna recenzja Qbusia :)

To by było na tyle. Napiszcie koniecznie, co Was zaciekawiło z tej listy, a także na jakie pozycje spoza niej czekacie. I niech łapki podniosą Ci, którzy już czują nadchodzący debet na koncie.


Marta


EDIT. AAA, zupełnie przegapiłam Krótką wymianę ognia Zyty Rudzkiej, a o niej również będziecie mogli przeczytać na blogu! Literatura kobieca w ambitnym wydaniu ^^


"1968. Czasy nadchodzą nowe"
Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz
Agora
14.03


Rok buntu opowiedziany przez pierwszoligowych. Fascynujące ludzkie historie naznaczone piętnem 1968, najbardziej rewolucyjnego roku XX wieku.

O dwojgu takich, którzy hippisowską zarazę przywlekli z San Francisco do Gliwic, o tym, jak towarzysz Wiesław zainteresował się operą i co złego z tego wynikło, Jak Polański kręcił “Dziecko Rosemary”, o najmroczniejszej zagadce operacji “Dunaj” i wiele innych opowieści tworzących oryginalny pejzaż roku rewolty w Polsce i na świecie."Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"
Cezary Łazarewicz
Czarne
14.03


Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.

Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor Żeby nie było śladów, znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku."Księga wyjścia"
Mikołaj Grynberg
Czarne
07.03


Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.

Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.

Mikołaj Grynberg"Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie"
Jacek Leociak
Czarne
21.03


Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.

Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działająca od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie — jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko.

Jacek Leociak"Sennik ciem i motyli"
Robert Pucek
Czarne
28.03


Sennik ciem i motyli to już trzecia książka Roberta Pucka, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle stają tylko punktem wyjścia do erudycyjnych opowieści."Kwantowy złodziej" | "Fraktalny książę" | "Przyczynowy anioł"
Hannu Rajaniemi
MAG
23.03


Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać.

Oszust, łgarz, niezrównany złodziej, o którego wyczynach krążą legendy. Jego pochodzenie owiewa mgła tajemnicy, za to o jego niesławnych dokonaniach – takich jak wykradnięcie ziemskich antyków z Marsa czy włamanie do rozległego zeusmózgu i kradzież jego myśli – słyszeli wszyscy.

Popełnił tylko jeden, jedyny błąd; nie udał mu się jeden skok. I teraz, jeśli chce odzyskać wolność, będzie musiał spróbować ponownie…

Powieść Rajaniemiego to oszałamiająca hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – oto debiut wyjątkowy pod każdym względem.

(opis tomu pierwszego)"Z nienawiści do kobiet"
Justyna Kopińska
Świat Książki
08.03


Zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska.

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.

Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych."Patrioci"
Sana Krasikov
W.A.B.
14.03


Wybitna powieść amerykańskiej pisarki gruzińskiego pochodzenia o Amerykanach zafascynowanych ideami komunizmu, którzy osiadają w Rosji Sowieckiej, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Ta trzypokoleniowa saga rodzinna, powieść szpiegowska, romans i filozoficzna bildungsroman w jednym obejmuje dwa kraje, Amerykę i Rosję, oraz trzy epoki – od lat 30. XX wieku, przez okres zimnej wojny, aż do czasów upadku ZSRR i transformacji ustrojowej. Wyróżnia ją epicki rozmach, świetne opisanie realiów życia w dawnym Związku Radzieckim oraz w dzisiejszej Rosji, kunsztowne prowadzenie narracji w kilku planach czasowych, a przede wszystkim dociekliwość w kwestii: co decyduje o naszych ideowych wyborach. Przez recenzentów na Zachodzie powieść Sany Krasikov została okrzyknięta Doktorem Żywago na nasze czasy.


"Podróżniczka"
Ewa z Koziebrodzkich Dzieduszycka
Wydawnictwo Literackie
21.03


Bogatym życiorysem hrabiny Ewy Dzieduszyckiej można by obdzielić co najmniej kilka nietuzinkowych postaci. Miłośniczka górskich wędrówek, zapalona globtroterka i pisarka.

W czasach, kiedy wśród podróżników niewiele było kobiet, zwiedziła północną Afrykę, Indie, Palestynę, Grecję, Rumunię. To pierwsza Polka, która udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki (wydanej w 1912 roku). Europę miała w zasięgu ręki, jeździła na ważne przedstawienia do Lwowa i Wiednia czy wystawy do Paryża.

Jej wspomnienia to nie tylko reminiscencje z tych wojaży, trafne obserwacje obyczajowe i fascynujący dokument minionej epoki. To także barwna galeria sławnych postaci, a także ekscentrycznych członków jej najbliższej rodziny. Na kartach książki pojawiają się takie nazwiska jak: Tytus Chałubiński, Adam Asnyk, Sabała, Pawlikowscy, Sarah Bernhardt, Karol Estreicher czy Karol Brzozowski z egzotyczną żoną.

Ze sprawami dnia codziennego przeplatają się wielkie wydarzenia polityczne, zapis dawnych obyczajów, przenikliwe obserwacje i znakomite anegdoty – wszystko to składa się na porywającą biografię. Zarówno miłośnicy urokliwych opowieści rodzinnych, jak i czytelnicy zainteresowani historią będą zachwyceni.


"Zadra"
Krzysztof Piskorski
Wydawnictwo Literackie
14.03


Kamień węgielny polskiego steampunku, nominowana do wielu literackich nagród Zadra, powraca po latach w nowym, rozszerzonym, jednotomowym wydaniu.

Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę Czterdzieści i cztery, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie polskiej fantastyki nagrody – im. Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego.

Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret.

Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć."Następne życie"
Atticus Lish
Wydawnictwo Poznańskie
14.03


Nowy Jork. Zou Lei żyje na marginesie społecznym jako nielegalna imigrantka. Próbuje przetrwać, pracując ponad siły w podrzędnych chińskich restauracjach w niebezpiecznej okolicy. Każdego dnia zasypia na brudnym materacu w przeludnionym pensjonacie. Brad Skinner zmaga się z niestabilnością, traumą i zniszczoną psychiką po trzykrotnym pobycie w Iraku. Podróżując autostopem do miasta, ma nadzieję na wypędzenie z siebie demonów przeszłości. Gdy pewnego razu spotykają się na skraju Queens, oboje znajdują w tej drugiej osobie coś, czego od dawna szukali i pragnęli.

Z tej nieprawdopodobnej historii powstaje jedna z najmocniejszych i najbardziej cenionych powieści ostatnich lat."Nowi londyńczycy"
Ben Judah
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
15.03


Dzisiejszy Londyn nie jest już tylko miastem królowej brytyjskiej, Big Bena i popołudniowej herbaty. Dołączyły do nich nowe symbole – koczujący pod murami żebracy, skuleni w przejściach podziemnych bezdomni i czekające na skrzyżowaniach prostytutki.

Ben Judah przemierza ulice miasta, w którym się urodził i wychował, ale które powoli przestaje poznawać. Podczas swojej wędrówki zastanawia się, do kogo właściwie należy Londyn, skoro biali Brytyjczycy to tylko 18% populacji, a każdego roku przybywa do miasta 100 000 nowych imigrantów. A może prawdziwi londyńczycy to ci spotkani Rumuni, Polacy czy Pakistańczycy? Wszyscy oni chcieli, aby spełnił się ich wielki sen, a obudzili się w koszmarnej rzeczywistości…

Przepełnione squaty, brudne ulice ubogich dzielnic i obskurne salony gier – autor prowadzi nas przez galerię miejsc i przedstawia zaludniające je postaci – filipińskie pokojówki, afrykańskich sprzątaczy metra i budowlańców ze wschodniej Europy. Jego podróże ukazują niewygodną prawdę o Londynie – wielokulturowym tyglu naznaczonym biedą, rozczarowaniem i frustracją.


"Wyspa Węży"
Małgorzata Szejnert
Znak
12.03


Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być czymś wstydliwym?

Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe.

Oficerowie mogli grać w brydża, chodzić na potańcówki i uczyć się angielskiego. Bomby nie spadały na Bute. Czasami widmowe wraki storpedowanych okrętów wpływające do zatoki przypominały, że nie tak daleko świat płonie. Ale przymusowy pobyt na wyspie Polacy przeżywali jako okrutną karę. 

Wyspa Węży to przełamująca schematy opowieść o wojnie, która częściej niż walką bywa wyczekiwaniem. Skrupulatnie odtwarzając wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, Małgorzata Szejnert opowiada o naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny."4 3 2 1"
Paul Auster
Znak
12.03


Cztery losy. Jeden człowiek. Jedna miłość.
Dzieło życia Paula Austera.

3 marca 1947 roku na świat przychodzi Archibald Isaac Ferguson. Człowiek, który może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go zupełnie inaczej. Tylko jedno się nie zmienia: uczucie do niesamowitej Amy Schneiderman. 

Precyzyjnie skonstruowana i pełna pasji monumentalna powieść mistrza literatury amerykańskiej znalazła się na wszystkich listach najważniejszych książek 2017 roku i osiągnęła status bestsellera. Nazwano ją epopeją XX wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz